Jak skonfigurować router od samych podstaw? Szybka konfiguracja routera.

W niniejszej poradzie zostaną przedstawione podstawowe wiadomości na temat poprawnego konfigurowania routera. Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie: jak skonfigurować router od samych podstaw? W poradzie przedstawimy także dobre nawyki w sprawie bezpieczeństwa oraz jak szybko konfigurować router. Informacje zawarte w poradzie przeznaczone są dla osób początkujących.

Jak skonfigurować router od samych podstaw - podstawowe informacje

Poprawna konfiguracja routera wymaga poznania kilku podstawowych informacji z tej dziedziny. Wiele osób wie, że istnieją takie urządzenia jak routery, ale nie wie do końca, do czego one służą. Z braku tej wiedzy wynikają problemy z konfiguracją routera od samych podstaw

Zacznijmy od krótkiej definicji, co to takiego jest router? Router jest to urządzenie, węzeł komunikacyjny, który określa, w jaki sposób ma działać sieć w określnej lokalizacji inaczej rzecz ujmując kieruje ruchem sieciowym. Znając już teraz definicję routera można odpowiedzieć na pytanie z tytułu: jak skonfigurować router do samych podstaw

Do poprawnej konfiguracji routera potrzebne są także inne informacje, takie jak: 

  • Kto jest dostawcą Internetu
  • Gdzie router będzie pracował, w domu czy w firmie?

Jeśli posiadamy takie informacje konfiguracją routera zaczyna być możliwa. Oczywiście mowa tutaj o podstawowej konfiguracji gdyż w niniejszym artykule nie będziemy się skupiali na różnego rodzaju szczegółowej konfiguracji routera

Proces konfiguracji routera przedstawiony zostanie w oparciu o router firmy Asus WL-600G. 

Jak poprawnie skonfigurować router - od czego zacząć?

Konfiguracja routera jest stosunkowo prosta, jeśli posiadamy informacje, które zostały przedstawione w poprzednim podrozdziale. W celu rozpoczęcia konfiguracji routera należy się do niego zalogować. Logowanie do routera polega na wpisaniu w oknie przeglądarki adresu IP, który podany jest w instrukcji obsługi do urządzenia. Kiedy proces logowania przebiegł pomyślnie możemy się zabrać z konfigurację routera. Na tym etapie powinniśmy już wiedzieć, kto jest dostawcą Internetu, co jest bardzo istotną rzeczą. Informacja ta jest istotna, ponieważ podczas konfiguracji połączenia w routerze konieczne będzie wybranie rodzaju połączenia. Mowa tutaj o sposobie dostarczania IP przez naszego dostawcę. Występują dwie najważniejsze formy: 

  • Adres IP statyczny
  • Adres IP dynamiczny

Pierwsza ze wspomnianych form oznacza to, że nasze połączenie ma przypisany stały adres IP. Takakonfiguracja routera wykorzystywana jest głównie w firmach, które posiadają monitoringi lub zdalne serwery, co znacząco ułatwia pracę. Statyczny adres IP może być również wykorzystywany w warunkach domowych jednak nie ma takiej konieczności, a przeważnie wiąże się to z dodatkowymi opłatami u dostawców. Jeśli mamy do czynienia z tego typu połączeniem to konieczne jest posiadanie takiego adresu IP, aby móc poprawnie skonfigurować router w podstawowej wersji. 

Drugą formą dostarczania adresów IP jest połączenie dynamiczne. Oznacza to, że użytkownicy takiego Internetu raz na jakiś czas otrzymują nowe adresy IP za każdym razem, kiedy router nawiązuje nowe połączenie. Konfiguracja routera w tego typu połączeniach jest szybka i ogranicza się do podania loginu oraz hasła dostarczonego przed dostawcę. 

Wszystkie informacje opisane wyżej są podstawą do konfiguracji routera. Z początku może się wydawać, że jest to skomplikowane jednak po wykonaniu tych czynności wszystko stanie się proste. 

Jak poprawnie skonfigurować router - każdy router taki sam?

Czytając tę poradę z pewnością myślicie sobie, że informacje w niej zawarte za wiele mi nie pomogą. Trzeba jednak napisać, że nie ma jednej instrukcji do konfiguracji każdego z routerów. Spowodowane jest to tym, że producenci tych urządzeń posiadają swoje autorskie oprogramowania i w każdym z nich proces ten przebiega trochę inaczej. Prawdą jest, iż konfiguracja routera od podstaw oparta jest na opracowanych standardach i tego trzyma się każdy producent. Dlatego kiedy ktoś zdobędzie, chociaż trochę podstawowej wiedzy na tematkonfiguracji routerów w kwestii dostępu do internetu zresztą konfiguracji poradzi sobie bez problemu.

Konfiguracja routera to nie tylko udostępnienie internetu. Na konfigurację routera składa się szereg innych elementów takich jak zabezpieczenia sieci bezprzewodowej, jeśli nasz router posiada taką możliwość, konfigurowanie innych rzeczy takich jak przekierowanie ruchu na inny komputer w naszej sieci itp.

Jak poprawnie skonfigurować router - zabezpieczenia

Podczas szybkiej konfiguracji routera w warunkach domowych jak i firmowych należy pamiętać o zabezpieczeniu urządzenia oraz dostępu do niego. Jeśli konfigurowany router nie posiada możliwości łączenia się z nim za pomocą łączności bezprzewodowej to jeden problem mamy z głowy. Jednak urządzenie należy umiejscowić w takim miejscu, aby osoby, które nie zajmują się obsługą nie miały do niego dostępu. W przypadku, kiedy router posiada możliwość łączenia bezprzewodowego należy ustawić mocne hasło, które będzie wykorzystywane do logowania. Ponadto podczas konfiguracji routera należy ustawić hasło dostępu do połączenia dla modułów bezprzewodowych. Hasło dostępu sieci jest bardzo ważne gdyż bez niego połączenie z siecią może uzyskać każdy, kto znajdzie się w jej zasięgu.

Podsumowanie

Na temat konfiguracji routera można pisać dużo, dużo więcej. W tej poradzie zawarte zostały najważniejsze informacje dla osób, które pierwszy raz będą konfigurowały router. Osoby chcące rozwinąć swoje umiejętności konfiguracji routera o pozostałe elementy odsyłamy do literatury fachowej, której nie brakuje w Interncie.

Comments powered by CComment