Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 – klawiatura uniwersalna?

Do naszej redakcji trafiła kolejna klawiatura marki Logitech. Tym razem jest to model oznaczony symbolem Illuminated Living-Room Keyborad k830. Nazwa nieco długa, ale do tego Szwajcarzy zdążyli już nas przyzwyczaić. Producent na swojej stronie internetowej prezentuje klawiaturę, jako rozwiązanie przeznaczone do nawigacji w połączeniu z telewizorem i innymi urządzeniami multimedialnymi. Oczywiście zastosowanie wraz z komputerem też jest wymienianie. W tym miejscu pojawia się pytanie czy ta uniwersalność, jaką pokazuje nam Logitech jest rzeczywiście komfortowa? Zachęcamy do dalszej lektury, gdzie poznasz odpowiedź na to pytanie.

Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 – wygląd

Jak zwykle naszą krótką recenzję rozpoczynamy od wyglądu klawiatury. Logitech nas nie zawiódł i postawił na czarne wykończenie z małymi wstawkami koloru srebrnego. Jak widać na poniższym zdjęciu K830 w części klawiszowej jest zupełnie czarna. Zastosowany plastik jest matowy podobnie jak plastik, z którego zostały wykonane klawisze. 

Na spodzie Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 znajdziemy cztery gumowane nóżki zapobiegające poślizgom. Zarówno lewa jak i prawa krawędź są zaokrąglone. Krawędź dolna i górna są wykonane, tak jak wspominaliśmy, z plastiku w kolorze srebrnym. Na górnej krawędzi dodatkowo znajdują się jeden suwak służący do uruchomienia Logitech Keyborad k830 oraz przycisk symulujący lewy przycisk myszy. Dlaczego akurat zastosowano takie rozwiązanie o tym później. Klawiatura posiada w budowaną baterię tak, więc górna krawędź posiada także port USB do ładowania. 

Kończąc kwestię wyglądu dodamy, że elementem upiększającym Logitech k830 jest także podświetlenie, o którym również później. 

Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 – codziennie korzystanie

Jednym z pierwszych elementów, który dostrzegliśmy w trakcie korzystania jest bardzo cicha praca klawiszy. W trakcie pisania praca jest praktycznie bezgłośna. Skok klawiszy również należy zaliczyć do zalet, jest niewielki, przez co można dużo pisać, a zmęczenie rąk występuje zdecydowanie później. Do zalet zaliczyliśmy także podświetlenie klawiszy, ale już czas podświetlenia uznaliśmy za zbyt krótki. Podświetlenie włącza się w momencie naciśnięcia jakiegokolwiek klawisza i trwa przez pięć sekund od momentu naciśnięcia ostatniego klawisza. Zdecydowanym minusem jest uruchamiające się podświetlenie dopiero w momencie naciśnięcia klawisza. Podświetlenie powinno uruchamiać się na podstawie czujnika, który wykryje ruch dłoni. Wieczorem często zdarzało się, że nie mogliśmy skorzystać z klawiszy funkcyjnych, bo ich po prostu nie widać gdyż podświetlenie jest wyłączone. Kolejną kwestią dotyczącą podświetlenia jest jego brak przy ikonach za pomocą, których oznaczone zostały klawisze funkcyjne. Ikony nie są podświetlane, a mało tego zostały wykonane w bardzo ciemnym, czerwonym kolorze, co powoduje, ze nawet w ciągu dnia ich nie widać. 

Logitech Illuminated Living-Room Keyboard k830 domyślne ma uruchomione klawisze funkcyjne. Tak, więc jeśli chcemy skorzystać z klawiszy od f1 do f12 musimy zainstalować specjalne oprogramowanie o nazwie Logitech Options. 

Warto także dodać, że producent zapomniał lub nie przemyślał kwestii sygnalizowania czy tak ważny klawisz jak capslock jest uruchomiony czy też nie. Informacja o uruchomieniu pojawia się w momencie jego wciśnięcia na ekranie monitora, ale po krótkim czasie po prostu zapominamy, w jakim stanie go zostawiliśmy. 

Tak jak już wspominaliśmy Logitech pozycjonuje k830, jako rozwiązanie uniwersalne do wszelakiego sprzętu, gdzie można użyć klawiatury. W związku z tym z prawej strony został umieszczony touchpad usprawniający pracę, np. z telewizorami smart. Sam pomysł bardzo dobry oraz samo rozwiązanie dwa w jednym również dobre. Touchpad działa sprawnie klawisze zarówno lewy jak i prawy także spełniają swoje zadanie wzorowo. Jednym minusem jest brak podświetlenia klawiszy touchpada. Nad samym touchpadem znajdują się klawisze do regulacji głośności oraz do zupełnego wyciszania. 

Na sam koniec wspomnimy o zasilaniu. Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 została wyposażona w wbudowany akumulator, który starcza, jak podaje producent, na 10 dni pracy. W naszym przypadku było to zdecydowanie więcej niż 10 dni. 

Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 – czy warto kupić?

Logitech k830 to rozwiązanie uniwersalne, ale nie do końca zostało to rozwiązane tak, aby dopasować się do pracy przy komputerze. W przypadku połączenia z telewizorem rozwiązanie się sprawdza i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Producent pomyślał nawet o dodaniu funkcji lewego klawisza myszy na górnej krawędzi klawiatury, co przydaje się podczas trzymania k830 na kolanach. Cena urządzenia waha się od 350 złotych do 439 złotych, na oficjalnej stronie producenta, w momencie pisania recenzji. Czy to drogo czy to tanio, to zależy od zasobności portfela. 

W zestawie z klawiaturą otrzymujemy kabel USB do ładowania oraz zestaw niezbędnych instrukcji. 

Podsumowanie

Logitech Illuminated Living-Room Keyborad k830 jest rozwiązaniem, które przypadło nam do gustu mimo niektórych wad wspomnianych powyżej. Producent skupił się na bardzo dobrym wykonaniu i spasowaniu plastikowych elementów dodając także oprogramowanie pozwalające na lepszą personalizację ustawień. Z czystym sumieniem możemy polecić ten produkt.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież