Przeglądarka internetowa jest to program, który umożliwia pobieranie i przeglądanie stron sieci Web, a także odtwarzanie niektórych plików multimedialnych. Na przestrzeni lat powstało wiele przeglądarek, różniących się od siebie funkcjonalnością, sposobem obsługi oraz innymi, dodatkowymi funkcjami. Obecnie najpopularniejsze są: Internet Explorer, Firefox oraz Opera. Przedstawię najważniejsze zalety oraz wady tych przeglądarek. 
Trochę historii…



Jedną z pierwszych przeglądarek internetowych była Mosaic. Działała ona w trybie graficznym, co było wówczas szczególnym osiągnięciem. Pierwsza wersja programu powstała w czerwcu 1993 roku. Aplikacja napisana została przez instytucję National Center for Supercomputing Applications (NCSA) na uniwersytecie w Illinois. Przeglądarka zakończyła swój żywot w roku 1997r., aby następnie „odrodzić się” w programie Netscape. Program nadal można pobrać i zainstalować na swoim komputerze (wersje instalacyjne znajdziemy tutaj: ftp://ftp.ncsa.uiuc.edu/Mosaic/). 

Internet Explorer

Program ten zna praktycznie każdy internauta. Internet Explorer, którego producentem jest Microsoft dołączany jest do każdej wersji systemu Windows, począwszy od tej z 1995 roku. IE 6 zintegrowany został z programem pocztowym – Outlook Express’em. Przeglądarka ta jest obecnie najpopularniejsza na świecie – używa jej blisko 80 % internautów, jednakże jej udział ciągle maleje. Powszechność Internet Explorer’a sprawiło, iż jest ona głównym celem ataków hakerów oraz większość stron jest tylko z nią kompatybilna. IE w wersji 6 jest bardzo ubogi w funkcje i dodatki. Posiada sporo luk w zabezpieczeniach, nie został wyposażony w mechanizm chroniący przed phishingiem, nie pozwala na blokowanie wyskakujących okienek pop-up, nie daje możliwości przeglądania stron internetowych na tzn. kartach, itp. Olbrzymim minusem jest to, że ze względu na olbrzymią popularność, głównie pod tą przeglądarkę pisane są programy szpiegowskie i inne niebezpieczne komponenty (np. kontrolki ActiveX), co w dużym stopniu odbija się to na bezpieczeństwie użytkowników, a właściwie jego braku. Zaletą IE 6 jest to, że sprawnie i szybko działa na słabszych komputerach, jest prosty w obsłudze i przejrzysty oraz powstało na niego wiele rewelacyjnych nakładek, np. Avant Browser, czy Maxthon. Dużym plusem jest to, iż program pocztowy, który zintegrowany jest z tą przeglądarką, posiada sporo przydatnych funkcji, jest prosty w obsłudze oraz intuicyjny. Ponad rok temu, Microsoft wydał nową wersję swojej przeglądarki oznaczonej numerem 7. Wprowadza ona szereg nowych funkcji i udogodnień. Znacznie poprawiono w niej bezpieczeństwo, wyposażono ją w filtr chroniący przed phishingiem, udoskonalono interfejs (wprowadzono przeglądanie stron na kartach, ułatwiono dostęp do wyszukiwarek oraz uproszczono obsługę). Według mnie, największym minusem IE 7 jest brak wbudowanego menedżera pobierania plików. 

Mozilla Firefox

Firefox jest drugą pod względem popularności przeglądarką internetową. Aplikacja wyposażona została w szereg przydatnych funkcji. Znajdziemy w niej m.in. menedżer pobierania plików (umożliwiający sprawniejsze pobieranie danych), przejrzysty menedżer zakładek oraz możliwość przeglądania stron na osobnych kartach. Dużym plusem aplikacji jest to, iż chroni ona użytkownika przed omyłkowym zamknięciem okna, co skutkowałoby utraceniem aktualnie przeglądanych witryn. Niewątpliwą zaletą programu jest dostępność bardzo dużej ilości wtyczek, które zwiększają funkcjonalność programu (np. Adblock, który blokuje wyskakujące reklamy, FireTune, który zwiększa wydajność aplikacji i optymalizuje ją). Firefox posiada mechanizm automatycznej aktualizacji, co sprawia, że przeglądarka jest dobrze zabezpieczona i załatana. Plusem programu jest również to, iż jest ona zdecydowanie szybsza, niż Internet Explorer. Chyba jedyną wadą przeglądarki jest jej niezbyt dobra kompatybilność z niektórymi, bardziej rozbudowanymi stronami WWW, np. skanerami on-line opartymi na kontrolkach ActiveX. Warto wspomnieć o tym, iż Firefox jest bardzo popularną przeglądarką w naszym kraju. Pod tym względem jesteśmy w czołówce państw pod względem użytkowników korzystających z tejże aplikacji. 

Opera

Przeglądarka ta zadebiutowała na rynku już jakiś czas temu i zdobyła zaufanie wśród milionów internautów. Opera to olbrzymi „kombajn”, który zadowoli nawet wymagających użytkowników. Ogromna ilość dostępnych opcji sprawia, że można ją dostosować do swoich własnych potrzeb. Oprócz tego wyróżnia się między innymi szybkością wczytywania stron. Dużym plusem programu jest obsługa tzn. gestów myszy. Umożliwiają one sprawną nawigację po stronach WWW bez konieczności używania klawiatury bądź klikania na poszczególne ikony. Na uwagę zasługuje również rozbudowany menedżer pobierania plików, który zdecydowanie przyspiesza pobieranie danych. Opera oferuje tzn. widżety, czyli małe, przydatne aplikacje, które ułatwiają pracę, a także umilają czas spędzony przy komputerze (np. wirtualne akwarium). Zdecydowaną wadą aplikacji jest natłok opcji i dodatków. Dla użytkownika zaawansowanego może się to wydawać plusem, jednakże początkujący internauta poczuje się zagubiony i nie będzie potrafił się „odnaleźć”.