ESET NOD32 Antivirus - chroń swój komputer na 100%

ESET NOD32 Antivirus jest oprogramowaniem antywirusowym, które chroni nasz komputer przed niedociągnięciami jakie zostały pozostawione przez producentów innych aplikacji. ESET NOD32 Antivirus pomoże uchronić nasz komputer przed złośliwym oprogramowaniem. 

ESET NOD32 Antivirus - rzut oka na wygląd aplikacji

Aplikacja wykonana jest w kolorach zielonych. Całość wygląda czytelnie, a nawigacja jest bardzo prosta. Poniżej główne okno programu: 

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu menu umieszczone zostało w lewej części programu. W dolnej lewej części okna głównego aplikację ESET NOD32 Antivirus można przełączyć na tryb zaawansowany. Po przełączeniu pojawi się okno bardzo zbliżone do tego powyżej: 

W prawej, a właściwie środkowej części aplikacji znajdują się najważniejsze z punktu widzenia działania elementy. ESET NOD32 Antivirus informuje nas w tej części o liczbie przeprowadzonych ataków na nasz komputer, wersji bazy wirusów (bardzo ważny element, należy pilnować aby zawsze był aktualny) oraz najmniej pocieszający z punktu widzenia użytkownika okres wygaśnięcia licencji. Skupmy się na lewej stronie programu.

Przejdźmy do następnego elementu. Wcześniej opisywałem -> monitor aktywności. Skupię się teraz na statystykach prowadzonych przez aplikację. 

W tym oknie widać ilość plików, które są zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, liczba obiektów wyleczonych przez program antywirusowy oraz liczbę plików przeskanowanych, niewykazujących oznak zainfekowania przez wirusa. Statystyka w postaci wykresu kołowego w kolorze zielnym potwierdza, że komputer jest czysty. 

Kolejnym elementem w jaki został wyposażony ESET NOD32 Antivirus to skanowanie komputera znajdujące się również w lewej części okna. W tym miejscu można wybrać sposób skanowania komputera. Producent oprogramowania oddał do dyspozycji skanowanie inteligentne, które polega na skanowaniu dysku lokalnego oraz sposób niestandardowy umożliwiający wybór dysków do przeskanowania. 

Na powyższym zrzucie można również dowiedzieć się kiedy było wykonane ostanie skanowanie systemu operacyjnego. Ponadto w oknie widnieje także informacja o bazie sygnatur, która została wykorzystana do poprzedniego skanowania systemu. 

Przejdziemy teraz do jednej z ważniejszych rzeczy w każdym oprogramowaniu antywirusowym. W ESET NOD32 Antivirus ten element nazywa się aktualizacja. W tym miejscu wyświetlone są bieżące informacje na temat wersji bazy sygnatur. Jest to praktycznie najważniejszy element każdego oprogramowania. Im wersja jest aktualniejsza tym lepiej. Pomoże to w wykryciu złośliwego oprogramowania w miarę krótkim czasie.ESET NOD32 Antivirus dokonuje aktualizacji bazy sygnatur automatycznie. Dostępna jest również możliwość ręcznej aktualizacji. 

Pod elementem aktualizacji znajduje się część odpowiedzialna za ustawienia programu. W tym miejscu znajdziemy informacje na temat chronionych elementów naszego systemu operacyjnego. W testowanej wersji oprogramowania uruchomione mam trzy elementy, które widać na poniższym zrzucie ekranu. 

Jak widać w oknie znajdują się także inne opcje ustawień ESET NOD32 Antivirus. Zatrzymamy się przy ustawieniach zaawansowanych. W tym miejscu wyświetli się okno z wszystkimi mniej i bardziej skomplikowanymi ustawieniami programu. Dla mniej doświadczonych osób może się to wydawać trochę przerażające, ale jak to się mówi dla chcącego nic trudnego. ESET NOD32 Antivirus między innymi oferuje w tym miejscu ustawienia harmonogramu, wybranie elementów do skanowania przy każdej aktualizacji bazy sygnatur i wiele innych ciekawych opcji. Dodatkowo producent oprogramowania wyposażył swój produkt w możliwość zapisywania ustawień do plików XML. Dzięki temu nie będziemy musieli konfigurować programu po ponownej instalacji, np. na innym komputerze lub reinstalacji systemu operacyjnego. 

Ostatnim elementem, który prześledzimy w tym artykule to narzędzia. W tym miejscu ESET NOD32 Antivirus umożliwia przeglądanie zagrożeń wykrytych podczas skanowania. Uzyskujemy także informacje jakie pliki są przechowywane w kwarantannie. Ponadto można zajrzeć do harmonogramu czynności wykonywanych przez system antywirusowy.

ESET NOD32 Antivirus - czy warto kupić?

Celem artykułu było zaprezentowanie w dosyć dużym skrocie jednego z popularniejszych rozwiązań chroniących komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Odpowiadając na pytanie czy warto wydać pieniądze na ten produkt z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć tak. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież