Do poprawnego funkcjonowania sieci komputerowych niezbędna jest maska podsieci. Każdy węzeł TCP/IP ma przypisaną własną maskę podsieci. W artykule przedstawię w jaki sposób adresy sieci są powiązane z maskami podsieci oraz w jaki sposób maski podsieci są konfigurowane. 

Maska podsieci - podstawowe informacje

W naszym serwisie można przeczytać artykuł dotyczący klas różnych adresów IP -> Klasy adresów IP. Na poprawne funkcjonowanie każdej sieci składa się równieżmaska podsieci. Każda klasa adresów IP posiada własną maskę podsieci

• Klasa adresów A posiada maskę podsieci 255.0.0.0 
• Klasa adresów B posiada maskę podsieci 255.255.0.0 
• Klasa adresów C posiada maskę podsieci 255.255.255.0 

Wyżej wymienione maski podsieci informują jakiej klasy adresy IP są wykorzystywane w sieci komputerowej. Każda maska podsieci jest 32 bitową liczbą i składa się z czterech oktetów w każdym po osiem bitów. Należy pamiętać, że komputery należące do tej samej sieci muszą mieć przypisane takie same maski podsieci do poprawnego funkcjonowania. Nie należy używać adresów 0.0.0.0 oraz 127.0.0.0. Do obliczenia liczby hostów we wskazanej masce podsieci należy wykorzystać wzór: 

N=2^32-CIDR -2

Gdzie CIDR to liczba bitów wykorzystywana do ustalenia liczby komputerów w sieci. 

CIDR może być równy maksymalnie 30 gdyż tyle mamy bitów do wykorzystania w masce podsieci

W trakcie ustalania i przeliczania adresów IP i masek podsieci można się spotkać ze skróconym zapisem. Zapis jest stosowany z tego względu aby zaoszczędzić czas. Wygląda to tak, że zamiast pisać całą maskę podsieci wraz z adresem IP zapisujemy: 

• Adres sieciowy to 192.168.1.1 więc maska podsieci to 255.255.255.0 w skróconym zapisie 192.168.1.1/24 
Po adresie IP podawana jest ilość bitów, która wskazują jedynki w masce podsieci. 

Podsumowanie

W artykule przedstawione zostały podstawowe informacje dotyczące maski podsieci. W celu pogłębienia wiedzy w tym zakresie odsyłam Was do literatury fachowej.