Jak skutecznie usunąć dane z karty pamięci w systemie Mac OS X?

W niniejszej poradzie skupimy się na skutecznym usuwaniu danych zapisanych na nośnikach zewnętrznych w systemie Mac OS X. Nie wielu z nas wie, że jednokrotne sformatowanie pamięci zewnętrznej, np. Pendrive’a nie skutkuje całkowitym pozbyciem się danych. Co sprytniejsi użytkownicy potrafiliby odzyskać, niektóre poufne dane, o których chcielibyśmy raz na zawsze zapomnieć. Zapraszamy do dalszej lektury.

Jak skutecznie usunąć dane z karty pamięci w systemie Mac OS X?

Przenoszenie danych na dyskach zewnętrznych to w dzisiejszych czas wręcz nieodłączna część wielu zawodów. W związku z tym niektóre z przenoszonych dokumentów nie mogą wpaść w niepowołane ręce i często po wykorzystaniu ważnych dokumentów wielu użytkowników formatuje pendrive’a i myśli, że wszystko jest ok. Jednak musimy wyprowadzić Was z tego błędu. Dane, które zapisujecie na przenośnych pamięciach i innych pamięciach nie są usuwane po jednokrotnym usunięciu czy też sformatowaniu. W tej poradzie pokażemy jak skutecznie usunąć dane z karty pamięci w systemie Mac OS X. 

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać aby usunąć dane z karty pamięci lub też innego nośnika to umieszczenie go w odpowiednim porcie. Następnie należy wybrać z Docku systemu menu -> programy i dalej -> narzędzia.

Kolejnym krokiem jest wybranie katalogu podpisanego -> Narzędzia, a zaraz potem wybieramy ikonę z podpisem -> Narzędzia dyskowe. Po wybraniu wspomnianej funkcji na ekranie ukaże nam się takie okno jak poniżej. 

W menu po lewej wymienione są wszystkie nośniki jakie na chwilę obecną są podłączone do komputera. W celu skutecznego usunięcia danych z karty pamięci w systemie Mac OS X programiści przewidzieli kilka możliwości. Po umieszczeniu nośnika w porcie należy wybrać z górnego menu opcję wymaż. Następnie z wyświetlonych opcji w nowym oknie wybieramy pozycję -> opcje zabezpieczeń. 

Po kliknięciu powyższego przycisku ukaże nam się kolejne okno z opcjami bezpiecznego wymazywania. W komunikacie, który znajduje się w tym samym oknie możemy się dowiedzieć, ze do wyboru mamy cztery metody skutecznego usuwania danych w systemie Mac OS X. Od lewej strony pierwsza opcja to opcja używana na co dzień kiedy nie przenosimy ważnych danych. Druga opcja jest już dużo bezpieczniejsza, ale jeszcze nie tak bezpieczna jak opcja trzecia i potem czwarta. Czwarta opcja usuwania danych jest najskuteczniejsza, gdyż system usuwa i nagrywa przypadkowe dane aż siedem razy, co skutkuje brakiem możliwości odzyskania jakichkolwiek danych. 

Osoby, które będą chciały skorzystać z najskuteczniej metody usuwania danych z nośników pamięci w systemie Mac OS X informujemy, że przy nośnikach o dużych pojemnościach zabieg usuwania danych trochę trwa. I nie mówimy tutaj o 30 czy też godzinie. Czas usuwania danych jest znacznie dłuższy.

Podsumowanie

Podsumowując tą krótką poradę warto zaznaczyć, że skuteczna metoda usuwania danych z kart pamięci i innych nośników w Mac OS X to ewentualność, którą powinno się używać w przypadkach kiedy dane zapisane na urządzeniu faktycznie nie mogą wpaść w niepowołane ręce. Do zwykłych danych tzw. codziennych dla własnego komfortu zalecamy wykorzystanie metody najszybszej.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież