Do naszej redakcji trafił kolejny NAS firmy Synology. Tym razem przyjrzymy się modelowi oznaczonemu symbolem Synology DiskStation DS115. DS115 to NAS wyposażony w miejsce na jeden dysk. Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i przeznaczony jest do małych biur oraz dla użytkowników domowych. Za jego pomocą udostępnimy wszystkie nasze multimedia oraz ważne dokumenty innym uczestnikom sieci. Zachęcamy do lektury naszej recenzji.

Synology DiskStation DS115 – wygląd

Synology DiskStation DS115 to kolejny NAS, który pojawił się w ofercie producenta. Urządzenie w całości wykonane jest z plastiku. Przedni panel w obszarze, gdzie znajdują się diody posiada plastik typu piano. Reszta obudowy to matowy plastik, na którym bardzo łatwo pozostawić ślady palców. 

Jak widać na powyższym zdjęciu na lewym boku znajduje się logo producenta. Podobnie jest na prawej stronie. Przedni panel został wyposażony w trzy diody informujące o pracy dysku, sieci i urządzenia. W dolnej części przedniego panelu producent zamontował przycisk uruchamiający DS115. 



Na tylnej części Synology DiskStation DS115 znajdziemy wentylator oraz port USB 3.0, 2.0 oraz interfejs sieciowy. Dodatkowo użytkownik urządzenia może skorzystać ze złącza eSATA. Całość stoi na gumowanych nóżkach, które rzeczywiście niwelują drgania całej konstrukcji.

NAS pod względem wykonania nie odbiega od pozostałych rozwiązań oferowanych przez tego producenta. Na koniec dodamy, że jakość wykonania urządzenia jest bardzo dobra. DS115 nie trzeszczy, a plastik w każdym miejscu jest dobrze spasowany. 

Synology DiskStation DS115 – codzienne korzystanie

Opisując codzienne korzystanie z rozwiązania, jakim jest DS115 zaczniemy od samej konfiguracji. Jak wiemy na urządzeniu pracuje system operacyjny przygotowany przez producenta, który nazywa się DiskStation Manager 5.1. Pierwsze uruchomienie produktu sprowadza się do wykonywania czynności, które są opisane po uruchomieniu strony w przeglądarce internetowej. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami, a przez cały proces przejdziemy bezboleśnie. 

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć to specyfikacja techniczna. Z najważniejszych elementów, o jakich napiszemy to procesor w tym przypadku jest to dwurdzeniowy MARVELL Armada 375 88F6820 z zegarem 800 MHz. Pamięć operacyjna to 512 MB DDR3. Do Synology DiskStation DS115 możemy zamontować trzy rodzaje dysków: 

  • 3.5" SATA(III) / SATA(II) HDD
  • 2.5" SATA(III) / SATA(II) HDD
  • 2.5" SATA(III) / SATA(II) SSD


Dysk może posiadać maksymalnie rozmiar 6 TB. Pozostała część specyfikacji technicznej znajduje się na stronie producenta pod tym linkiem -> https://www.synology.com/pl-pl/products/DS115#spec

W trakcie kilkutygodniowego korzystania z DS115 nie pojawiły się żadne problemy z łącznością. Rozwiązanie od Synology pracuje cicho tak, więc jeśli NAS postawimy na biurku spokojnie będzie można iść spać. Wszystko zawdzięczamy gumowym nóżkom. 

Na oficjalniej stronie producenta możemy przeczytać o jednostce zmiennoprzecinkowej, która ułatwiać ma przetwarzanie multimediów. Sprawdziliśmy jak jest w rzeczywistości na przykładowym folderze zdjęć w formacie RAW. Wczytywanie trwało krótko tak, więc nie rzucono słów na wiatr. 

I tak naprawdę na tym należałoby zakończyć, jeśli chodzi o specyfikację techniczną DS115. Jednak zanim zakończymy warto dodać jeszcze kilka słów o systemie operacyjnym, który jest największą wartością całego rozwiązania. 

DiskStation Manager 5.1 pozwala użytkownikowi zarządzać zawartością DS115 podobnie jak ma to miejsce w tradycyjnym systemie operacyjnym. Do dyspozycji użytkownika oddany jest system z preinstalowanymi aplikacjami multimedialnymi takimi jak VideoStation czy też PhotoStation za pomocą, których możemy strumieniować materiały do urządzeń pracujących w technologii dlna. Cały interfejs systemu jest w języku polskim, a wszelkie problemy są zgłaszane na górnej belce. Widać to na poniższym zrzucie ekranu oraz na materiale wideo na końcu recenzji. 

W trakcie pracy z systemem pojawia się pewnie dyskomfort w momencie przesuwania okien na pulpicie. Trzeba chwilę odczekać, aby móc dalej korzystać z aktywnego okna. 

Synology DiskStation DS115 – czy warto kupić

Rozwiązanie proponowane przez firmę Synology jest warte uwagi pod względem możliwości systemu oraz rozwiązań technicznych. Możliwość korzystania z multimediów, podłączenie adaptera WiFi, co eliminuje ciągnięcie kabla. Przede wszystkim zachęcającą kwestią jest jakość wykonania, o której pisaliśmy na początku. To tylko kilka elementów na plus. Kolejnymi są: możliwość nadawa uprawnień, tworzenia udziałów dla poszczególnych użytkowników oraz system automatycznej aktualizacji. 

W momencie pisania recenzji Synology DiskStation DS115 kosztował około 650 złotych bez dysku twardego. 

Podsumowanie

Synology DiskStation DS115 sprawdzi się w warunkach domowych i w niewielkiej firmie. Dzięki dużym możliwościom, jakie oferuje system operacyjny cena urządzenia nie jest przesadzona. Z czystym sercem możemy polecić to rozwiązanie.