Jak zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową

Zabezpieczenie domowej sieci bezprzewodowej jest bardzo ważną czynnością jeśli chcemy uniknąć podłączania się niechcianych użytkowników. Zabezpieczenie domowej sieci bezprzewodowejzapobiega również podsłuchiwaniu naszej sieci (ważne przy płatnościach internetowych). W tej poradzie przedstawię podstawowe zasady zabezpieczania sieci za pomocą rotuera. 

Kradzież naszego łącza internetowego jest to przypadek najmniej szkodliwy w przypadku nie chronionej sieci WiFi. Powoduje to tylko i wyłącznie spowolnienie naszego Internetu i dłuższe pobieranie zawartości internetowej. W przypadku gorszego scenariusza kiedy spotkamy bardziej doświadczonego użytkownika komputera może się skończyć tym, że w jego posiadaniu znajdzie się hasło do naszego bankowego konta internetowego. Zabezpieczenie domowej sieci bezprzewodowej jest priorytetem. 

1. Pierwszym krokiem jest wyłączenie rozgłaszania identyfikatora sieci tzw. SSID

 2. Ustaw szyfrowanie sieci WPA2 z AES

Hasło, które wpisujesz aby zabezpieczyć domową sieć bezprzewodową powinno się składać ze znaków specjalnych, cyfr, dużych i małych liter. Utrudni to odgadnięcie hasła. Oprócz zmiany hasła bardzo ważną czynnością jest pewna określona częstotliwość zmiany hasła. Utrudnia to jeszcze bardziej podsłuchiwanie naszego połączenia. 

3. Postaw urządzenie (router) w miejscu nie dostępnym dla osób z zewnątrz i dla reszty domowników aby nie namieszali w ustawieniach zabezpieczeń domowej sieci bezprzewodowej

4. Pilnuj aby aktualizować firmware w routerze. Nowsze oprogramowanie udostępnia coraz nowsze metody szyfrowania dzięki temu wzrasta jeszcze bardziej bezpieczeństwo domowej sieci bezprzewodowej

5. Pamiętaj o zmianie hasła dostępu do routera z domyślnego ustawionego przez producenta na własne. Hasło powinno się składać z znaków specjalnych, cyfr, dużych i małych liter. 

Stosując powyższe zasady zabezpieczania domowych sieci komputerowych korzystanie z Internetu i przetwarzanie transakcji finansowych będzie bezpieczniejsze.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież