Kilka dni temu swoją oficjalną premierę miał system operacyjny Microsoft Windows Phone 8.1. W związku z tym dokonaliśmy aktualizacji na smartfonie z systemem Windows Phone 8 i przyjrzeliśmy się, co zmieniło się na lepsze, a co na gorsze. Powiemy miedzy innymi o Cortanie, nowym wyglądzie ekranu startowego oraz pulpitu. Wspomnimy także o nowym sposobie pisania, czujniku WiFi i czujniku danych. Zachęcamy do dalszej części artykułu.

Microsoft Windows Phone 8.1 - wygląd systemu

Microsoft Windows Phone 8.1 to nie tylko nowe funkcjonalności samego systemu, ale także zmiany w wyglądzie. Dużą zmianą jest możliwość ustawienia wyglądu pulpitu. We wcześniejszej wersji systemu można było zmienić jedynie kolor kafelków, a obecnie istnieje możliwość ustawienia tapety, która będzie wyświetlana na kafelkach. Całość można zmieniać w ustawieniach telefonu. Tapeta na kafelkach wygląda tak jak poniżej.

Na powyższym zrzucie widać jak to wygląda. Oczywiście zmiana tapety w Microsoft Windows Phone 8.1 to kwestie gustu. Ustawić możemy co tylko chcemy. Ciekawie wygląda także efekt kiedy przesuwamy pulpit w górę lub dół. W tym momencie tapeta zmienia swoje położenie na kafelkach. 

Kolejną rzeczą, która zmieniła się w stosunku do poprzedniej edycji to możliwość ustawienia tapety blokady ekranu, która będzie mogła zmieniać się dynamicznie. W naszym urządzeniu ustawiliśmy, że tapeta będzie zmieniała się w oparciu o usługę Bing. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu. 

Zmianie w Microsoft Windows Phone 8.1 uległ także sklep z aplikacjami. Pojawił się większy wybór kategorii, a same aplikacje zostały bardziej sensownie podzielone. Po zmianie sklep w Microsoft Windows Phone 8.1 wygląda tak jak poniżej. 


Jednak powyższe elementy w stosunku do tego, co teraz pokażemy to według nas zmiany, bez których można było przeżyć. Microsoft Phone 8.1 posiada modyfikację, która z pewnością przyda się niejednej osobie. Mowa oczywiście o centrum akcji. Tego elementu brakowało w poprzednim systemie dlatego Microsoft postanowił to zmienić. W centrum akcji wyświetlane są wszystkie ważne elementy, między innymi wiadomości sms, poczta elektroniczna, a także informacje o problemach i aktualizacjach. W centrum akcji Microsoft Windows Phone 8.1 możemy także uruchomić WiFi, Bluetooth, tryb samolotowy czy też zablokować obrót ekranu. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu. 

Microsoft Windows Phone 8.1 - nowe funkcjonalności

Wraz z aktualizacją systemu Microsoft Windows Phone 8.1 pojawiły się nowe funkcje, których wcześniej nie było można znaleźć w systemie. Pierwszą z ważniejszych zmian, o czym już wspominaliśmy, jest centrum akcji. Z paska znanego w systemie Google Android możemy się dowiedzieć praktycznie wszystkiego. Kolejną zmianą jaka pojawiła się w Microsoft Windows Phone 8.1 jest Cortana, ale na chwilę obecną dostępna tylko w wersji dla Stanów Zjednoczonych. Niestety Polska musi jeszcze poczekać. 

Cortana to nic innego jak asystent głosowy, który pomoże nam obsługiwać smartfona za pomocą poleceń głosowych. Dzięki asystentowi będziemy mogli w przyszłości wysyłać smsy, tworzyć notatki czy też wyszukiwanie w Internecie i naszym smartfonie. 

Kolejnym krokiem na przód w Microsoft Windows Phone 8.1 jest czujnik danych, którego brakowało, chyba nawet bardziej, niż centrum akcji. W centrum danych dowiemy się wielu rzeczy, między innymi jaki mamy limit na dane, kiedy zresetuje nam się pula miesięczna oraz jakie aplikacje zużywają najwięcej danych. Wygląda to tak jak na poniższych zrzutach ekranu. 

I poniżej jeszcze jeden zrzut ekranu.

Następnym elementem, który pojawił się wraz z aktualizacją do Microsoft Windows Phone 8.1 to możliwość umieszczenia większej ilości kafelków obok siebie. Tą funkcję można uruchomić w ustawieniach w menu ekran+motyw. Wygląda to tak jak na poniższym zrzucie ekranu. 

A tak wyglądają kafelki po zmniejszeniu w systemie Microsoft Windows Phone 8.1. 

Na ten moment zostawiliśmy jeszcze czujnik pamięci i tryb samochodowy. W stosunku do poprzedniej wersji systemu Windows Phone informacje na temat pamięci zostały rozszerzone. W nowej funkcji znajdziemy między innymi informacje o tym, co zajmuje nam najwięcej miejsca w telefonie. 

Przejdźmy teraz do trybu samochodowego, który jest równie przydatny, co wcześniej opisywane funkcje centrum akcji i czujnika danych. Tryb samochodowy został przygotowany tak naprawdę dopiero teraz. Wcześniej mieliśmy możliwość połączenia telefonu z urządzeniami zewnętrznymi takimi jak zestawy głośnomówiące. W Microsoft Windows Phone 8.1 zostało to zmienione. Tryb samochodowy umożliwia skonfigurowanie urządzenia tak, że będzie wysyłał smsy informacyjne w przypadku kiedy ktoś do nas napisze. Istnieje także możliwość całkowitego zablokowania połączeń i wysłania smsa do nadawcy połączenia, że skontaktujemy się zaraz po podróży. Tryb samochodowy wygląda tak jak na poniższym zrzucie ekranu. 

Przejdźmy teraz do plusów i minusów Microsoft Windows Phone 8.1. 

Microsoft Windows Phone 8.1 - plus i minusy systemu

Pierwszym plusem jaki zauważyliśmy po instalacji systemu Microsoft Windows Phone 8.1 w naszym Samsungu to możliwość większej personalizacji czyli dostosowania wyglądu pulpitu i pozostałych rzeczy do naszych upodobań. Na plus jest także czujnik danych i pozostałe elementy, które wymieniliśmy już wcześniej. 

W trakcie tygodniowego testowania, a raczej normalnego korzystania pojawiły się też minusy nowego systemu. Zaznaczmy, że korzystamy z wszystkich funkcji jakie umożliwia system czyli transfer danych przy użyciu sieci komórkowej, WiFi, Bluetooth w samochodzie, zestawy głośnomówiące, sporo rozmów telefonicznych, sms i aparat. Przy wykorzystaniu tego wszystkiego zdarzało się i zdarza cały czas, że system łapie małe przycięcia. W poprzedniej wersji systemu tego nie było. Zauważyliśmy także szybsze nagrzewnie się od strony, gdzie umieszczony jest prawdopodobnie procesor. Kolejnym minusem jest fakt, że bateria trzyma nieco krócej. 

Podsumowując instalacja systemu Microsoft Windows Phone 8.1 z naszej strony jest zalecana z racji na ilość nowych funkcji. Można śmiało powiedzieć, że ze strony Microsoftu jest to spory krok naprzód.