Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie?

Bezpieczne zakupy w Internecie to temat poruszany przez wielu specjalistów z dziedziny zabezpieczeń cyfrowych. Każdy z nich wypowiada się w języku dla większości nie zrozumiałym. W artykule jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie poruszymy klika podstawowych kwestii, które pozwolą uniknąć niebezpieczeństw związanych z zakupami on-line.

Jak bezpiecznei robić zakupy w Internecie - gdzie je robić?

Jeśli zdecydujemy się na robienie zakupów w Internecie to z pewnością skorzystamy z sklepu internetowego czy też jakiegoś portalu aukcyjnego. W sieci jest niezliczona ilość sklepów internetowych, które umożliwiają robienie zakupów przez Internet. Powoduje to, że pewna część z nich jest z serii nieuczciwych i na takich trzeba uważać. W pierwszej kolejności udajemy się do sklepów sprawdzonych. Jednymi z wielu takich są sklepy znanych firm czy marek, do których można mieć zaufanie. W przypadku elektroniki i książek jest nim przykładowo sklep empik.com. Sklep sprawdzony i w nim można śmiało robić zakupy w Internecie.

Jeśli wybierzemy sklep internetowy, którego wcześniej nie odwiedzaliśmy to przed dokonaniem zakupów w Internecie warto skontaktować się z kimś znajomym i spytać o opinię oraz doświadczenie z tym sprzedawcą. Wydaje się to banalne, ale niejednokrotnie bywa tak, że ktoś wcześniej kolokwialnie mówiąc „naciął” się na tego sprzedawcę i doradzi nam inny sklep. 

Jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie - na co zwracać uwagę?

Podczas dokonywania wyboru sklepu internetowego bądź sprzedawcy w serwisie aukcyjnym poza zasięgnięciem opinii innych osób warto poszperać w Internecie i trochę poczytać o sprzedawcy. 

Jedną z fundamentalnych zasad jakie warto stosować to płatność pobraniowa w przypadku kiedy nasz zakupów opiewa na większą kwotę. Jeśli sprzedawca nie oferuje takiej formy płatności lepiej od razu zrezygnować z transakcji. Zastanawiasz się pewnie, co daje taka forma płatności. Jedną z zalet, którą z pewnością sam dostrzegłeś to brak możliwości utraty pieniędzy. Drugim elementem jest to, że sprzedawca z pewnością wyśle kupioną rzecz szybciej gdyż zależy mu na pieniądzach z jej sprzedaży. Podczasbezpiecznych zakupów w Internecie formy płatności za pobraniem warto stosować w okresie świąt gdzie sprzedawcy nie nadążają z wysyłkami. 

Kolejną zasadą, której dobrze jest się trzymać w trakcie zakupów w Internecie jest unikanie okazyjnych ofert odróżniających się od innych o wiele niższą ceną. W rzeczywistości może to być jakiś naciągacz bądź ze sprzedawanym przedmiotem jest coś nie tak, a sprzedawca tego nie ujawnił i czeka na niedoświadczonego użytkownika w celu szybkiego zarobku. Takie sytuacje bardzo często spotykane są w serwisach aukcyjnych. W takich serwisach sprzedażą zajmuje się wiele osób indywidualnych, a my nie jesteśmy w stanie zweryfikować ich wiarygodności. Serwisy aukcyjne stosują tzw. punkty, które otrzymuje sprzedawca za dobrze zrealizowaną transakcję. Dlatego przed zakupami w Internecie za pośrednictwem serwisu aukcyjnego poczytajmy i sprawdzajmy ile pozytywnych komentarzy ma wybrany sprzedawca. 

Podsumowanie

Bezpieczne robienie zakupów w Internecie jest kwestią zdrowego rozsądku i ograniczonego zaufania kupującego wobec sprzedającego. Kupujący narażeni są na oszustwa w szczególności w serwisach aukcyjnych i dlatego to w tym miejscu należy sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać sprzedających. Niejednokrotnie zdarzało się, że ktoś przelał pieniądze na konto sprzedawcy i nie zobaczył towaru ani też swoich pieniędzy. W odpowiedzi na pytanie jak bezpiecznie robić zakupy w Internecie należy odpowiedzieć – zachować ostrożność i sprawdzać sprzedających.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież