Windows Server 2008 podobnie jak dystrybucje oferowane dla zwykłych użytkowników komputerów również zostały podzielone na wersje. W artykule zostaną opisane wszystkie dostępne dystrybucje serwerowej wersji systemu z Microsoftu. Ponadto wspomnimy również o miejscu ich zastosowania. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje systemu Windows Server 2008

System operacyjny Windows Server 2008 został podzielony według zastosowania. W związku z tym wyróżniamy następujące wersje: 

  • Windows Server 2008 Standard Edition
  • Windows Server 2008 Enterprise
  • Windows Server 2008 Datacenter
  • Windows Server 2008 Web
  • Windows Server 2008 wersja Server Core


Powyżej zostały wymienione wszystkie edycji systemu Windows Server 2008. Jednak najczęściej stosowaną wersją jest pozycja 1. natomiast najrzadziej wersja 5. 

Przejdźmy do opisu każdej z wymienionych wersji systemu. 

Windows Server 2008 Standard Edition - opis

Wersja systemu Windows Server 2008 jest najpowszechniejszą wersją systemu administrowanego przez pracowników IT w przedsiębiorstwie. W porównaniu do starszych wersji systemu Windows Server 2008 Standard Edition umożliwia obsługę czterech procesorów zarówno w wersji 32 bitowej jak i 64 bitowej. Ponadto edycja standardowa systemu obsługuje maksymalnie do 4 GB pamięci RAM w wersji 32 bitowej natomiast wersja 64 bitowa obsługuje do 32 GB pamięci operacyjnej. Niewątpliwie dużym atutem Windows Server 2008 Standard Edition jest łatwość obsługi. Windows w tym wydaniu doskonale nadaje się na kontroler domeny, serwer DNS i DHCP, serwer plików, serwer transmisji strumieniowych oraz serwer usługi SharePoint. 

Windows Server 2008 będzie najczęściej wybieraną wersją systemu operacyjnego w małych i średnich przedsiębiorstwach ze względu na cenę systemu jak i prostotę obsługi. 

Windows Server 2008 Enterprise - opis

Windows Server 2008 Enterprise została wzbogacona w stosunku do poprzednio omawianej wersji w możliwość obsługi klastra oraz roli Active Directory Federation Services. Wersja Enterprise jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które planują uruchomienie takich usług jak przykładowo Exchange 2007 lub SQL Server. Opisywana wersja systemu spełni się także jako serwer służący do wirtualizacji. Windows Server 2008 Enterprise nadaje się także do obsługi dużych sklepów internetowych gdzie moc obliczeniowa jest niezbędnym czynnikiem do płynnego funkcjonowania. 

Opisywana wersja systemu umożliwia dostęp do zasobów systemowych przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. System charakteryzuje się dużą niezawodnością na poziomie 99,99% czasu pracy. 

Windows Server 2008 Datacenter - opis

Windows Server 2008 Datacenter to wersja stworzona do celów bardzo zaawansowanych. System powstał z myślą obsługi w rozległych centrach danych, które do wydajnego funkcjonowania potrzebują więcej niż ośmiu procesorów. Datacenter dobrze sprawdzi się w organizacjach, które zajmują się przechowywaniem ogromnych ilości danych. 

Windows Server 2008 Datacenter umożliwia między innym na obsługę aplikacji w szerz i w górę. Działanie wszerz oznacza, że system skaluje aplikacje na klika serwerów, co umożliwia wydajniejsze funkcjonowanie natomiast skalowanie w górę umożliwia zwiększenie wydajności poprzez zwiększenie ilości procesorów w systemie. 

Ważna informacją dla osób, które zdecydowały by się na zakup tego systemu jest niemożność kupienia Windows Server 2008 Datacenter bez dedykowanego sprzętu. Producenci specjalizujący się w budowaniu centrów danych posiadają przetestowanie konfiguracje sprzętowe zapewniające dużą niezawodność w działaniu jak i obsłudze. 

Windows Server 2008 Web - opis

Windows Server 2008 Web przeznaczony jest do budowania serwerów WWW typu front-end. Oznacza to, że opisywana wersja systemu nie nadaje się na serwer plików i serwer drukowania ani też kontroler domeny, DHCP i DNS. Do tego celu służy inna wersja systemu Windows Server 2008, która została opisana wcześniej. Niewątpliwie wersja Web przyda się w organizacji zajmującej się tworzeniem aplikacji webowych. System można także zintegrować z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami serwerów webowych.

Windows Server 2008 Server Core - opis

Windows Server 2008 Server Core jest nowością, która została wprowadzona dopiero wraz z premierą najnowszej edycji. Charakterystycznym elementem edycji Server Core jest brak interfejsu graficznego, co z pewnością nieco utrudnia obsługę, ale za to zmniejsza zapotrzebowanie na zasoby. Wersja Windows Server 2008 Server Core dostępna jest w każdej edycji systemu. Opisywanej edycji nie można kupić oddzielnie. 

Wydanie Server Core sprawdza się jako kontroler domeny, serwer DHCP, serwer DNS, serwer WWW IIS oraz serwer wirtualizacji. Sporym atutem tej wersji systemu jest bezpieczeństwo. W systemie poprzez brak interfejsu graficznego brakuje także takich programów jak Windows Media Player oraz innych zbędnych aplikacji, których nie używa się podczas administrowania systemem. Dzięki temu producenci nie muszą aktualizować zbędnych błędów, które po prostu nie występują w tej wersji, a mogą skupić się na dalszym rozwoju systemu. 

Podsumowanie

Windows Server 2008 w każdej z edycji został przeznaczony do innych zastosowań. Microsoft wydając edycje 2008 uprościł w dużej mierze sam proces administracji oraz rozszerzył wachlarz funkcji w systemie.