Bezpośrednia wymiana plików jest czynnością tak powszechną jak niemal tlen w otaczającym nas środowisku. Azureus Vuze jest jednym z przedstawicieli tego rodzaju aplikacji. Azureus Vuze umożliwia wymianę plików między użytkownikami oraz na ich udostępnianie. Zapraszamy do lektury artykułu o Azureus Vuze. 

Azureus Vuze - pierwsze kroki

Na pierwszy rzut oka aplikacja Azureus Vuze robi dobre wrażenie. Interfejs aplikacji jest bardzo przyjemny, a wszystkie niezbędne elementy bardzo czytelne. Osoby, które nie korzystały wcześniej z tej aplikacji mogą pomyśleć, że jest to aplikacja iTunes. Kolory oraz charakterystyczne srebrne barwy Azureus Vuze na to wskazują. Jednak po krótkich oględzinach widać różnice. 

Menu Azureus Vuze zostało umieszczone na górze aplikacji, co można dostrzec na powyższym zrzucie ekranu. Z lewej strony programu znajdują się szybkie łącza, które umożliwiają przechodzenie między najważniejszymi miejscami. W prawym górnym rogu znajduje się formularz, która umożliwia filtrowanie plików. Użyteczna funkcja jeśli nasza biblioteka składa się z kilku set pozycji. W prawym dolnym roguAzureus Vuze posiada liczniki prędkości pobierania plików oraz ilość użytkowników online. 

Na środkowej części programu znajduje się panel do obsługi ściąganych elementów. W lewej części menu można dodawać elementy, które będziemy używali najczęściej.

Azureus Vuze - najważniejsze funkcje

Azureus Vuze jest bardzo prostym program i dlatego osoby, które wcześniej nie używały tego typu aplikacji mają ułatwiony start. Azureus Vuze udostępniany jest na licencji GPL i oparty jest na języku Java. Twórcy programu wydali wersje na wszystkie popularne systemu operacyjne – Windows, Linux i Mac OS X. W programie dostępne są bardzo szczegółowe statystyki dla osób, które lubią kontrolować wszystkie parametry.

W programie dostępne są także kanały z filmami kręconymi w wysokiej rozdzielczości. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji materiały HD znajdują się w lewej kolumnie na samej górze. 

Azureus Vuze posiada także funkcję kontrolującą szybkość pobierania jak i wysyłania danych. Dzięki temu możemy ograniczyć transfer danych przychodzących, np. w przypadku kiedy z domowej sieci korzystają także inni użytkownicy, a nie chcemy spowalniać przeglądania Internetu. 

Wadą aplikacji jest konieczność instalacji Javy. Bez Javy program nie będzie funkcjonował, spowodowane jest to tym, że Azureus Vuze napisany został w Javie, co już zostało wspomniane na początku. 

W programie dostępne jest także miejsce w których można poświęcić czas rozrywce. W lewym menu twórcy umieścili menu Games. Do wyboru są różne gry RPG, sportowe i wiele innych ciekawych pozycji. 

Ponadto Azureus Vuze posiada funkcję nagrywania płyt. Dzięki temu nie ma konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania. Wszystko można załatwić przy pomocy tego jednego programu. Umieszczanie plików jest możliwe dzięki przeciąganiu i upuszczaniu w oknie nagrywania. 

Azureus Vuze - zastosowanie

Zastosowanie programu to głównie ściąganie plików .torrent, ale nie tylko. Azureus Vuze będzie się idealnie nadawał do przechowywania i grupowania swoich zasobów plików. W programie można zakładać różnego rodzaju zakładki, co z pewnością pozwoli zachować ład i porządek. Ponadto Azureus Vuze posiada funkcję minimalizacji do traya czyli schowka w prawym rogu paska. 

Poniżej przedstawiamy krótki materiał wideo przedstawiający najważniejsze funkcje w Azureus Vuze