Na naszym redakcyjnym biurku pojawił się kolejny sprzęt. Tym razem dzięki uprzejmości firmy Hikvision mogliśmy przyjrzeć się bliżej dyskowi SSD PCIe 4.0. Dokładniej przyglądaliśmy się modelowi G4000E o pojemności 1 TB. Marka Hikvision znana jest bardziej z rozwiązań kamer IP i rejestratorów wideo w związku z tym jesteśmy jeszcze bardziej ciekawi jak sprawdzi się pamięć masowa tego producenta.

Dysk SSD Hikvision G4000E – wygląd

Hikvision G4000E w całości prezentuje się tak jak większość dostępnych dysków w formacie M.2 2280. Laminat, na którym znajdują się układy scalone jest koloru czarnego, co widać na poniższych zdjęciach. Niewątpliwą zaletą jest metalowa blaszka, która odpowiada za chłodzenie. W zestawie z dyskiem znajduje się mały śrubokręt oraz śrubka niezbędna do zamontowania dysku na płycie głównej.

Dysk SSD Hikvision G4000E – specyfikacja techniczna

Według specyfikacji, którą podaje producent G4000E wypada imponująco. Na etykiecie możemy przeczytać, że odczyt sekwencyjny dysku wynosi 7450 MB/s natomiast zapis jest nieco niższy, co jest normalnym zjawiskiem, i wynosi 6750 MB/s. Ponadto losowy odczyt to 880 tyś. IOPS, a zapis 880 IOPS, co może nie jest wynikiem zwalającym z nóg, ale cena dysku nam to wynagrodzi.

Centrum dowodzenia przypadło na chiński kontroler Maxio MAP1602, który jest nieco mniej znany, ale jak pokażą wyniki radzi sobie bardzo dobrze. Wpływ na cenę dysku, która waha się w granicach 500 złotych wnika z braku pamięci DRAM, co przekłada się na spadek wydajności. Jednak w tym miejscu firma Hikvision się przygotowała i wykorzysta pamięć RAM w celu utrzymania wydajności dysku. Rozwiązanie to nosi nazwę HMB.

Jakby tego było mało wytrzymałość dysku, czyli TBW wynosi 1800 TB. Jednak wartość ta zostanie zweryfikowana przez każdego użytkownika indywidualnie.

Dysk SSD Hikvision G4000E – codzienne korzystanie

Dysk Hikvision G4000E był przez nas używany przez kilka dni. W tym czasie nie zaobserwowaliśmy żadnych problemów. Jeśli chodzi o testy syntetyczne dysk wypadł bardzo dobrze. Dane poniżej:

  • Odczyt losowy: 260274 IOPS
  • Zapis losowy: 451588 IOPS
  • Odczyt sekwencyjny: 7451 MB/s
  • Zapis sekwencyjny: 6619 MB/s

Jak widać dysk osiąga wyniki bardzo zbliżone do tych, które deklaruje producent. Pierwszą zmianą jaką zaobserwujemy podczas używania dysku to spadek prędkości zapisu. Zauważymy ją przy zajętości około 300 GB. Transfer danych spada wtedy do około 1400-1500 MB/s. Kolejny spadek jest widoczny przy około 400 GB zajętości dysku. Transfer danych spada wtedy do około 500 – 600 MB/s.

Na koniec sprawdziliśmy jaką temperaturę osiągnął dysk przy maksymalnym obciążeniu. Mimo iż G4000E nie posiada żadnego radiatora. Maksymalna temperatura jaką uzyskaliśmy nie przekroczyła 60 stopni Celsjusza. Oznacza to, że dysk bardzo dobrze sprawdzi się w komputerach stacjonarnych, ale również w laptopach, gdzie miejsca na dodatkowe chłodzenie brak.

Podsumowanie

Dysk SSD Hikvision G4000E to rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydawać dużej kwoty na zakup swojego pierwszego dysku M.2. Trwałość dysku na poziomie 1800 TB TBW jest bezkonkurencyjna. Transfery danych oraz wyposażenie w postaci śrubki i śrubokręta tylko zachęcają do zakup dysku. Producent udziela na dysk pięcioletniej gwarancji na swój produkt, a jakość potwierdzona jest marką, która znajduje się na rynku od wielu lat.