W sieci od kilku dni na stronie producenta dostępny jest najnowszy system operacyjny Windows 8. Oczywiście udostępniona wersja to tzw. Consumer Preview – czyli wersja systemu przeznaczona dla zwykłych użytkowników do przetestowania nowych rozwiązań. W niniejszym krótkim artykule postaramy się opisać, co naszym zdaniem przypadnie do gustu większości użytkowników, a co nie. Dodamy, że rewelacji nie ma. Dlaczego? Tego dowiecie się już w treści artykułu.
Windows 8 - instalacja i pierwsze uruchomienie
Instalacja jak i pierwsze uruchomienie systemu przebiegło bez większych problemów. System uruchamia się szybko i sprawnie. W trakcie pierwszej konfiguracji system pyta o kilka rzeczy takich jak nazwa konta itd. I tutaj kończy się według nas cała magia nowego systemu. Na pierwszym planie pojawiają się kafelki z interfejsu Metro. Zaznaczamy, że nie jesteśmy laikami w obsłudze systemów operacyjnych jednak Windows 8 dał nam trochę do myślenia. Interfejs miał być intuicyjny jednak wyszło coś całkiem innego. Znalezienie czegokolwiek graniczy z cudem. Tak jak odpalenie poczciwego painta w celu zapisania zrzutu ekranu. Szukaliśmy i szukaliśmy aż w końcu daliśmy sobie spokój.
Jak widać na powyższym zrzucie ekranu nowy interfejs przedstawia zupełnie coś odmiennego. Interfejs Metro nie przypomina nawet trochę klasycznego wyglądu z Windows Visty i Windows 7. Poruszanie się po samym systemie przy użyciu nowego interfejsu również jest skomplikowane. Producent postawił w nowym wyglądzie na urządzenia mobilne, ale nie pomyślał chyba o użytkownikach, którzy używają tradycyjnych desktopów oraz notebooków z myszkami oraz klawiaturami. Mało tego kiedy już wybierzemy jedną z możliwości, np. pocztę elektroniczną to jesteśmy zmuszeni zalogować się do konta Windows Live, co niedługo będzie się nazywało Microsoft Account. Jednym słowem dostanie się do jakichkolwiek ustawień jest możliwe, jednak wymaga to sporych poszukiwań.
W dodatku jeśli chcemy przejść do tradycyjnego pulpitu znanego z wcześniejszych systemów operacyjnych trzeba kliknąć w kafelkę o nazwie Desktop. Wiele osób z pewnością się zdziwi jeśli nie zobaczy menu start. Tak w Windows 8 producent zrezygnował z tej opcji. Idąc dalej i chcąc skonfigurować system na własne potrzeby zaczęliśmy szukać panelu sterowania. Tutaj też pojawił się problem. Okazało się, że należy kliknąć prawym przyciskiem mszy na lewy dolny róg ekranu aby rozwinąć menu, z którego wtedy można wybrać panel sterowania.
Windows 8 - uruchamianie podstawowych programów
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy uruchamianie programów nie jest proste. Painta nie znaleźliśmy w zestawie podstawowych programów. Zaczęliśmy szukać notatnika i tutaj również napotkaliśmy na opór nowego interfejsu. Za nic nie mogliśmy zlokalizować gdzie znajduje się notatnik. Okazało się, że jest jeden sposób aby go uruchomić. Wystarczy tak jak w przypadku panelu sterowania kliknąć prawym przyciskiem myszy w lewy dolny róg i wybrać Run. Tam wpisać notepad i wszystko gotowe.
Podsumowanie
Zdajemy sobie sprawę, że jest to testowa wersja systemu, który na jesieni ma mieć swoją premierę. Jednak jeśli Microsoft nie zmieni czegoś w swoim nowym interfejsie spotka się ze sporą krytyką. Ukrywanie opcji konfigurowania systemu oraz ograniczanie możliwości korzystania z usług poprzez konieczność logowania się na swoje konto Windows Live to lekka przesada. Poniżej zamieściliśmy krótki film poglądowy z pracy w nowym systemie operacyjnym.