Wideorejestrator Manta MM334 – czyli droga w obiektywie

Podróże samochodem to dla wielu z nas codzienność. Jedni z nas pokonują wiele kilometrów dziennie, a niektórzy jadą zaledwie do sklepu. Każdemu z nas nie raz z pewnością zdarzyły się ekstremalne przeżycia z uczestnictwem innego samochodu. W trakcie wielu kolizji drogowych zdarza się, że wina nie zawsze stoi po stronie tego kierowcy, którego wskazała policja, ale nie możemy tego udowodnić. Z pomocą przychodzi nam wideorejestator firmy Manta oznaczony symbolem MM334.

Manta MM334 – wygląd

Wideorejestrator Manta MM334 został wykonany prawie w całości z wszechobecnego plastiku. Przednia część urządzenia została wykonana z aluminium pomalowanego na siwo natomiast część z panelem sterowania została wykonana z czarnego, matowego plastiku. Jeśli chodzi o element podtrzymujący wideorejestator to został on wykonany, podobnie jak panel sterowania, z czarnego plastiku. 

Na przednim panelu MM334 znajdziemy od prawej strony logo producenta następnie obiektyw oraz głośnik. Jeśli chodzi o tylny panel to producent umieścił na nim wyświetlacz LCD, mikrofon, diodę informującą o ładowaniu i podłączeniu zasilania, drugi obiektyw kamery oraz przyciski do poruszania się po menu wideorejestratora. Prawy bok MM334 został wyposażony w złącza niezbędne do funkcjonowania – złącze na kartę microSD, złącze do podłączenia ładowarki samochodowej oraz złącze do podłączenia modułu GPS.

Podsumowując wideorejestrator Manta MM334 posiada kształt przypominający nieco większy odtwarzacz mp3. 

Manta MM334 – parametry techniczne i codzienne użytkowanie

Wideorejestrator Manta MM334 został wyposażony przez producenta w regulowany obiektyw w zakresie góra-dół, co pozwala na lepsze uchwycenie obrazu w przypadku wyższych samochodów. Dzięki tej regulacji możemy umieścić rejestrator w dolnej części szyby lub górnej. Urządzenie nagrywa materiał w rozdzielczości 1280x480 pikseli jednak w rzeczywistości obraz jest na średnim poziomie. W ciągu dnia jest jeszcze akceptowalny, ale w nocy oprócz świateł ulicznych i w trasie świateł drogowych jakość obrazu jest słaba. Na plus w urządzeniu jest z pewnością 2,7 calowy wyświetlacz, który może nie jest odpowiednikiem wyświetlaczy z aparatów fotograficznych, ale pozwala na pobieżne przejrzenie nagranego materiału. Jeśli chodzi o kąty widzenia kamery na przodzie to wynosi ona 140 stopni. W rzeczywistości obraz najlepiej prezentuje się na wprost, gdzie patrzy obiektyw. Kamera kręcąca to co dzieje się we wnętrzu ma kąt widzenia 120 stopni, ale tutaj nagrania są jeszcze gorszej jakości niż kamery przedniej. 

Manta MM334 nie posiada wbudowanej pamięci w związku z tym jesteśmy zmuszeniu kupić kartę pamięci microSD o maksymalnym rozmiarze do 32 GB. Nie ma powodów do obaw, że nagramy niewiele. Jeśli karta zostanie zapisana w całości nowy materiał jest nadpisywany na stary. Także w przypadku jakiejkolwiek kolizji nagranie będzie znajdowało się na karcie jeśli w porę wyłączymy urządzenie. 

Kolejną zaletą opisywanego wideorejestratora jest uruchomienie urządzenia wraz ze startem silnika, a nawet wcześniej po uruchomieniu zapłonu. Nagrywanie kończy się wraz z wyłączeniem silnika i zapłonu w samochodzie. 

Największą wadą Manta MM334 jest uchwyt. W samochodzie, gdzie urządzenie było testowane pochylenie przedniej szyby jest na tyle duże, że po montażu osoba siedząca na miejscu pasażera ma zasłonięte spore pole widzenia. Naszym zdaniem uchwyt jest nieco za duży. Widzieliśmy wideorejestratory mniejsze i z mniejszymi uchwytami, które można było umieścić w rogu nie zasłaniając tym samym pola widzenia dla pasażera. 

Urządzenie zostało także wyposażone w odbiornik GPS, który rejestruje lokalizację miejsca, gdzie materiał został nagrany. Funkcja może się przydać w sytuacjach związanych z policją czy sądem. 

Na sam koniec zostawiliśmy dźwięk. Naszym zdaniem jeśli chodzi o urządzenie z tej półki cenowej głośnik sprawuje się w zadowalający sposób. Wychwytuje dźwięk silnika oraz dźwięk mijających samochodów. 

Manta MM334 – czy warto kupić?

Manta MM334 dobrze sprawdza się w podróżach w ciągu dnia gorzej radzi sobie nocą o czym już pisaliśmy. W zestawie producent dokłada moduł GPS, kabel do podłączenia zasilania z zapalniczki samochodu, uchwyt oraz sam rejestrator. Cena urządzenia w sieci waha się od 259 do 300 złotych. 

Manta MM334 – podsumowanie

Manta MM334 to urządzenie ze średniej półki cenowej i oferujące średnie parametry techniczne. Dobre nagrywanie materiału w ciągu dnia, zadowalający dźwięk i spory wyświetlacz oraz pozostałe parametry pozwalają ocenić to urządzenie na dostateczny plus.

Comments powered by CComment