Najnowsza wersja systemu operacyjnego firmy z logiem nadgryzionego jabłka dostępna jest już od ponad miesiąca. W związku z tym postanowiliśmy się przyjrzeć, co nowego pojawiło się w Mac OS X Mountain Lion 10.8 od poprzedniej wersji. Odpowiemy również na pytanie czy warto było wydać te 69 złotych na aktualizację? Zapraszamy do lektury artykułu.

Mac OS X Mountain Lion 10.8 - jakie zmiany w wyglądzie?

Mac OS X Mountain Lion w wersji 10.8 na pierwszy rzut oka nie wprowadza zbyt wielu zmian w wyglądzie systemu. Oczywiście pojawiły się pewne elementy, które zostały zmienione, ale widać to dopiero po dłuższej zabawie z systemem. Dla osób, które lubią aktualizować swój system nie dla nowych rozwiązań programowych, a dla samego wyglądu to dodamy iż pojawiły się nowe tapety. Dodatkowo Apple wprowadził takie udogodnienia jak Centrum powiadomień czy też iCloud. 

System powiadomień wygląda tak jak na powyższym zrzucie ekranu. Ponadto powiadomienia o nowych wydarzeniach i wiadomościach są sygnalizowanie komunikatem w prawym górnym rogu ekranu w postaci prostokąta z fragmentem otrzymanej wiadomości. 

Kolejnym elementem, który został zmieniony w nowym Mac OS X Mountain Lion 10.8 to takie elementy jak przypomnienia oraz notatki. Dzięki nim jak podaje producent systemu możesz wszystko zapisać na swoim komputerze, a jeśli o tym zapomnisz to do aplikacja - przypomnienia Ci o tym po prostu przypomni. Czy te dwie aplikacje są aż tak przydatne jak podaje Apple? Na to pytanie sami udzielcie sobie odpowiedzi.

Mac OS X Mountain Lion 10.8 0 - zmiana sposobu aktualizacji

Największą zmianą, która została przeprowadzona w najnowszej wersji systemu to całkowita przebudowa metody aktualizacji oprogramowania. We wcześniejszej wersji systemu aktualizacja oprogramowania czy to systemy czy zainstalowanych programów odbywała się poprzez uruchomienie mechanizmu aktualizacje. Obecnie aktualizacje odbywają się poprzez uruchomienie modułu App Store gdzie oprócz zakupu oprogramowania pojawiła się dodatkowa funkcja aktualizacji. 

Wszystkie nowe powiadomienia o pojawieniu się nowych wersji oprogramowania, które pochodzą z App Store są sygnalizowane cyferką przy ikonie App Store w Docku. 


Jak widać na powyższym zrzucie ekranu pojawiła się nowa ikona w górnym menu zupełnie z prawej stronie. Na chwilę pisania tego artykułu mieliśmy do przeprowadzenia jedną aktualizację. 

Zmiany pojawiły się także w innych aplikacjach Mac OS X Mountain Lion 10.8 o czym w dalszej części artykułu. 

Mac OS X Mountain Lion 10.8 - pozostałe zmiany

Na stronach Apple można wyczytać, że programiści z Cupertino mocno skupili się na usługach takich jak iCloud, która umożliwia przekazywanie danych na każde urządzenie z logiem nadgryzionego jabłka, czy to będzie tablet, iPhone itd. to co wrzucimy na naszym Macu automatycznie pojawi się na innych urządzeniach. Funkcja bardzo reklamowana przez samego producenta, ale czy taż taka niezbędna jak o niej mówi? Naszym zdaniem nie. Bardziej przydają się powiadomienia, o których pisaliśmy na samym początku. 

Programiści dopracowali także mechanizm uśpienia, co sprawdza się u użytkowników, którzy korzystają z komputera za dnia, a aktualizację przeprowadzają nocami. Kiedy komputer przechodzi w stan uśpienia to mimo wszystko aktualizacje, powiadomienia jak i skrzynka e-mail są na bieżąco aktualizowane. Rano wstajesz i wszystko jest gotowe. Niby mała zmiana, ale zawsze na lepsze. 

Ponadto nowością jest także system bezpośredniego udostępniania różnych rzeczy z internetu na najpopularniejszych portalach społecznościowych między innymi na Facebooku. 

Ostatnim elementem, o którym chcemy wspomnieć to Game Center. Game Center to nowość w Mac OS X. Dzięki Game Center użytkownik urządzeń z logiem Apple ma możliwość grać z dowolnym użytkownikiem, który również używa urządzeń tego producenta.

Drobne zmiany pojawiły się także w kwestii zapisywania dokumentów i innych plików. W momencie zapisu mamy możliwość wyboru iCloud, komputer lub też inne dyski. Spore zmiany w tej kwestii zaszły w aplikacji Pages. 

Podsumowanie

Zmiany, które pojawiły się w najnowszej wersji systemu nie są rewolucyjne, ale za 69 złotych aktualizacja jest warta swojej ceny. Kilka udogodnień takich jak powiadomienia o nowych wydarzeniach, nowy sposób aktualizacji oprogramowania zawartego na komputerze to kilka z zalet, które pojawiły się w nowym Mac OS X Mountain Lion 10.8.