Jaki router wybrać?

W obecnych czasach zdominowanych przez bezgraniczny dostęp do informacji powoduje, że w biurach, lokalach mieszkalnych znajdują się więcej niż jeden komputer. Każda osoba przebywająca w naszym otoczeniu chce mieć dostęp do Internetu i zdobyć potrzebne informacje. Jednak dostęp do Internetu przy jednym komputerze tworzyło by kolejki, a to ograniczyło by wydajność pracy. W tym przypadku trzeba podzielić Internet i w tym momencie stajemy przez pytaniem z tytułu artykułu: jaki router wybrać?

Jaki router wybrać - podstawowe informacje

Przed przedstawieniem odpowiedzi na pytanie jaki router wybrać należy powiedzieć co to jest router. Router to nic innego jak węzeł komunikacyjny umożliwiający dzielenie sieci oraz Internetu (Internet to też sieć, ale bardzo rozbudowana) na większą ilość komputerów. W artykule skupimy się na wyborze routerów do użytku domowego oraz do użytku w małych biurach. Nie podamy jednak konkretnych modeli, a jedynie ogólne wymagania jakie należy mieć na uwadze przy zakupie tego urządzenia. 

Jaki router wybrać do użytku domowego i w małym biurze?

W domu jaki biurze przeciętnego użytkownika routery z bardzo rozbudowanymi funkcjami nie są potrzebne. W trakcie wyboru routera należy kierować się podstawowymi potrzebami i odpowiedzieć sobie na pytania: 

  • Czy w domu będę używał sieci bezprzewodowej
  • Czy będę potrzebował samego routera czy też może router z wbudowanym modemem


Wydaje mi się, że pierwsze pytanie nie wymaga komentarza, ale ostatnie tak. Podczas 
wyboru routera należy zorientować się kto jest naszym dostawcą internetowym. Jeśli tego nie zrobimy może się okazać, że zakupiony router nie będzie spełniał naszych oczekiwań. 

Na rynku dostępne są routery z wbudowanymi modemami (np. routery ADSL używane przy usłudze neostrada TP) oraz zwyczajne routery bez modemów. Może się także zdarzyć przypadek, że konieczne będzie kupienie punktu dostępowego. Zdarza się tak czasami jeśli Internet dostarczany jest np. przez osiedlowe kablówki. 

Kiedy odpowiemy już na pytanie jaki router wybrać, a raczej jakie mamy potrzeby należy skupić się na wyborze producenta sprzętu. Znanymi producentami są takie firmy jak: Linksys, D-Link, Asus. W ofercie tych firm znajduje się cała gama urządzeń i odpowiedzenie na pytanie jaki router wybrać nie będzie aż taka prosta. 

Jednak jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem komputera z pewnością zainteresujesz się czymś, co posiada więcej funkcji niż podłączenie do Internetu i rozgłaszanie Internetu po całym lokalu. Dla takich osób routery z opcjami szyfrowania i możliwościami przekierowywania połączeń będzie czymś odpowiednim. Routery do kwoty 500 zł wystarczą. Z drugiej strony jeśli jesteś osobą, która potrzebuje jedynie Internetu do pracy i rozrywki bardziej zaawansowane funkcje będę zbędne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są urządzenia do kwoty około 200 zł. 

W przypadku kiedy wybór routera sprawia Ci problem najlepiej poradzić się rady osoby, która orientuje się w temacie. W sklepach komputerowych z pewnością znajdziemy te osoby. 

Jaki router wybrać - podsumowanie

Podsumowując ten krótki artykuł, który może nie precyzuje co wybrać konkretnie to mimo wszystko daje ogólny zarys dla osób nie posiadających w materii sieci zbyt dużej wiedzy, czym mają się kierować i jaki router wybrać

 

Comments powered by CComment