Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 – klawiatura idealna?

Wielu z nas zajmujących się na co dzień pracą przy komputerze, a w szczególności pisaniem różnego rodzaju tekstów zwraca sporą uwagę na dobór klawiatury. Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 jest naszą dzisiejszą propozycją dla piszących zarówno długie jak i krótkie teksty. W artykule wskażemy plusy oraz minusy jakie pojawiły się w okresie testowania. Zapraszamy do lektury artykułu.

Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 – wygląd

Klawiatura jest bardzo ciekawą propozycją pod względem wyglądu. Czarna kolorystyka z bardzo zgrabną ramką wokół całej klawiatury z białymi wstawkami na brzegach idealnie się ze sobą komponują. Spodnia część Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 została wykonana z czarnego, matowego plastiku tak jak pozostała część urządzenia, co naszym zdaniem jest bardzo dużym plusem, ale o tym później. Wracając do wyglądu klawiatury warto wspomnieć, że tak zwany plastik piano (świecący) został użyty tylko w obszarach między klawiszami. W tym miejscu widać, że kwestia czystości klawiatury została przemyślana pod każdym względem. 

Klawisze klawiatury zostały wykonane również z matowego plastiku z bardzo wyraźnymi nadrukami. Niewątpliwie bardzo ważnym elementem technicznym jest przełącznik włączenia i wyłączenia klawiatury, który znajduje się w górnej, prawej części K800. Naszym zdaniem producent mógł go umieścić z tyłu lub na bocznej krawędzi. Przełącznik jest najmniej estetycznym 
elementem w urządzeniu. Obok przełącznika znajduje się wskaźnik poziomu naładowania klawiatury, który został idealnie wkomponowany. Ponadto na tylnej krawędzi Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 znajduje się interfejs USB służący do ładowania klawiatury. Złącze znajduje się w bardzo dyskretnym miejscu za co należy się plus.

Pozostając cały czas przy wyglądzie klawiatury warto wspomnieć o takim małym i mało znaczącym detalu jakim jest logo. Logo w K800 zostało osadzone w plastik w dolnej części klawiatury. Nie jest to tradycyjny nadruk, który zacznie się ścierać po kilku miesiącach użytkowania. 

Wygląd to kwestia gustu dlatego skupimy się teraz na aspekcie technicznym. Podsumowując producent zachował zarezerwowaną dla swoich produktów czarną barwę z pomarańczowymi nadrukami na klawiszach funkcyjnych, co na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie solidnego urządzenia i tak jest w rzeczywistości. 

Testujemy Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800

Klawiatura trafiła do nas pod koniec tygodnia gdzie prace na weekend zwalniają tempa. Jednak zaraz po leniwym weekendzie zabraliśmy się za test. Klawiatura tak jak zwykle trafiła do różnych osób, które dużo piszą. Pierwszym elementem, który zwrócił uwagę każdego z nas to podświetlenie klawiszy. Rozwiązanie znane już na rynku, ale połączenie podświetlenia i bardzo wyraźnych nadruków na klawiszach w Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 robi wrażenie i przydaje się w nocnej pracy. Nadruki na klawiszach są wykonane metodą laserową, co można wyczytać na stronie producenta więc nie powinno być problemu z ich ścieraniem. Kolejną rzeczą, która przypadła nam do gustu (a jesteśmy bardzo wybredni :)) to wyłączanie podświetlenia w momencie gdy klawiatura nie jest używana. Wystarczy odsunąć dłonie na parę sekund, a podświetlenie zostaje wyłączone. Nie musimy zajmować się włączaniem i wyłączaniem. Zastanawiacie się pewnie, co to za różnica czy podświetlenie jest włączone cały czas czy tylko czasami? Otóż jest to kwestia zasadnicza. Po pierwsze oszczędzamy akumulatory, co pozwala na rzadsze ładowanie, a po drugie podczas oglądania filmów w nudne, zimowe wieczory z świecącymi klawiszami jest co najmniej irytujące. Producent przemyślał kwestię podświetlenia i dał użytkownikowi wolną rękę w kwestii regulacji intensywności. Dzięki klawiszom funkcyjnym znajdujących się na klawiszach F5 oraz F6 możemy zupełnie wyłączyć podświetlenie lub dostosować je do panujących w pomieszczeniu warunków. 

Jak już poruszyliśmy temat klawiszy funkcyjnych to warto dodać, że dzięki nim mamy szybki dostęp do przeglądarki internetowej oraz do domyślnego klienta poczty elektronicznej. Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 umożliwia także uruchomienie wyszukiwania systemu Windows, sprawdzenie poziomu naładowania akumulatora, uśpienie komputera, uruchomienie multimediów, zarządzanie muzyką lub filmami dzięki klawiszom naprzód, wstecz, pauza oraz play. Nad klawiaturą numeryczną szwajcarski producent umieścił klawisze służące do regulacji natężenia dźwięku oraz klawisz uruchomienia kalkulatora. 

Musimy przyznać, że po kilku dniach używania klawiatury komfort pracy stoi na wysokim poziomie. Bardzo dobrze dostosowane klawisze dopasowujące się do palców podczas pracy zachowują się wyjątkowo cicho. Na stronie producenta można przeczytać, że wysoki komfort pracy został uzyskany dzięki zastosowaniu technologii PerfectStroke, która rozkłada siłę nacisku na cały klawisz. Musimy przyznać o słuszności tej technologii, nie ma się do czego przyczepić. I co najważniejsze klawiatura działa bezprzewodowo dzięki zastosowaniu technologii Logitech Unifying. Dzięki tej technologii mogliśmy podłączyć mysz oraz klawiaturę zajmując tylko jeden port USB na micro odbiornik. Praca z Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 możliwa jest także w trybie ładowania. 

W momencie uruchomienia klawiatury poziom naładowania wskazywał na około ¾. Do momentu pisania tego artykułu jeszcze jej nie ładowaliśmy, a minęło 5 dni. Intensywność podświetlenia klawiatury została ustawiona na 100%, w trakcie dnia było wyłączone. Czas ładowania akumulatorów w naszym przypadku to około 4 godzin przy niewielkim używaniu klawiatury. Na stronie producenta można wyczytać, że ładowanie może przedłużyć się maksymalnie do 6 godzin. Niewątpliwie dużym plusem klawiatury są także same klawisze, a raczej ich wielkość. Dla osób z dużymi dłońmi będzie miało to duże znaczenie natomiast osoby z drobnymi dłońmi (większość kobiet) nie wyczują żadnego dyskomfortu w trakcie pracy z Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800. Pewne zastrzeżenia można mieć do wielkości spacji, mogłaby być krótsza. Sięgnięcie do klawisza alt w celu napisania polskiego znaku sprawia mały problem.

Oczywiście oprócz wielu zalet jakie posiada K800 pojawiło się kilka wad. Jedną z najbardziej naszym zdaniem irytujących wad tej klawiatury to brak możliwości jej używania przez podłączenie samego kabla. Po wyciągnięciu odbiornika klawiatura nie reaguje. Szkoda. W przypadku jednoczesnego ładowania i chęci używania musimy mieć dwa wolne porty USB. Kolejną wadą jest mała stabilność w momencie postawienia klawiatury w pionie. Producent chwali się tą cechą na swojej stronie, ale my nie radzimy stawiać jej w pionie. Upadek klawiatury może skończyć się źle. To co wpadło nam jeszcze w oko z drobnych niedociągnięć to przykręcana klapka osłaniająca dojście do akumulatorów. Lepszym rozwiązaniem były by zwykłe zatrzaski. 

Oprogramowanie do Logitech Keyboard K800

Aby móc w pełni wykorzystać możliwości klawiatury musimy koniecznie zainstalować oprogramowanie dostarczane przez szwajcarskiego producenta. Istotną informacją jest to, że aby móc skorzystać z jednego odbiornika w technologii Unifying dla urządzeń Logitech oprogramowanie jest wymagane. Bez oprogramowania należy umieszczać każdy odbiornik w osobnym porcie USB. Dużym minusem jaki pojawił się w kwestii oprogramowania to brak wersji na komputery Apple. Producent nie udostępnia oprogramowania na system Mac OS X. W związku z tym na komputerach z logiem nadgryzionego jabłka działają tylko niektóre funkcje. 

Czy warto kupić Logitech Keyboard K800?

Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 jest dobrym rozwiązaniem dla osób piszących teksty. Klawiatura posiada dużo więcej zalet niż wad, co stawia ją na najwyższej półce wśród dostępnych klawiatur na rynku. Zarówno funkcje jak i sam wygląd klawiatury przekonają niejednego do jej zakupu. Dodatkowym atutem jest z pewnością trzy letnia gwarancja producenta świadcząca o tym, że sprzęt został wykonany z dużą starannością i z użyciem wysokiej jakości materiałów. 

Cena klawiatury w sieci waha się od 310 do 465 złotych. 

Podsumowanie

Klawiatura w trakcie tygodnia testowania spełniła swoje zadanie. Wygląd, świetnie rozwiązane podświetlanie klawiatury i duży komfort pracy przeważa szalę na tak. Kilka niedociągnięć, które wymieniliśmy w tekście są mało doskwierające. Naszym zdaniem cena klawiatury również powinna być nieco niższa, ale fani marki z pewnością zapłacą więcej – za kawał solidnego urządzenia jakim jest Logitech Wireless Illuminated Keyborad K800.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież