Na rynku komputerów stacjonarnych i laptopów dominują procesory od dwóch głównych producentów: AMD i Intela. Mimo wieloletniej rywalizacji, Intel utrzymuje przewagę, z ponad 3,5-krotnie większym udziałem w rynku niż AMD i Apple razem wzięte.

Firma Canalys, analizująca rynek technologiczny, podzieliła się nowymi infografikami dotyczącymi globalnych dostaw notebooków i komputerów stacjonarnych w czwartym kwartale 2023 roku. Intel odpowiada za 78% wszystkich dostaw procesorów do tych urządzeń, z 50 milionami dostarczonych jednostek, co przekłada się na 3% wzrost rok do roku. AMD zajmuje drugie miejsce z niemal 13% udziałem, a tuż za nim jest Apple.

wykres sprzedazy procesorow 500px min

Największy udział komputerów stacjonarnych i notebooków przypada na rynki APAC (Azja i Pacyfik) oraz EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka). Notebooki są najbardziej popularne na obszarze Greater China, natomiast tablety dominują w Ameryce Łacińskiej i Północnej.

Podane wcześniej statystyki przekładają się na przychód dla Intela w wysokości 41 mld dolarów. Z procesorów Intela najbardziej korzystają Lenovo (25%), HP (23%) i Dell (19%). W przypadku AMD, na trzecim miejscu, zamiast Della, jest ASUS.

W 2024 roku możemy się spodziewać małej ofensywy ze strony Qualcomma, który wprowadzi układy Snapdragon X Elite do komputerów z systemem Windows. Na koniec warto wspomnieć, że udział MediaTeka zwiększył się o 27% dzięki wkroczeniu na rynek Chromebooków.