Recenzja Iomega EZ Media & Backup Center

Iomega EZ Media & Backup Center to kolejna propozycja amerykańskiego producenta pamięci masowych dla potrzeb domowych oraz potrzeb niewielkich firm. Iomega EZ Media & Backup Center charakteryzuje się nie tylko znakomitym wykonaniem, zastosowaniem dobrych materiałów, ale również funkcjami, które z pewnością przydadzą się zarówno kolekcjonerom jak i osobom do przechowywania ważnych danych.

 

Iomega EZ Media & Backup Center - kilka słów o wyglądzie i wykonaniu

Jeśli ktoś wcześniej zetknął się już z urządzeniami z logiem Iomega doskonale wie, ze producent przykłada bardzo dużą wagę do wyglądu oraz jakości wykonania swoich urządzeń. I tym razem nie jest inaczej. Iomega EZ Media & Backup Center został wykonany z szczotkowanego aluminium wokół oraz z czarnego, matowego plastiku na przednim i tylnym panelu. Dodatkowo prawa część przedniego panelu posiada tzw. plastik piano, który całkiem dobrze pasuje do pozostałych elementów. Ponadto na przednim panelu znajdują się dwie diody informujące o działaniu urządzenia oraz o pracy dysku. 

Wymiary urządzenia to 19,5x4,6x12,6 cm. Iomega EZ Media & Backup Center również niewiele waży i doskonale komponuje się zresztą urządzeń, które stoją na biurku. W celu lepszego zobrazowania rozmiarów dysku poniżej kolejne zdjęcie. 

Jak widać dosłownie w środku znajduje się miejsce tylko na dysk i trochę elektroniki. Na spodzie urządzenia znajdują się cztery nóżki zapobiegające poślizgom oraz etykieta informująca o adresie mac urządzenia.

Na tylnym panelu zostały umieszczone wszystkie niezbędne porty. Mowa oczywiście o interfejsie USB oraz interfejsie sieciowym (JR-45). Na samym końcu znajdziemy gniazdo do podłączenia zasilania oraz miejsce, gdzie można zrestartować Iomega EZ Media & Backup Center. Do zestawu producent dokłada także zasilacz w czarnym kolorze. 

Podsumowując wygląd i jakość zastosowanych materiałów musimy przyznać, że jest to kolejne urządzenie, do którego nie mamy większych zastrzeżeń pod względem wizualnym. W Iomega EZ nic nie trzeszczy, a całość zarówno plastiki jak i część metalowa są dobrze ze sobą sprasowane. 

Iomega EZ Media & Backup Center - jakie mam możliwości?

Różnorodność funkcji jakie zostały dostarczone przez producenta jak na zastosowania domowe i w niewielkich firmach są aż nadto, co zostanie użyte. Wśród naszym zdaniem zbędnych rzeczy znajdziemy między innymi takie funkcje jak facebook czy też flickr. Oczywiście, niektórzy pewnie stwierdzą, że takie funkcje są niezbędnym minimum w dobie serwisów społecznościowych. Naszym zdaniem są to zbędę elementy. Jednak wśród niezbędnych funkcji znajdziemy między innymi: 

 • możliwość tworzenia kopii zapasowych
 • enadżer aplikacji, który umożliwia instalowanie dodatkowych programów
 • funkcję personal Cloudklienta Torrent, który powiedzmy przyda się do legalnego ściągania :)
 • jedna z ważniejszych funkcji dla osób zarządzających Iomega EZ Media & Backup Center czyli powiadamianie pocztą e-mail o zaistniałych problemach w pracy urządzenia
 • protokoły, które można włączać i wyłączać w zależności do czego służy zamontowane urządzenie
 • rejestr zdarzeń, który jest również przydatną funkcją informującą zarządzających o wszystkim, co się działo
 • serwer multimediów
 • możliwość tworzenia kopii zapasowych
 • konfiguracja udziałów dla każdego utworzonego użytkownika
 • tworzenie użytkowników
 • możliwość dołączenia kolejnej pamięci masowej do dysku

Wymienione funkcje to nie wszystkie jakie znajdziemy po zalogowaniu do Iomega EZ Media & Backup Center. 

Menu urządzenia zostało rozplanowane klasycznie. Z lewej znajdują się kategorie natomiast w większej, prawej części znajdują się odpowiednie funkcje przydzielone do kategorii. 

Jedną z najbardziej promowanych przez producenta usług to chmura. Chmura posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników i czy jest to przydatna funkcja każdy oceni sam. Stworzenie chmury jest bardzo proste. Wystarczy przejść do odpowiedniego menu i postępować według wskazówek zawartych w oknach. Całość menu jest w języku polskim tak więc nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć problemu z konfiguracją zarówno chmury jak i pozostałych elementów urządzenia. Iomega EZ Media & Backup Center może także posłużyć jako centrum multimedialne. Dzięki funkcjom zawartym w kategorii multimedia mamy możliwość skorzystania z klienta YouTube oraze serwera multimediów. 

W szczególności możemy pochwalić rejestr zdarzeń. W ciągu dwóch tygodni działania urządzenia raz zdarzyło się, że zabrakło zasilania w redakcji. Dzięki skonfigurowaniu powiadomienia e-mail dowiedzieliśmy się, że takie zdarzenie miało miejsce i zdalnie mogliśmy skontrolować czy nie wydarzyło się coś złego z naszymi danymi. Zatrzymajmy się na chwilę przy zdalnym dostępie do dysku. W naszej redakcji skonfigurowaliśmy Iomega tak aby był dostępny z zewnątrz, gdyż takie było założenie od samego początku. Administratorzy, którzy mają uprawnienia mogą logować się do swoich kont i zmieniać konfigurację. Pozostała część może logować się na swoje konta i pobierać dane. Dostęp zdalny jest idealnym rozwiązaniem może nie tyle w domowym zastosowaniu, ale z pewnością w niewielkiej firmie, która musi mieć stały dostęp do danych (biura projektowe itp.). 

Kolejna istotną funkcją jest możliwość tworzenia kopii zapasowych - dbanie o swoje dane to podstawa w dobie wszechogarniającej nas cyfryzacji zdjęć, filmów itd. 

Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na szybkości transferu zarówno wewnątrz sieci jak i na zewnątrz. Tak więc jeśli pozostajemy głównie wewnątrz sieci lokalnej transfery są ok, można wykorzystać maksymalne możliwości kart sieciowych. Jeśli jednak chcemy korzystać z Iomega EZ Media & Backup Center logując się do niego z sieci WAN musimy uzbroić się w cierpliwość. Rzecz jasna, że wszystko zależy od łącza jakim dysponujemy. Jeśli nasz upload jest świetny to i dysk sprawdzi się doskonale. Jeśli jednak jest inaczej ściąganie załóżmy filmy przy łączu 100 Kb/s to przeszło godzina. 

Czy warto kupić Iomega EZ Media & Backup Center?

Wszystko zależy od tego czy chcemy mieć dostęp do danych nie tylko przy własnym komputerze, ale również poza nim. Jeśli mamy taką potrzebą do z pewnością zakup urządzenia będzie sensowny. Natomiast jeśli prowadzimy firmę i dostęp do danych to podstawa naszej działalności, a nie chcemy wydawać kroci na mega profesjonalne rozwiązania to Iomega EZ Media & Backup Center sprawdzi się doskonale. Dysk w Polsce dostępny jest w cenie 179, 229 oraz 319 euro odpowiednio za pojemności 1, 2 oraz 3 TB. 

Podsumowanie

Iomega EZ Media & Backup Center to urządzenie wykonane z dużą staranność i fachowością. Dopełnienie całości to mnogość funkcji dostępnych dla rozwiązań domowych i małych firm. Łatwość konfiguracji oraz niewielka cena to z pewnością te cechy, które będą miały wpływ przy zakupach tego rodzaju urządzeń.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież