instalacją systemu Windows Vista każdy z użytkownik komputera spotka się prędzej czy później. Instalacja systemu Windows Vista jest czynnością w miarę prostą jeśli wykonuje się to, co jest napisane w komunikatach w trakcie procesu instalacji. W tym artykule poruszymy kwestię instalacji systemu Windows Vista krok po kroku. Wskażemy elementy instalacji, które są kluczowe dla przyszłego używania systemu.



Kiedy już kupiliśmy swoją kopię systemu Windows Vista możemy zabrać się do instalacji. Pierwszym krokiem będzie umieszczenie krążka w naszym napędzie DVD lub Blu-ray. Uruchamiamy komputer ponownie i czekamy aż ukaże nam się czarny ekran z napisaem: 
„dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD lub DVD…” wygląda to mniej więcej tak:

 Jeśli powyższy ekran nie ukaże się należy ponownie uruchomić komputer i wejść do BIOSu, i ustawić sekwencje rozruchową z pierwszą pozycją naszego napędu DVD lub Blu-ray. W celu dostania się do BIOSu należy w większości przypadków wcisnąć klawisz DEL(delete). W przypadku kiedy jest to inny klawisz należy uważnie patrzeć. W trakcie uruchamiania komputera napisane jest w dolnej części ekranu, który klawisz odpowiada za uruchomienie BIOSa. 
Kiedy już dojdziemy do ładu z rozruchem z płyty w naszym napędzie rozpocznie się proces instalacji systemu Windows. Po załadowaniu wszystkich niezbędnych plików do pamięci komputera ukaże się nam okienko zachęcające do instalacji. Wygląda ono tak: 

Jak widać firma Microsoft dołożyła starań i proces instalacji systemu przebiega w trybie graficznym. 
Kolejnym krokiem jest klikniecie w napis „Zainstaluj teraz”. Po kliknięciu ukaże nam się okienko do wpisania klucza produktu. Klucz produktu znajdziemy na opakowaniu zakupionego systemu lub na naklejce, która znajduje się na komputerze. Wprowadzamy kod i przechodzimy do następnego kroku. Akceptujemy wszystkie licencje i klikamy dalej. 
W następnym kroku ukaże nam się okienko z dyskiem, który należy podzielić na partycje. Dysk można podzielić na minimum jedna partycję. Tworzymy taka ilość partycji jaka jest nam potrzebna. Z własnego doświadczenia wiem, że absolutne minimum to dwie partycje. Bardzo prostym wyjaśnieniem takiego podziału jest przechowywanie danych. Na jednej partycji instalowany jest system Windows Vista natomiast na drugiej nie są instalowane żadne pliki systemowe związane z funkcjonowaniem samego systemu. 
Wyobraźmy sobie sytuację kiedy włączamy komputer i okazuje się, że złapaliśmy jakiegoś wirusa, który spowodował niepoprawne działanie systemu lub co gorsza w ogóle nie uruchomił się system. W takim przypadku oczywiście można udać się do fachowca, który zajmie się problemem i uruchomi nasz system lub tego nie zrobi. W tym momencie łapiemy się za głowę, że posiadamy na dysku bardzo ważne dane i potrzebujemy ich natychmiast. Najszybszym rozwiązaniem jest zainstalowanie nowego systemu. I w tym momencie ukazuje się zaleta posiadania minimum dwóch partycji. Podczas instalacji systemu partycja, na której będzie instalowany system jest formatowana, co oznacza zupełne jej wyczyszczenie z plików. W przypadku kiedy ważne dla nas pliki były przechowywane na drugiej partycji jest to bardzo prosta operacja nie powodująca utraty ważnych rzeczy. System instaluje się maksymalnie pół godziny i za tyle możemy przeglądać zawartość drugiej partycji. Odbiegliśmy trochę od tematu więc czas do niego wrócić. 
W instalatorze systemu Windows Vista podział na partycje jest prostym zadaniem. Po załadowaniu sterowników ukazuje nam się następujące okno: 

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu dysk nie został jeszcze podzielony na partycje. W celu podziału dysku na partycje klikamy myszką na Nowy i podajemy wielkość tworzonej partycji. Kiedy stworzymy partycje, które będą nam potrzebne do pracy z komputerem klikamy dalej. Po krótkiej chwili ukaże nam się okno z ukazujące postęp instalacji. W trakcie instalacji można wygodnie rozsiąść się w fotelu i cierpliwie czekać na jej koniec. 

Kolejnym krokiem instalacji systemu Windows Vista jest pierwsze uruchomienie systemu. W trakcie pierwszego uruchomienia system będzie zadawał nam pytania o login i hasło. Będzie również prosił o zaakceptowanie regulaminów i licencji. 

Na tym etapie kończy się proces instalacji systemu Windows Vista. Jak widać cały proces instalacji różni się od tego, który pamiętamy z systemu Windows XP. Dzięki zastosowaniu interfejsu graficznego Microsoft wyszedł naprzeciw zwykłym użytkownikom komputera.