Komunikatory internetowe to nieodłączny element życia w internecie. Bez nich komunikacja była by zdecydowanie utrudniona. Zarówno życie zawodowe jak i osobiste zakończyło się sukcesem dzięki tym niewielkim aplikacjom. Komunikatory internetowe kojarzą nam się głównie z systemem operacyjnym Windows. Jednak w sieci można pobrać także komunikatory internetowe na system operacyjny Mac OS X i inne systemy. W niniejszym artykule skupimy się na najpopularniejszych komunikatorach dostępnych na Mac OS X.

Kilka słów o samym systemie

Mac OS X to system nieco mniej popularny niż jego główny konkurent Windows. Z pewnością wielu z Was zadaje sobie pytanie co jest tego powodem? Jednym z powodów może być wysoka cena urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka – Apple, a kolejnym z powodów może być również wsparcie systemów z Microsoftu przez producentów komputerów. W związku z tym siłą rzeczy powstało i powstaje wciąż więcej oprogramowania na Windows w tym też komunikatorów. Jednakże wracając do systemu operacyjnego Mac OS X należy powiedzieć, że wybór w komunikatorach internetowych jest dosyć spory. 

Naszą podróż po komunikatorach internetowych na system operacyjny Mac OS X zaczniemy od znanego w Polsce programu Gadu-Gadu, a następnie przejdziemy do : 

  • Adium
  • Skype
  • Camfrog Viedo Chat
  • Kadu
  • Palringo
  • Tlen

W takim razie skupmy się teraz na komunikatorze Gadu Gadu. 

Komunikator Gadu-Gadu na system operacyjny Mac OS X

W chwili pisania tego artykułu komunikator Gadu-Gadu jest już dostępny w sieci na Mac OS X od pewnego czasu. Jednak słowem wstępu warto dodać, że producent GG bardzo późno zdecydował się na wprowadzenie swojego programu dla systemów z Apple, no ale fani słoneczka z pewnością się ucieszyli kiedy się pojawił. Przejdźmy teraz do samego komunikatora. Gadu-Gadu na Mac OS X wygląda identycznie jak na systemach Windows. Elementy i funkcje znajdują się w tym samym miejscu także jeśli ktoś obawia się, że interfejs graficzny jest inny to zapewniamy iż tak nie jest. Poniżej zrzut z komunikatora oraz krótki film przedstawiający ważniejsze elementy. 

 

Jednym z elementów, który może trochę przeszkadzać w trakcie pracy to lekkie przycięcia kiedy włączamy kilka elementów na raz, co widać na powyższym filmie. Dodatkowym problemem jest brak możliwości zmiany poziomu głośności. Nie wiemy czy ten problem wystąpił tylko u nas, ale po prostu nie mogliśmy przesuwać suwakiem ani w lewo ani w prawo. 

Komunikator internetowy Adium na system Mac OS X

Komunikator internetowy Adium to kolejna nasza propozycja z listy. Program umożliwia połączenie z wieloma sieciami. Jedną z nich jest także sieci Gadu-Gadu, z której w naszym kraju korzystamy najczęściej z wiadomych powodów. Komunikator oferuje tak jak i większość tego typu programów możliwość wysyłania plików, rozmowy tekstowe, zmiany wyglądu i wiele innych ciekawych lub mniej funkcji. Warto dodać w tym miejscu, że Adium nie jest rozbudowany tak jak Gadu-Gadu dla Mac OS X. W aplikacji nie znajdziemy możliwości ściągnięcia i uruchomienia gry czy też prowadzenia rozmów wideo. Jednak Adium ma pewien plus, działa dużo szybciej i płynniej niż GG dla Mac OS X. Poniżej zrzut ekranu komunikatora oraz krótki film przedstawiający komunikator. 

Komunikator internetowy Skype dla systemu Mac OS X

Sądzimy, że tego komunikatora nie trzeba zbyt obszernie opisywać. Skype to popularny komunikator internetowy, który umożliwia komunikację zarówno tekstową jak i wideo. Aplikacja jet dostępna na system Mac OS X od dłuższego czasu. Skype na komputerach z logiem nadgryzionego jabłka działa bezproblemowo. Można nawet powiedzieć, że funkcjonuje lepiej niż na systemach Windows, w których często był problem z mikrofonem czy też z kamerą. Ponadto do statusu w aplikacji można przydzielić sobie tytuł aktualnej piosenki, która odtwarzamy w iTunes. Poniżej zrzut ekranu Skype dla systemu Mac OS X. 

Komunikator internetowy Camfrog Video Chat dla systemu Mac OS X

Camfrog Video Chat to aplikacja stworzona z myślą prowadzenia wideokonferencji. Dzięki niej użytkownik ma możliwość prowadzenia wideo rozmowy z kilkoma osobami jednocześnie. To co wyróżnia komunikator na tle konkurencji to bardzo łatwa obsługa. Niewątpliwie wielu użytkowników doceni możliwość tworzenia pokoi, które umożliwiają prowadzenie tak jak już wcześniej wspomnieliśmy rozmów z wieloma osobami w jednym czasie. Poniżej przedstawiamy zrzut ekranu Camfrog Video Chat.

 Komunikator internetowy Kadu dla systemu Mac OS X

Kadu to jeden z popularniejszym komunikatorów internetowych dostępnych na system Mac OS X. Opisywany komunikator umożliwia łączenie z siecią GG, ale nie tylko. W opcjach wyboru można skorzystać z usług Facebooka, Jabbera oraz kilku innych. Naszą sieć wybieramy z rozwijanej listy. Główną cechą tego komunikatora jest prostota obsługi i szybkość działania. W trakcie używania komunikatora nie odnotowaliśmy żadnych zacięć czy też problemów z uruchomieniem. Kadu umożliwia prowadzenie tylko i wyłącznie rozmów tekstowych. Ponadto można skorzystać z tworzenia konferencji oraz grup. 

Komunikator internetowy Palringo dla systemu Mac OS X

Palringo to kolejna nasza propozycja komunikatora internetowego dla systemu Mac OS X. Komunikator wyróżnia się od konkurencji kilkoma elementami. Jednym z nich jest możliwość obsługi sporej liczby sieci w tym polskiego GG. Oprócz tego aplikacja potrzebuje zaledwie niewielkiej ilość zasobów systemowych aby moc poprawnie funkcjonować. 

Na początku korzystania z komunikatora można się nieco zgubić w funkcjach gdyż brakuje w nim języka polskiego. W bezpłatnej wersji Palringo uniemożliwia zmianę skórki oraz czcionki w trakcie rozmowy. Dlatego jeśli kogoś program urzeknie można sobie kupić pełnowartościową wersją. 

Komunikator internetowy Tlen dla systemu Mac OS X

Na koniec artykułu zostawiliśmy kolejny polski komunikator internetowy. Zajmiemy się opisem komunikatora Tlen. Wersja dla systemu Mac OS X pojawiła się na samym końcu. W związku z tym sam program pozwala na chwilę obecną na prowadzenie zarówno rozmów głosowych i tekstowych. Dodatkowo każdy z użytkowników otrzymuje konto poczty elektronicznej o pojemności 20 GB w chwili pisania tego artykułu. Jeśli chodzi o działanie programu to możemy zapewnić, że jego wydajność stoi na wysokim poziomie. W redakcji używamy go na co dzień i w trakcie pracy nie dostrzegliśmy żadnych problemów z jego funkcjonowaniem. Niewątpliwie możliwość zmiany wyglądu, czcionki i wielu innych rzeczy pozytywnie wpływa na Tlen. Na koniec warto dodać, że komunikator umożliwia obsługę większej ilości sieci, między innymi GG oraz Jabber.

Podsumowanie

Lista dostępnych komunikatorów dla systemu operacyjnego Mac OS X jest długa. W niniejszym artykule wymieniliśmy naszym zadaniem te ciekawsze i oczywiście najbardziej popularne w sieci. Mamy nadzieje, że artykuł przyda się dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z komputerami z logiem nadgryzionego jabłka.