Microsoft Outlook w Office 2011 dla systemu Mac OS X jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które od wielu, wielu lat używały Windowsa. Oprogramowanie z Microsoftu powinno też przypaść do gustu użytkownikom domyślnej aplikacji Mac OS X - Mail. Rozwiązania proponowane przez Microsoft w kwestii interfejsu i funkcjonalności programu pocztowego przyjęły się wśród użytkowników Windowsa to dlaczego nie zastosować ich w Mac OS X? W artykule opiszemy interfejs aplikacji oraz najważniejsze funkcje.

Interfejs Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X

Interfejs programu na pierwszy rzut oka nie różni się zbyt dużo od tego znanego z popularnego Windowsa. Układ menu w górnej części zawiera bardzo podobne elementy jak w Windowsie. Cały układ programu został zachowany, co z pewnością pozwoli na szybką adaptację przez użytkownika. Zmienione zostały ikony opisujące spełnianą funkcję. Poniżej zrzut ekranu przed konfiguracją skrzynki. 

Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X umożliwia zmianę ogólnego widoku. Okno odczytu wiadomości może znajdować się po prawej stronie tak jak to widać na zrzucie ekranu powyżej, okno może znajdować się poniżej oraz można je ukryć całkowicie. Osoby czytające wiadomości w całkiem nowym oknie z pewnością skorzystają z tej możliwości. 

W lewym dolnym rogu Microsoft Outlook znajduje się kilka elementów, które według producenta będą nam najbardziej przydatne. Pozwalają one na szybki dostęp bez konieczności szukania ich w menu. Menu dostępne jest w górnej części całego sytemu operacyjnego tak jak w innych aplikacjach pod ten system. 

Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X oprócz interesującego interfejsu graficznego posiada różne inne równie interesujące jak interfejs funkcje, których nie znajdziemy w domyślnym kliencie poczty dla Mac OS X. 

Oczywiście interfejs graficzny to wygląd programu, który jednym się podoba innym wręcz przeciwnie, co potwierdza, że o gustach się nie dyskutuje. 

Nowości w Microsoft Outlook 2011 dla systemu Mac OS X

W najnowszej odsłonie Microsoft Outlook zastosowane zostały bardzo przydatne funkcje. Jedną z nich jest funkcja grupowania, łączenia wiadomości e-mail w jeden wątek w przypadku kiedy prowadzona rozmowa jest długa. Pozwala to na zachowanie spójności w rozmowie i dodatkowo zaoszczędza nasz czas eliminując konieczność przeszukiwania całej skrzynki. 

Kolejną nową rzeczą w Microsoft Outlook 2011 dla systemu Mac OS X to bezpośrednie wyświetlanie kalendarza w wiadomości e-mail. Funkcja może nie tak przydatna jak wcześniej opisywana, ale ważna dla osób z duża ilością spotkań. 

W tym miejscu dochodzimy do bardzo istotnej funkcji, która zostanie wykorzystana jeśli posiadamy ważne wiadomości w windowsowej wersji Outlooka. Funkcja ta nosi nazwę importowania plików PST. Dzięki tej funkcji Microsoft Outlook 2011 umożliwia przeniesienie wszystkich wiadomości z programu działającego w systemie Windows lub też innego programu, którzy wcześniej używaliśmy na Mac OS X. 

Jak widać Microsoft Outlook 2011 dla systemu Mac OS X w porównaniu do wcześniejszych wydań wypada dużo lepiej. Aplikacja zapewnia użytkownikom pełną komunikację oraz spójność w obsłudze dużej ilości wiadomości. Program zostanie doceniony przez osoby, które potrzebują nie tylko dobrej obsługi poczty elektronicznej, ale będą mogły również zaplanować sobie nadchodzące dni, miesiące i lata.

Producent projektując aplikację przemyślał sprawę i udostępnił w projekcie tzw. kategoryzację wiadomości. Pisząc o kategoryzacji wiadomości mamy na myśli oznaczanie i przydzielanie wiadomości e-mail do poszczególnych kategorii. Domyślnie w Microsoft Outlook 2011 dostępne są między innymi kategorie rodzina, znajomi, kierownik każda w innym kolorze. Jeśli w domyślnej liście zabraknie jakieś kategorii istnieje możliwość utworzenia nowej i przypisanie jej odpowiedniego koloru.

Podobnie został zaprojektowany interfejs kontaktów. W nim również możemy przydzielać kontakty do odpowiednich kategorii. Szefów do szefów, znajomych do znajomych itd. Notatki, zadania i kalendarz także działa w taki sposób. Przydatność kategoryzowania najlepiej można zaobserwować w trakcie posługiwania się kalendarzem. Komunikacja kolorem od razu rzuca się w oczy. W trakcie używania przyswoimy sobie przypisane kolory, a wtedy funkcja ta nabiera sensu. W części gdzie wyświetlane są pobrane wiadomości pojawił się inny ciekawy element. Pobrane wiadomości zostały od siebie odseparowane datą. Microsoft Outlook wyświetla nagłówki z datą. Im wiadomości są starsze program umieszcza je dalej aż w końcu znajdą się w miejscu określonym „w tym roku” lub starsze. Oczywiście każdy może dostosować sobie wygląd pobranych wiadomości do swoich potrzeb usuwając zbędne kolumny, a dodając potrzebne. Wszystkie funkcje dotyczące wyglądu Microsoft Outlook 2011 znajdują się w górnym menu widok. 

Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X posiada także inną ciekawą funkcję – reguły. Nie wszyscy użytkownicy używają tej funkcji. Warto wspomnieć, że reguły dostępne były także we wcześniejszych wersjach tego programu dla systemów Windows. Jednak chcielibyśmy wspomnieć o tej funkcji przy okazji tego artykułu. Wspominamy o niej gdyż pomaga ona w utrzymaniu porządku w Microsoft Outlooku 2011. Funkcja polega na stawianiu warunków. Jeśli wiadomość przychodzi z określonego adresu e-mail możemy ją wysłać od razu do konkretnego katalogu w skrzynce odbiorczej. Warunków jakie mają być spełnione jest całkiem sporo. Przy wykorzystaniu tej funkcja praca z Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X jest jeszcze przyjemniejsza. 

W Outlooku nie zabrakło także programu My Day. Ta mała aplikacja może się okazać również bardzo przydatna. Dzięki niej możemy zaplanować sobie zadania na aktualny dzień lub inne dni. Aplikacja My Day może być uruchamiana wraz ze startem systemu dzięki temu nie musimy pamiętać o jej manualnym uruchomieniu. 

Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X - wymagania systemowe

Jak można było się spodziewać aplikacja tak rozbudowana jak Outlook ma pewne wymagania dotyczące zasobów systemowych. Osoby, które dysponują maszyną Apple z systemem Mac OS X w wersji 10.5.8 lub nowszym, 1 GB wolnej pamięci RAM, przestrzenią dyskową 1,8 GB, dyskiem w formacie HFS+, minimalną rozdzielczością ekranu 1280x768, czytnikiem nośników optycznych oraz przeglądarką Safari w wersji 5 lub nowszej mogą zainstalować Microsoft Outlook 2011 bez problemu. 

Okazuje się jednak, że jak na program tego typu zużycie zasobów jest dosyć spore. Mało tego niektóre z funkcji wymagają konta w usłudze Windows Live ID. Outlook 2011 otrzymujemy wraz z zakupem całego pakietu biurowego z logiem Microsoftu. Należy pamiętać aby nie kupić najniższego pakietu, a zamówić wersję dla użytkowników domowych i małych firm gdyż tylko w nim dostępny jest Microsoft Outlook 2011. 

Zapotrzebowanie na zasoby widać w momencie kiedy założymy skrzynkę na nowo. Jeśli aplikacja ma do pobrania tysiące wiadomości z serwera tak jak to było w naszym przypadku to trzeba przeczekać czas pobierania. Microsoft Outlook działa wtedy strasznie powoli i praktycznie pisanie nowych wiadomości staje się co najmniej irytujące. 

Słowem podsumowanie

Microsoft Outlook dla systemu Mac OS X jest zdecydowanie rozwiązaniem dla osób, które każdego dnia pracują z pocztą elektroniczną. Wszystkie funkcje, w które producent wyposażył aplikację znajdą zastosowanie, a pewne niedociągnięcia pojawiające się w trakcie używania nie będą zauważalne. 

Domyślnym programem pocztowym w Mac OS X jest Mail, który nie każdemu przypadnie do gustu jednak fakt iż jest za darmo, a za Microsoft Outlook 2011 trzeba zapłacić może być argumentem przeważającym szale na korzyć programu Mail. Na koniec wspomnimy, że pakiet Office 2011 dla systemu Mac zawierający Outlooka w oficjalnym sklepie Apple kosztuje 999 złotych. Cena może się wydawać wysoka, ale w pakiecie otrzymujemy także aplikacje Word, Excel i PowerPoint, które również wykorzystamy.