Przyszedł czas aby podzielić się z Wami opinią na temat dysku sieciowego od Synology. W marcu na nasze biurko trafił NAS o symbolu DS220j. DS220j to kolejny model, który posiada dwie zatoki na dyski. Wśród zastosowanych rozwiązań znajdziemy 512 MB pamięci operacyjnej DDR4 czy też czterordzeniowy procesor Realtek RTD1296. Zachęcamy do dalszej lektury.
Dysk sieciowy Synology DS220j - wygląd
Synology DS220j swoim wyglądem nie odbiega zbyt mocno od tego, co już widzieliśmy w ofercie amerykańskiej firmy. DS220j, który otrzymaliśmy został w całości wykonany z białego plastiku typu piano. Zaletą białego wykończenia jest brak, a bardziej trafnym określeniem będzie niewielka widoczność popalcowanego plastiku.
Na przednim panelu znajdziemy diody informujące o pracy DS220j. Pierwsza dioda od góry wskazuje status pracy urządzenia, druga podłączenie do sieci natomiast dwie ostatnie diody status pracy dysków. W dolnej części przedniego panelu znajduje się fizyczny przycisk uruchamiający Synology DS220j.
Zarówno na prawym jak i lewym boku znajduje się wytłoczone logo producenta.
Na tyle znajduje się wentylator oraz dwa porty USB w wersji 3.0, złącze RJ45 do podłączenia DS220j oraz gniazdo do podłączenia zasilania.
Całość została osadzona na gumowych nóżkach, które niwelują drgania generowane przez dyski.
Dysk sieciowy Synology DS220j - codzienne korzystanie
Po zamontowaniu i uruchomieniu DS220j możemy zabrać się za pierwsza konfigurację. Po wpisaniu odpowiedniego adresu IP w przeglądarce internetowej naszym oczom ukaże się poniższy ekran.
Klikamy konfiguruj i postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
Po kliknięciu zainstaluj teraz instalator przejdzie do instalacji systemu DiskStation Manager czyli DSM na naszym urządzeniu. Należy chwilę poczekać. Cały proces przebiega bardzo sprawnie. Po instalacji ukazuje się kolejny ekran, który pozwala na konfigurację konta administratora.
Dysk sieciowy Synology DS220j - możliwości
Po zainstalowaniu systemu DSM i zalogowaniu się naszym oczom ukazuje się pulpit z czterema ikonami. Widać to dokładnie na poniższym zrzucie ekranu.
Na start pulpit DS220j przywitał nas czterema ikonami:
-
centrum pakietów
-
panel sterowania
-
file station
-
pomoc DSM
W górnym, lewym rogu znajduje się przycisk, który pozwala na rozwinięcie menu z całą resztą zainstalowanego oprogramowania. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu.
Rozwinięte menu zawiera m.in. takie aplikacje jak Video Station czy też Centrum logów. Najciekawszym elementem całego ekosystemu DSM jest Centrum pakietów. Po uruchomieniu Centrum pakietów użytkownik ma do wyboru sporą ilość aplikacji od pakietu biurowego, który można uruchomić na DS220j czy też zainstalowanie oprogramowania antywirusowego w celu zabezpieczenia NASa. Ponadto Synology DS220j pozwala na uruchomienie serwera DNS, a nawet serwera Apache. Poniżej zrzut ekranu z Centrum pakietów.
Bardzo ważnym elementem jest wspomniany wcześniej panel sterowania. To w nim ustalimy wszystkie reguły i zasady działania DS220j. Producent podzielił panel sterowania na cztery główne działy.
-
Dostępność plików
-
-
Folder współdzielony
-
Usługi plików
-
Użytkownik
-
Grupa
-
Domena/LDAP
-
-
Łączność
-
-
QuickConnet
-
Dostęp zewnętrzny
-
Sieć
-
DHCP Server
-
Bezpieczeństwo
-
-
System
-
-
Centrum informacji
-
Motyw
-
Opcje regionalne
-
Powiadomienia
-
Harmonogram zadań
-
Sprzęt i zasilanie
-
Urządzenie zewnętrzne
-
Aktualizacja i przywracanie
-
-
Aplikacje
-
-
Uprawnienia
-
Portal aplikacji
-
Usługa indeksowania
-
Synchronizacja folderów współdzielonych
-
Terminal i SNMP
-
Jak widać panel sterowania jest bardzo bogaty. Oczywiście nie będziemy w tym miejscu opisywali dokładnie każdego elementu, ale pokażemy jak wygląda folder współdzielony oraz aktualizacja i przywracanie.
Wchodząc w folder współdzielony mamy do dyspozycji cztery, domyślnie zainstalowane foldery. Oczywiście są to podstawowe foldery to muzyki, zdjęć, video i różnego rodzaju plików. Jako administrator możemy utworzyć takie foldery jakie uznamy za niezbędne.
W przypadku pozycji aktualizacja i przywracanie uzytkownik otrzymuje szereg informacji o wersji systemu DSM. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość wykonania kopii zapasowej ustawień systemu DSM. W momencie awari lub innego losowego zdarzenia wystarczy wrócić do wcześniej utworzonego pliku i przywrócić system. Nie zabrakło także funkcji resetowania całego systemu i przywrócenia początkowej fazy czyli instalacji DSM i pierwszej konfiguracji z ustalieniem nazwy i hasła dla konta administratora.
Opisywanie wszystkich funkcji jakie oferuje NAS Synology DS220j nie jest celem niniejszej recenzji. Wskazaliśmy zaledwie ułamek możliwości jakie oferuje DS220j w połączeniu z autorskim systemem DSM firmy Synology.
Dysk sieciowy Synology DS220j - codzienne korzystanie
Z dysku sieciowego Synology DS220j korzystaliśmy kilka miesięcy. W tym czasie stopniowo odkrywaliśmy jego możliwości. Sporą zaletą całego rozwiązania jest szybka konfiguracja i dostosowanie DS220j do własnych potrzeb. W naszym przypadku skorzystaliśmy z aplikacji Synology Drive, która pozwala na korzystanie z pakietu biurowego przez każdego użytkownika. W tym celu zarejestrowaliśmy nową domenę i wskazaliśmy na jaki adres IP ma przekierowywać. W tym momencie wystarczyło wpisac adres w przeglądarce i korzystać z Synology Drive. Pozowliło to na szybki dostęp do artykułów, newsów i innych niezbędnych plików, które wykorzystujemy na codzień na komputerpc.pl
Na plus jest również możliwość wyłączenia oświetlenia, które może nieco denerwować w nocy. Co ciekawe można również ustalić harmonogram, kiedy diody mają się włączyć, a kiedy wyłączyć.
W kwestii minusów to możemy wspomnieć o drganiach jakie występują podczas pracy dysków. Oczywiście drgania nie występują za każdym razem, ale zależy to na jakiej powierzchni postawimy DS220j.
Do plusów zaliczamy także interfejs systemu DSM. Całość jest bardzo intuicyjna wraz z językiem polskim. Producent zadbał także o stworzenie manuala czyli podręcznika użytkownika, który poprowadzi nas przez funkcje, których nigdy wcześniej nie konfigurowaliśmy. Wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami i wszystko można uruchomić bez specjalistycznej wiedzy.
Dysk sieciowy Synology DS220j - czy warto kupić?
Synology DS220j to rozwiązanie skierowane do osób, które chcą dzielić się danymi z innymi użytkownikami sieci oraz tworzyć kopie zapasowe. Jeśli ktoś nie dysponuje takim rozwiązaniem to powinien o tym pomyślec. Urządzenie może być także centrum multimedialnym czy też rozbudowanym pakietem biurowym. W momencie pisania recenzji NAS Synology DS220j kosztował około 800 złotych. Do tego należy jeszcze doliczyć cenę dysków.
Dysk sieciowy Synology DS220j - podsumowanie
Rozwiązanie w postaci DS220j od firmy Synology to przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa oraz szereg możliwości oferowanych przez bogaty pakiet aplikacji w centrum pakietów. Mnogość funkcji tych mniej i bardziej zaawansowanych pozwoli na zaspokojenie potrzeb praktycznie każdego użytkownika.