Microsoft Word 2013 to najnowsza wersja popularnego już programu do edycji tekstu. W najnowszej odsłonie Microsoft Word 2013 pojawiło się kilka udoskonaleń zarówno w samym interfejsie jak również w wygodzie używania programu. Takie nowości jak tryb czytania czy też wznawianie czytania to tylko kilka nowości przyśpieszających i ułatwiających codzienne korzystanie z Microsoft Word 2013. W dalszej części artykułu opiszemy po krótce pozostałe nowości. Zapraszamy do lektury.

Microsoft Word 2013 - wygląd 

Microsoft Word 2013 doczekał się sporych zmian, jeśli chodzi o wygląd. Interfejs Microsoft Word 2013został dopasowany do możliwości, jakie oferuje obecnie najnowszy system operacyjny Microsoft Windows 8. Dzięki takiemu podejściu ze strony producenta mamy gwarancję dostępu do dokumentów bezpośrednio z ekranu głównego Windows 8. 

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu znajduje się kafelek w dolnej części ekranu, który umożliwia uruchomienie Microsoft Word 2013. Po kliknięciu pojawiają się pierwsze zmiany. 

Nowa wersja edytora tekstu z Microsoftu oferuje cały szereg nowych szablonów oraz gotowych rozwiązań, które możemy zastosować w codziennej pracy. Wracając do wyglądu śmiało można powiedzieć, że Microsoft Word 2013 różni się w sposobie wyświetlania swoich funkcjonalności od poprzedniego wydania z 2010 roku. Zmianie uległy także ikony. Obecnie są one bardziej „proste” niż te z 2010 roku. 

Jeśli chodzi o elementy menu to pozostały w tych samych miejscach. Menu wstążkowe cały czas ma zastosowanie i wygląd jest taki sam jak w poprzednich wersjach Microsoft Word 2013

Podsumowując całość jest obecnie bardziej kolorowa i przyjazna dla oka. Jeśli jesteście zainteresowaniMicrosoft Word 2013 to ze strony producenta można pobrać wersję testową. 

Microsoft Word 2013 - co nam się spodobało, a co nie?

Praca z pakietem biurowym Office 2013, a w szczególności z Microsoft Word 2013 to codzienność. Pisanie artykułów, newsów i innych „tworów” z programem Word jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. W trakcie pisania bardzo przypadła nam funkcja powrotu do miejsca gdzie skończyliśmy pisać publikację. Funkcja ta jest o tyle przydatna, że nie trzeba wertować kilkudziesięciu stron w poszukiwaniu docelowego miejsca. Ponadto do gustu przypadła nam także możliwość łatwego czytania tekstów dzięki nowemu, poprawionemu trybowi czytania. W nowym trybie wszystkie pozostałe elementy interfejsu Microsoft Word 2013 znikają z ekranu, a pozostają jedynie te najważniejsze. 

Czytanie dłuższych tekstów stało dużo przyjemniejsze. Brak pozostałych elementów interfejsu Microsoft Word 2013 oraz Windows usprawnia całość. Kolejną nowością w Microsoft Word 2013, która przypadła nam do gustu to możliwość przeglądania materiałów wideo online bezpośrednio z poziomu programu Word 2013. Oprócz przeglądania materiałów wideo bezpośrednio z Microsoft Word 2013 mamy także możliwość wstawienie takiego materiału do dokumentu i jego oglądanie. 

Kolejnym elementem nowym w Microsoft Word 2013 to możliwość zwijania nagłówków w bardzo prosty sposób. Wystarczy najechać na nagłówek, a z boku wyświetli się mały trójkącik, który umożliwi zwinięcie całego tekstu zawierającego się w nagłówku. Funkcja bardzo przydatna, jeśli chcemy zmniejszyć objętość dokumentu. 

Do gustu nie przypadł nam sposób zapisywania tworzonych dokumentów. W starszych wersjach Word’a było to rozwijane menu z lewej strony, które bardzo szybko umożliwiało zapisanie własnej pracy. W chwili obecnejMicrosoft Word 2013 chowa całość dokumentu, pokazując okno z podstawowymi funkcjami. Być może nie zdążyliśmy się jeszcze do tego rozwiązania przyzwyczaić, ale jak na razie jesteśmy na nie. 

Kolejną rzeczą, która może budzić pewne wątpliwości to wyszukanie funkcji. Wprawdzie jest ich dosyć sporo, ale znalezienie niektórych z nich graniczy z cudem. 

Microsoft Word 2013 daje swoim użytkownikom nie tylko zmianę wyglądu i dodanie kilku nowych funkcji. Główną zaletą Microsoft Word 2013 jest możliwość zapisywania swoich wyników w chmurze, czyli SkyDrive. Rozwiązanie bardzo przydatne i ułatwiające pracę. Nie trzeba już nosić ze sobą pendrive’a ani innych pamięci przenośnych. Wystarczy zapisać swój dokument w usłudze SkyDrive, a następnie edytować go na innym komputerze. 

Microsoft Word 2013 umożliwia także odczytywanie dokumentów w formacie PDF. Ponadto Microsoft Word 2013 pozwala na edycję plików w formacie PDF. O takie rozwiązanie aż się prosiło i w tym miejscu jesteśmy mile zaskoczeni, że Microsoft zdecydował się na taki krok. 

Na koniec wspomnimy także o rozwiązaniu, które powinno być już zastosowane kilka edycji wcześniej. W Microsoft Word 2013 podczas umieszczania rysunków w dokumencie pojawiają się tzw. prowadnice ułatwiające odpowiednie pozycjonowanie w tekście. Dzięki temu możemy dokładnie na środku dokumentu wstawić obrazek lub też inny obiekt. 

Podsumowanie

Microsoft Word 2013 nie jest aż tak rewolucyjny jak miało to miejsce po pojawieniu się wersji 2007. Wstążka oraz inne elementy nie odbiegają dużo od poprzedniej edycji. Jednak Word 2013 dzięki swoim kilku funkcjom takim jak możliwość otwierania dokumentów PDF i możliwość ich edytowania czy też nowy tryb czytania praca staje się dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.