Do premiery serii smartfonów Apple iPhone 16 pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz mamy interesujące informacje. Dotychczas każda generacja tych smartfonów miała podobny schemat: cztery modele, z których dwa tańsze posiadały procesor z poprzedniej serii, a droższe warianty oferowały najnowszy układ. Jednak nowa linia iPhone 16 może zmienić ten obraz sytuacji, gdyż wszystkie modele mają mieć procesor z tej samej serii.

Jeden procesor dla wszystkich modeli

Odkrycie to zawdzięczamy użytkownikowi portalu X, Nicolásowi Alvarezowi. Znalazł on kod, który sugeruje, że wszystkie smartfony z generacji Apple iPhone 16 będą wyposażone w procesor z tej samej serii – Apple A18. Kod ten zawiera identyfikatory pięciu smartfonów: iPhone17,1, iPhone17,2, iPhone17,3, iPhone17,4 oraz iPhone17,5. Jednym z tych modeli może być nowy Apple iPhone SE, jednak są to jedynie przypuszczenia.

Apple iPhone

Przypuszczenia i spekulacje

Dotychczas każda generacja smartfonów Apple miała identyfikator związany z procesorem, jaki się w nich znajdował. Dobrze obrazuje to poniższa tabela:

Generacja

Modele

Procesor

iPhone 13

iPhone 13, 13 mini

Apple A15

iPhone 13 Pro, 13 Pro Max

Apple A15 Pro

iPhone 14

iPhone 14, 14 Plus

Apple A15

iPhone 14 Pro, 14 Pro Max

Apple A16

iPhone 15

iPhone 15, 15 Plus

Apple A16

iPhone 15 Pro, 15 Pro Max

Apple A17

Nie jest jednak pewne, czy Apple w dwóch tańszych wersjach nowych smartfonów nie wprowadzi okrojonej edycji układu. Być może dopiero w droższych wariantach zaoferuje pełnoprawny flagowy chip (np. Apple A18 Pro). Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to jeden układ, który będzie w stanie obsłużyć pakiet usług Apple Intelligence, obecnie dostępny tylko w iPhone 15 Pro i Pro Max.

Premiera we wrześniu 2024

Wszystkich informacji dowiemy się we wrześniu 2024 roku, gdy odbędzie się premiera smartfonów z linii Apple iPhone 16. To właśnie wtedy przekonamy się, czy Apple rzeczywiście zdecyduje się na jednolity procesor dla całej serii, co byłoby rewolucyjną zmianą w strategii firmy.

Podsumowanie

Apple planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strategii dotyczącej procesorów w nowych smartfonach iPhone 16. Jeśli wszystkie modele będą miały układ z tej samej serii, może to oznaczać lepszą wydajność i większe możliwości dla tańszych wersji. Pełne szczegóły poznamy już we wrześniu 2024 roku.