Zapora systemu Windows 8/8.1 – do czego służy i jak ją szybko skonfigurować?

Zapora systemu Microsoft Windows 8/8.1 to wbudowane narzędzie, którego zadaniem jest ochrona naszego komputera przed osobami, tzw. hakerami, czy też przed niektórymi rodzajami złośliwego oprogramowania. Zapór systemowych jest całkiem sporo i bez większych problemów znajdziesz je w Internecie. W niniejszym artykule skupimy się na zaporze systemowej, która została wbudowana w system operacyjny Windows 8 oraz Windows 8.1. Zachęcamy do dalszej lektury.

Co to jest zapora systemu Windows 8/8.1?

Tak jak już wspominaliśmy zapora systemu Windows 8/8.1 to nic innego jak ochrona naszego komputera przez zagrożeniami płynącymi od innych osób z sieci Internet czy też sieci lokalnej. 

W obecnych czasach zapory jakie można spotkać dzieli się na dwa rodzaje: zapory sprzętowe oraz zapory programowe. Zapora systemu Windows 8/8.1 jest zaporą programową. Jedną ze znanych Ci zapór sprzętowych jest router, który można znaleźć w praktycznie każdym domu. O ile do konfiguracji sprzętowych zapór sieciowych trzeba posiadać wiedzę z zakresu informatyki i zabezpieczeń to skonfigurowanie zapory systemu Windows 8/8.1 należy do prostych czynności. 

Na koniec tego nagłówka dodamy informację, że zapora systemu Windows 8/8.1 oraz inne zapory to znana nazwa Firewall. 

Na koniec tego nagłówka dodamy informację, że zapora systemu Windows 8/8.1 oraz inne zapory to znana nazwa Firewall.

Stosowanie zapory systemu Windows 8/8.1 nie jest konieczne i można ją wyłączyć w panelu sterowania systemu. Bardziej zaawansowani użytkownicy Windows mogą zastosować rozwiązania oferowane przez firmy zewnętrzne, specjalizujące się w ochronie komputera. Jeśli jest zwykłym użytkownikiem komputera stosowanie zapory systemu Windows 8/8.1 jest zalecane. 

Podstawowe informacje na temat zapory systemu Windows 8/8.1

Zapora systemu Windows 8/8.1 zaraz po instalacji samego systemu jest domyślnie włączona. Warto wiedzieć, że zapora systemu umożliwia działanie niektórym aplikacjom, a jeśli jest to konieczne blokuje ich pracę. Czasami może się zdarzyć, że zainstalowany przez nas program nie działa poprawnie. Wtedy warto sprawdzić czy nasza aplikacja jest „przepuszczana” przez zaporę systemu Windows 8/8.1. W tym celu należy w panelu sterowania uruchomić pozycję -> Zapora system Windows. Ukaże nam się okno zapory. W lewej kolumnie należy kliknąć na łącze -> Zezwalaj programowi lub funkcji na dostęp przez Zaporę systemu Windows. Po kliknięciu ukaże nam się okno, w którym możemy dodać lub usunąć określony przez nas program z listy dozwolonych. 

W przypadku kiedy nie znajdziesz aplikacji na domyślnej liście można ją dodać sam. Wystarczy kliknąć na przycisk znajdujący się poniżej listy i wyszukać żądanej przez nas aplikacji. 

Oczywiście na wspomnianej powyżej liście funkcji i aplikacji znajdziemy takie pozycje, które niewiele będą nam mówiły. W takim przypadku najlepiej zostawić domyślny wybór systemu. W innych przypadkach należy skorzystać z pomocy osób bardziej zaznajomionych w tej kwestii. 

Podstawy konfiguracji zapory systemu Windows 8/8.1

Cześć powyższych informacji należy zaliczyć także do procesu konfiguracji zapory systemu Windows 8/8.1. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy przyjąć zasadę, że nie zazwalam na dostęp poza zaporę jeśli nie wiem do czego służy aplikacja, która żąda dostępu do naszego komputera. Zapora systemu Windows 8/8.1 została tak zaprojektowana, że zwracana jest informacja za każdym razem kiedy program chce uzyskać dostęp do zapory (czyli nie ma być blokowany). W tym momencie możemy wyrazić zgodę na dostęp lub też nie. 

W przypadku kiedy uznamy iż zapora systemu Windows 8/8.1 jest nam zbędna należy kliknąć w lewej kolumnie na łącze -> włącz lub wyłącz zaporę systemu Windows. W tym momencie to co było podświetlone na zielono zostanie podświetlone w kolorze czerwonym, a system Windows będzie nas informował o wyłączonej zaporze. 

Nieco bardziej zaawansowana konfiguracja znajduje się po kliknięciu w łącze -> Ustawienia zaawansowane. Wchodząc w ustawienia zaawansowane mamy do dyspozycji szereg bardziej szczegółowych ustawień. Wśród nich znajdziemy możliwość ustawienia reguł przychodzących oraz reguł wychodzących. Reguły umożliwiają uruchamianie reguł czyli różnego rodzaju aplikacji oraz funkcji systemowych. W tym samym miejscu możemy także eksportować oraz importować reguły, które posiadaliśmy już wcześniej.

Podsumowanie

Zapora systemu Windows 8/8.1 to jedna z ważniejszych funkcji jakie zostały wbudowane. Dzięki nim oprócz aplikacji antywirusowej, która chroni nas przed złośliwym oprogramowaniem, mamy także ochronę przed cyberprzestępcami.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież