Recenzja dysku Iomega eGo Portable Hard Drive

Mnogość ofert dysków zewnętrznych na rynku wprawia nas czasami w zakłopotanie. Większość z nas nie zna się na parametrach technicznych i pyta się o rady znajomych. W artykule skupimy się na jednym z oferowanych na polskim rynku dysku Iomega eGo Portable Hard Drive, który po bliższym poznaniu jest pozycją godną polecenia. Zapraszamy do lektury artykułu.

Iomega eGo Portable Hard Drive cieszy oko, ale czy tylko?

Na początek wspomnimy, że dysk dedykowany jest głównie dla komputerów Apple, ale posiadacze zwykłych pecetów również mogą go używać. Iomega eGo Portable Hard Drive nawiązuje swoją stylistyką do komputerów Apple. Charakterystycznym elementem dysku jest srebrna ramka wokół dysku wykonana z aluminium, co doskonale komponuje się z aluminiowymi obudowami stosowanymi w urządzeniach z logiem nadgryzionego jabłka. Ponadto góra i dół wykonane zostały ze świecącego plastiku, który dodatkowe dodaje urody urządzeniu. 

Zdjęcie przedstawia dysk zewnętrzny Iomega eGo Portable Hard Drive

Niezbędne porty zostały osadzone przez producenta z prawej części dysku. Znajdują się tam takie złącz jak miniUSB, dwa złacza FireWire 800 oraz dioda informująca o pracy urządzenia. W zestawie kupujący otrzymuje, oprócz dysku i niezbędnych przewodów, sylikonowe etui w kolorze czarnym, które znakomicie chroni dysk przed jakimikolwiek uszkodzeniami mechanicznymi. Iomega eGo Portable Hard Drive, co prawda traci trochę na urodzie, ale bezpieczeństwo danych powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Okablowanie dostarczane z dyskiem wykonane zostało w kolorze czarnym.

Pełny zestaw Iomega eGo Portable Hard Drive

Po dokładnych oględzinach dysku od strony jakości wykonania z pełną odpowiedzialnością za swoje słowa możemy powiedzieć, że Iomega eGo Portable Hard Drive zrobił na nas pozytywne wrażenie. Tak więc kwestii wyglądu napisaliśmy już o wszystkim, co przykuło nasza uwagę dlatego przejdźmy teraz do parametrów technicznych dysku oraz wrażeniach jak i plusach i minusach, które pojawiły się w trakcie używania dysku. 

Co ma Iomega eGo Portable Hard Drive pod maską?

Wewnątrz stylowej obudowy znajduje się całkiem ciekawy dysk, który wiruje z prędkością 7200 obrotów na minutę, co pozwala osiągnąć transfer danych na poziomie 80 MB/s po podłączeniu FireWire. Ponadto do wykorzystania mamy także jedno złącze USB oraz FireWire. W testowanym przez na egzemplarzu otrzymaliśmy do dyspozycji dysk o pojemności 500 GB. Rewelacji nie ma, ale do przenoszenia danych zdecydowanie wystarczy. 

Skupimy się teraz na minusach jakie pojawiły się w trakcie używania dysku. Każdy kto posiada ten model dysku powie, że jego wadą jest wspomniany na wstępie błyszczący plastik, który mimo iż dodaje efektu całości to strasznie się brudzi. Dysk należy do segmentu dysków przenośnych, co sprawia ślady palców na obudowie to codzienność tak samo jak częste ich czyszczenie. Nawet po założeniu sylikonowego etui górna część dysku pozostaje odkryta i łapie ślady palców. Kolejnym minusem Iomega eGo Portable Hard Drive jest wielkość. W porównaniu z innymi testowanymi przez nas dyskami eGo jest spory, a staje się jeszcze większy po założeniu etui. Rozmiary dysku to 13.5 x 9.0 x 1.9. Dlatego osoby, które bardzo często przemieszczają się z danymi muszą zarezerwować sobie sporą kieszeń. 

Przejdźmy teraz do zalet dysku. Oprócz ciekawego wyglądu dysk posiada także inne zalety. Jedną z takich zalet są złącza, o których już wspomnieliśmy wcześniej. Iomega eGo Portable Hard Drive można podłączyć za pomocą złącza FireWire oraz USB. Na plus wypadły także kable, które dobrze trzymają się w gniazdach dysku czego nie można powiedzieć o dysku opisywanym w tym artykule → Recenzja dysku Iomega Mac Companion Hard Drive. Jednak pełen komfort pracy uzyskamy jedynie po podpięciu się przez pierwsze z wymienionych złączy. Transfer danych przez USB przedstawia się następująco: 

Maksymalny transfer jaki udało się uzyskać w HD Tune Pro przez USB 2.0 to 33,1 MB/s natomiast najniższy 25,4 MB/s. Czas dostępu wyniósł 15,5 ms. Poniżej jeszcze jeden wykres obrazujący wydajność dysku.

Do plusów zaliczyliśmy także niewielką wagę urządzenia mając na uwadze spore rozmiary i aluminiową ramkę wokół. Niewątpliwe plusem rozwiązania oferowanego przez Iomega jest sylikonowe etui oraz dioda informująca o pracy urządzenia. Dioda gaśnie kiedy urządzenie jest zajęte, a kiedy nie wykonuje pracy świeci się na biało. Producent zaimplementował także możliwość szyfrowania danych za pomocą oprogramowania, które dostępne jest na stronie internetowej. 

Czy warto kupić Iomega eGo Portable Hard Drive?

Dysk idealnie nadaje się dla osób, które cenią sobie stylistykę podobną do produktów Apple i niezłe osiągi. Ze względu na złącza FireWire oraz dodatkowe wyposażenie w postaci sylikonowego etui dysk naszym zdaniem jest wart swojej ceny. Dostępne są dwie wersje urządzenia z dyskiem 500 GB oraz 1 TB. 

Podsumowanie

Iomega eGo Portable Hard Drive to rozwiązanie godne polecenia mimo kilku swoich wad. Jednak dzięki niezłym osiągom jak i stylistce dysk będzie dobrym dodatkiem na biurku przechowującym nasze dane.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież