Jak otworzyć sklep internetowy?

W artykule jak otworzyć sklep internetowy skupimy się na aspektach technicznych z lekką domieszką marketingu internetowego. Artykuł będzie zawierał podstawowe informacje na temat domen i zaplecza technicznego między innymi serwer i bazy danych. Jak otworzyć sklep internetowy? – patrz niżej. 

Jak otwrzyć sklep internetowy - zacznijmy od domeny

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej za pośrednictwemsklepu internetowego bardzo ważnym elementem jest domena internetowa. Jeśli prowadzona przez nas działalność nie jest rozpoznawana pod konkretną nazwą, a nasza marka nie jest zbyt wysoko pozycjonowana i znana na rynku, warto przemyśleć czy nie warto jej utworzyć. Otwarcie sklepu internetowego, a w związku z tym konieczność kupna domeny internetowej jest kluczowym elementem i nie należy go lekceważyć. 

Zastanawiacie się z pewnością jakie to ma znaczenie. Znane są sklepy, które na początku działalności prowadziły tylko tradycyjne placówki, a teraz mają domeny z nazwą firmy, np. empik. W przypadku tak znanej sieci lepiej było utworzyć domenę, której nazwę zna większość Polaków obracających się w ramach działalności danego sklepu. Wszystko się sprowadza do tego skąd będziemy pozyskiwali klientów do naszego dopiero otwartego sklepu internetowego

Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność w postaci sklepu internetowego klienci będą do nas trafiali dzięki wyszukiwarkom internetowym, w których będą wpisywali słowa kluczowe (słowa kluczowe to nic innego jak produkty, które będą oferowane w sklepie internetowym, np. soczewki kontaktowe). Dlatego przed złożeniem zamówienia na domenę warto przeprowadzić analizę rynku internetowego polegającą na prześledzeniu konkurencyjności słów kluczowych. W celu lepszego zobrazowania tego elementu załóżmy, że chcemy otworzyć sklep internetowy sprzedający soczewki kontaktowe. Wpisując w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej słowo soczewki kontaktowe wyskoczy nam bardzo dużo wyników. Nasza strona nie znajdzie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania ponieważ dopiero, co powstała, a konkurencja nie śpi. Dlatego też rozsądnym krokiem było by wykupienie domeny o przykładowej nazwie soczewki-kontaktowe.pl. Jak otworzymy sklep internetowy trzeba się uzbroić w cierpliwość. Efekty nie przychodzą nazajutrz. 

W tym miejscu warto wspomnieć, że istnieją specjalistyczne firmy zajmujące się marketingiem internetowym oraz analizą rynku pod względem konkurencyjności wybranych słów kluczowych. 

Jak otworzyć sklep internetowy - wybranie odpowiedniego hostingu

Odpowiadając na pytanie jak otworzyć sklep internetowy poza wybraniem domeny internetowej należy powiedzieć coś o hostingu czyli miejscu gdzie będą przetrzymywane wszystkie dane o produktach i danych naszych klientów. Kiedy wybraliśmy już odpowiednią domenę internetową kolejnym krokiem przy otwarciu sklepu internetowego będzie hosting. Oferta hostingowa jest bardzo duża dlatego nie będą podawał konkretnych firm. 

Na dobry początek najlepiej zdecydować się na serwer wirtualny, który jest tańszy od dedykowanych rozwiązań, a parametry takich serwerów są wystarczające na początek działalności sklepu. Otwarcie sklepu internetowego wiąże się z wprowadzeniem do bazy danych sporej ilości pozycji produktowych, które będą sprzedawane. Jeśli wszystko ma dobrze funkcjonować należy wybrać opcję z dosyć pojemną bazą danych. Kluczowym elementem przy wyborze serwera wirtualnego będzie ilość jednorazowych połączeń. Im więcej tym lepiej. 

Na sam koniec należy jeszcze wybrać między płatnymi oraz bezpłatnymi rozwiązaniami. Z pewnością większość osób zdecyduje się na otwarcie sklepu internetowego w oparciu o darmowe rozwiązania jednak nie wszystko piękne co się świeci i należy się spodziewać, że z problemami technicznymi będziemy musieli sobie poradzić samemu lub zatrudnić odpowiedni personel. O tym w kolejnym rozdziale. 

Jak otworzyć sklep internetowy - potrzebny dodatkowy personel?

Jak już można było się zorientować po przeczytaniu wszystkiego powyżej techniczny aspekt otwarcia sklepu internetowego wydaje się trochę bardziej złożony niż można było się spodziewać. Jeśli techniczne elementy są barierą nie do przejścia dla osób, które chcą otworzyć sklep internetowy, dodatkowy personel będzie koniecznością. 

Nie należy się zniechęcać lecz poszukać osoby, która zna się na technologiach internetowych, a sklep będzie funkcjonował bez zarzutu. Taka osoba będzie czuwała nad otwarciem sklepu internetowego, a w razie problemów z późniejszym funkcjonowaniem zajmie się ich rozwiązaniem. 

Podsumowanie

Otwarcie sklepu internetowego w profesjonalnym wydaniu wymaga od osób wchodzących na rynek internetowy wiedzy z dziedziny informatyki i marketingu internetowego. Jeśli sami tego nie potrafią skorzystanie z profesjonalnych firm będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież