Kable sieciowe, a raczej rodzaje kabli sieciowych to tematyka związana z szeroko pojętą budową sieci komputerowych. Wybór odpowiednich kabli sieciowych może podnieść jakoś funkcjonowania sieci komputerowych lub ją obniżyć. W artykule o rodzajach kabli sieciowych poruszamy najpopularniejsze rozwiązania i ich zastosowanie. Zapraszam do lektury.
W obecnych czasach zdominowanych przez bezgraniczny dostęp do informacji powoduje, że w biurach, lokalach mieszkalnych znajdują się więcej niż jeden komputer. Każda osoba przebywająca w naszym otoczeniu chce mieć dostęp do Internetu i zdobyć potrzebne informacje. Jednak dostęp do Internetu przy jednym komputerze tworzyło by kolejki, a to ograniczyło by wydajność pracy. W tym przypadku trzeba podzielić Internet i w tym momencie stajemy przez pytaniem z tytułu artykułu: jaki router wybrać?
Budowa sieci komputerowej z pozoru może się wydawać prosta. Na pierwszy rzut oka są to połączone komputery za pomocą przewodów. Jednak kiedy zagłębimy się w szczegóły okazuje się, że sprawa nie jest aż taka prosta. W tym artykule przedstawię model referencyjny OSI jaki stosowany jest w sieciach komputerowych.
Do poprawnego funkcjonowania sieci komputerowych niezbędna jest maska podsieci. Każdy węzeł TCP/IP ma przypisaną własną maskę podsieci. W artykule przedstawię w jaki sposób adresy sieci są powiązane z maskami podsieci oraz w jaki sposób maski podsieci są konfigurowane.
Sieci komputerowe jak wiele innych rzeczy można podzielić według pewnych kryteriów. W tym artykule podzielę rodzaje sieci komputerowych ze względu na obszar obejmowania. Wyróżnię trzy główne podziały i opiszę każdy z nich.
W połączeniach sieciowych w zależności od rodzaju połączenia stosuje się kable sieciowe proste lub kable sieciowe krosowane (skrzyżowane). Dzięki odpowiedniemu okablowaniu sieć działa prawidłowo na duże odległości.
W sieciach komputerowych tak jak i w innych rodzajach sieci występują pewne standardy. Standardy sieciowe zapewniają poprawne funkcjonowanie i możliwość komunikowania się z komputerami, które znajdują się w różnych częściach świata. Klasy adresów IP są jednym ze standardów umożliwiających podział sieci na mniejsze lub większe.