Jesteś tutaj

Niedawno miała miejsce premiera nowego systemu operacyjnego MIcrosoft Windows 8. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć trochę szczegółów nowego oprogramowania. W niniejszym artykule opiszemy pierwsze wrażenia z korzystania z Windows 8 Pro. W trakcie kilku dni korzystania z nowego systemu pojawiło się kilka problemów, ale też przydatnych rozwiązań. Jakie to problemy i dobre rozwiązania przeczytasz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Pierwsze wrażenia z Windows 8 Pro

Pierwszym zaskoczeniem po udaniu się do sklepu była niewielka cena nowego oprogramowania z Microsoftu. Windows 8 Pro kosztował naszą redakcję 249 złotych. Według nas cena nie jest wygórowana, a jeśli ktoś uważa, że fizyczny nośnik systemu jest mu nie potrzebny może zaktualizować system za 129 złotych. Instalacja systemu nie różni się od tego z Windows 7 więc opuścimy ten wątek. Po zakończonej instalacji ukazuje się taki ekran jak na poniższym zrzucie ekranu. 

Powyższy zrzut ekranu jest oczywiście nieco zmodyfikowany. Jeśli chodzi o wygląd nie mamy zastrzeżeń, kafelki są kolorowe i wygląda to inaczej niż w poprzednich wersjach systemów Windows. Co do funkcjonalności kafelek mamy pewne zastrzeżenia, ale o tym w dalszej części artykułu. 

Poniżej umieściliśmy także zrzut ekranu tradycyjnego wyglądu pulpitu. Lewa część jest identyczna jak w Windows 7. W Windows 8 zabrakło jedynie przycisku start. Zmianie uległy także okna otwierane w systemie. 

Pozostając jest w kwestii interfejsu, gdyż to jest największa zmiana w Windows 8 musimy przyznać, że samo wyłączenie komputera jest kłopotliwe. Sposobu na wyłączenie szukaliśmy kilka minut. Znajduje się on w prawej części interfejsu w menu Ustawienia. Czy to rozwiązanie jest dobre oceńcie sami. 

W samym interfejsie zaszło także trochę innych zmian. Zmienione zostały menu w eksploratorze Windows, zmieniono także menadżer zadań, który nie raz ratuje nas w sytuacjach podbramkowych. Wszystkie te zmiany spowodowały, że trzeba na nowo nauczyć się gdzie co się znajduje. Z początku byliśmy na nie, ale po kilku dniach intensywnego korzystania z Windows 8 Pro nasze pierwsze wrażenia nie są takie złe. 

Z czym mieliśmy problem w Windows 8 Pro?

Pierwszym problemem tak jak już wspomnieliśmy na samym początku były "sławne" już kafelki w systemie. Mamy na myśli niektóre programy, które uruchamiamy za pomocą kliknięcia w kafelek. Przykładowo kiedy chcieliśmy skorzystać z klienta poczty, który jest oferowany w Windows 8 to napotkaliśmy na dziwny problem. Najpierw aplikacja stwierdziła, że trzeba ją naprawić wchodząc do sklepu, a po naprawieniu nie chce się uruchomić. Szukaliśmy przyczyn takiego stanu rzeczy w systemie jak i w internecie. Rozwiązania jeszcze nie znaleźliśmy. I tym o to sposobem zmuszono nas do użycia alternatywnego rozwiązania. 

Kolejnym problemem, który pojawił się w trakcie korzystania z Windows 8 Pro to brak możliwości uruchomienia karty sieciowej (LAN). Karta zainstalowana. Menadżer urządzeń nie wyświetla żadnych problemów, a skorzystania z sieci po kablu było i jest niemożliwe. Dobrze, że mamy do dyspozycji sieć bezprzewodową, z która połączyliśmy się bez kłopotów. Problem z kartą sieciową był jednym z większych jakie napotkaliśmy. 

Wracając jeszcze do uruchamiania aplikacji. Po uruchomieniu sieci postanowiliśmy zainstalować komunikatory bez których rzecz jasna nie możemy poprawnie funkcjonować. O ile GG zainstalowało się i uruchomiło po kilku kliknięciach tak Skype nie włączył się do tego momentu. Skype zachowuje się identycznie jak opisywany wcześniej klient poczty e-mail. 

Jak widać na powyższym zrzucie ekranu w trakcie instalowania programów w interfejsie pojawiają się kafelki. Większość z nich jest przydatna, ale nie wszystkie. Po zainstalowaniu większej ilości aplikacji robi się mały bałagan. Oczywiście zbędne kafelki można usuwać przez co mamy trochę więcej pracy, a miało być szybciej i wygodniej. 
Instalacja urządzeń zewnętrznych takich jak drukarki sieciowe i lokalne przebiegła bez problemu. 

Zalety systemu Windows 8 Pro?

Pierwsze wrażenia z pracy z Windows 8 są pozytywne. Większość funkcji, które wykorzystujemy na co dzień działają bez żadnych problemów. Dźwięk, instalacja karty graficznej przebiegła bez problemowo. Szybkość działania systemu też nie budzi zastrzeżeń. Można nawet powiedzieć, że działa szybciej niż Windows 7, a jeśli się z nami nie zgadzacie to z pewnością nie działa wolniej od Windows 7. 

Kolejnym dobrym rozwiązaniem zastosowanym w Windows 8 jest dostęp do sklepu z aplikacjami, co prawda dostęp do nich na chwilę obecną jest bardzo ograniczony, ale jeśli Microsoft rozwinie go do takiego poziomu jakiego deklaruje to z pewnością użytkownicy będą korzystać z tego elementu systemu. 

Wyświetlanie aplikacji na pełnym ekranie ma swoje zalety. Jednak przy niektórych aplikacjach zauważyliśmy, że nie mieszczą się na naszym ekranie. System zainstalowaliśmy na notebooku z ekranem o przekątnej 15,6 cala i problem braku miejsca na ekranie się pojawił. Wyświetlanie na pełnym ekranie zaliczyliśmy do zalet gdyż rozważając wszystkie za i przeciw stwierdziliśmy, że można się do tego rozwiązania przyzwyczaić. 

Jeśli chodzi o zalety to w tym temacie było by na tyle. W trakcie kilku dni użytkowania nie pojawiło się więcej rewolucyjnych zalet nowego systemu. Jedno jest pewne - są pewne elementy, które Microsoft musi poprawić w pierwszej kolejności. 

Kafelki w Windows 8 - czy to dobre rozwiązanie?

Na temat kafelek w Windows 8 już trochę napisaliśmy. Jednak teraz chcielibyśmy wrazić swoją opinię odnośnie samego pomysłu. Według nas nowy interfejs zastosowany w systemie to coś zupełnie innego niż spotykaliśmy do tej pory. Z pewnością spore grono osób uzna, że jest to strasznie nie wygodne i odpuści sobie na samym początku Windows 8. Mając do dyspozycji kafelki nie mamy do dyspozycji menu Start. Każdy z nas będzie musiał sobie wyrobić odruch korzystania z nowego interfejsu. W Modern UI znajdziemy wszystkie nie zbędne rzeczy do codziennego korzystania z komputera. 

Podsumowując ten krótki akapit. Windows 8 da się używać w codziennej pracy. W systemie można zainstalować większość aplikacji, które działają pod Windows 7 i uruchomić je z poziomu nowego interfejsu. 

Podsumowanie

Windows 8 według producenta to przełom w systemach operacyjnych. Według nas system, który kilka dni temu miał premierę trochę wyprzedza swoje czasy jeśli mowa o wykorzystaniu kafelek. Większość użytkowników korzysta na chwilę obecną ze sprzętu, który nie posiada jeszcze panelu dotykowego. Multimedialność wzrosła, ale czy to pozwoli osiągnąć sukces na miarę systemu Windows 95 i Windows XP? Czas pokaże. 

Aktualizacja 

Po kilku dniach w Windows Update pojawiła się aktualizacja dla naszej karty sieciowej. Podłączenie do sieci za pomocą kabla jest już możliwe.