Rodzaje kabli sieciowych, kable sieciowe

Kable sieciowe, a raczej rodzaje kabli sieciowych to tematyka związana z szeroko pojętą budową sieci komputerowych. Wybór odpowiednich kabli sieciowych może podnieść jakoś funkcjonowania sieci komputerowych lub ją obniżyć. W artykule o rodzajach kabli sieciowych poruszamy najpopularniejsze rozwiązania i ich zastosowanie. Zapraszam do lektury.

Rodzaje kabli sieciowych - jakie rodzaje?

Najczęściej stosowanym rodzajem kabli sieciowych jest skrętka. Wspomniane kable sieciowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że są wykonane ze skręconych ze sobą par cienkich izolowanych drucików miedzianych. Skręcenie kabli sieciowych ma swój cel. Dzięki temu obniżone zostało wypływanie jednego na drugi. Tym sposobem zmniejszono zakłócanie sygnału w kablu. Poniżej wymienione zostały rodzaje kabli sieciowych

  • Kabel koncentryczny
  • Skrętka dwużyłowa
  • ekranowana STP
  • nieekranowana UTP
  • Kabel światłowodowy


Ad. 1. 
Kabel koncentryczny jest coraz rzadziej stosowany w rozwiązaniach sieciowych. Zaletą tego rodzaju kabli sieciowych jest możliwość przesyłania sygnału do dużych odległościach bez konieczności stosowania wzmacniaczy sygnału, a wadą duża podatność na otoczenie. 

Ad.2. 
Skrętka dwużyłowa wyparła wcześniej wspomniany kabel koncentryczny i tym samym jest najczęściej stosowanym rodzajem kabla sieciowego w sieciach lokalnych. W tym rodzaju kabla sieciowego wyróżnia się także skrętkę dwużyłową ekranowaną (STP lub FTP) oraz skrętkę nieekranowaną (UTP). Kabel STP jest wyposażony w dodatkowy ekran w postaci folii (UTP) oraz siatki metalowej (FTP). W kablach sieciowychstosuje się takie rozwiązania w celu ochrony przed promieniowaniem z zewnątrz. 

Kabel nieekranowany nie jest wyposażony we wspomnianą folię lub siatkę metalową. Taki kabel sieciowyjest bardziej podatny na promieniowanie zewnętrzne, które może w dosyć znaczący sposób zakłócić sygnał płynący w przewodzie. Kabel sieciowy w postaci skrętki dwużyłowej nieekranowanej (UTP) wystarczy do większości zastosowań sieciowych stosowanych w domu lub niewielkim biurze. Jeśli w pobliżu znajdują się urządzenie, które są bardzo czułe na promieniowanie jakie emitowane jest z kabli sieciowych konieczne będzie zastosowanie kabla ekranowanego (STP). 

Ad.3. 
Trzecim rodzajem kabla sieciowego stosowanego w sieciach komputerowych jest kabel światłowodowy. Tenrodzaj kabla sieciowego zbudowany jest z włókien szklanych, które przewodzą jak można się domyślać światło. Kabel sieciowy światłowodowy stosowany jest na dużych odległościach gdyż jest on odporny na różnego rodzaju zakłócenia magnetyczne i posiada dużą przepustowość, a co za tym idzie wysokie transfery przesyłu danych. 

Kable światłowodowe nie są używane w budynkach i pomieszczeniach. Spowodowane jest to tym, że kabel sieciowy światłowodowy nie może być zginany gdyż ogranicza to jego przepustowość lub całkowicie ją zrywa. Kabel światłowodowy musi biec prosto aby sygnał docierał do punktu docelowego. 

Podsumowanie

Każdy z kabli sieciowych wymienionych powyżej ma zastosowanie w różnych segmentach sieci komputerowej. Dlatego w trakcie budowy sieci trzeba rozważyć czy lepiej zastosować skrętkę ekranowaną czy też nie. Rodzaj kabla sieciowego dobranego nieodpowiednio może się skończyć poniesieniem znacznych kosztów (w przypadku światłowodu) lub też brakiem sygnału.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież