Premiera nowego systemu operacyjnego Microsoft Windows 8.1 już za nami. Wydawać by się mogło, że wizerunku Windows 8 nie da się już poprawić i wydawanie poprawki jest niepotrzebne. Jednak wbrew pozorom zmian w systemie Windows 8.1 jest sporo. Na początek dodamy jeszcze, że to co zobaczymy po aktualizacji powinno wyglądać od samego początku zaraz po premierze Microsoft Windows 8. W artykule przedstawimy najciekawsze i najbardziej zauważalne zmiany jakie zostały wprowadzone przez giganta z Redmond.

Microsoft Windows 8.1 - pierwsza i najbardziej widoczna zmiana

Pierwszą zmianą jaka rzuci się w oczy zaraz po instalacji systemu Windows 8.1 to nowa stylistyka, która jakby nie patrzeć wprowadza nieco świeżości. Użytkownik ma teraz możliwość wyboru tła ekranu startowego. Użytkownik ma także możliwość ustawienia pokazu slajdów jeśli nudzi go ciągle ta sama grafika. Uwagę należy także zwrócić na możliwość zmiany rozmiaru kafelków. W chwili obecnej mamy do wyboru cztery warianty. Duży, szeroki, średni oraz mały. Ponadto można także wyłączyć dynamiczne kafelki. 

Microsoft Windows 8.1 - ułatwienia w pracy

Z pewnością wiele osób korzystających z Windows 8 irytowało się zaraz po włączeniu komputera kiedy pojawiał się nowy interfejs Modern UI. Osoby posiadające panel dotykowy mogły takie dyskomfortu nie odczuć, ale konieczność kliknięcia w kafel pulpit mogło z czasem męczyć. Obecnie użytkownik Windows 8.1 ma możliwość ustawienia automatycznego przełączenia na tradycyjny pulpit z ikonami. 

Windows 8.1 wprowadza też jedną z pewnością najbardziej zauważalną rzecz, a mianowicie jest to przycisk start. Można by powiedzieć, że to dobry krok Microsoftu. Jednak po kliknięciu okazuje się iż wspomniany przycisk przenosi nas do interfejsu Modern UI, a nie rozwija znanego nam z poprzednich edycji systemów Windows, menu. Jednym słowem rzecz ujmując mamy tylko namiastkę tego czego się spodziewaliśmy. 

Microsoft Windows 8.1 - wielozadaniowość w Modern UI

Kolejną nowością w Windows 8.1 jest wielozadaniowość aplikacji uruchamianych w nowym interfejsie Modern. Użytkownik dzięki nowej funkcjonalności będzie mógł uruchomić jedną z aplikacji kilkukrotnie. Pozwala to na wykonywanie pewnych czynności dużo szybciej. Ponadto Microsoft Windows 8.1 umożliwia uruchomienie po trzy aplikacje na każdym z podłączonych monitorów. 

Microsoft Windows 8.1 - czyli ulepszona wyszukiwarka

W Internecie można przeczytać wiele niepochlebnych informacji dotyczących wyszukiwarki zastosowanej w Windows 8. Wprowadzona 17 października aktualizacja poprawa stan rzeczy. Dzięki funkcji Bing Smart Search w wynikach wyszukiwania wyświetlane są zarówno pliki lokalne jak i zawartość znaleziona w globalnej sieci, ustawienia systemowe czy nawet zawartość dysku SkyDrive. 

Microsoft Windows 8.1 - to większe bezpieczeństwo

Oprócz sporych ulepszeń związanych z organizacją zarówno lokalnie na komputerze jak i w chmurze Microsoft poprawił także bezpieczeństwo komputera. W Windows Defenderze zwiększona została ilość funkcji chroniących nasz system. BitLocker po zalogowaniu automatycznie zadba o to aby nasze dane były szyfrowane za pomocą algorytmu AES-128. 

Microsoft Windows 8.1 - czy to wszystko?

W naszej krótkiej publikacji wymieniliśmy te elementy, które widać na pierwszy rzut oka. Microsoft wprowadził wiele innych zmian „pod maską” systemu, a jest ich setki, których nie sposób opisać w kliku zdaniach. 

W naszej krótkiej publikacji wymieniliśmy te elementy, które widać na pierwszy rzut oka. Microsoft wprowadził wiele innych zmian „pod maską” systemu, a jest ich setki, których nie sposób opisać w kliku zdaniach. 

Czy warto zainstalować Windows 8.1?

Osoby, które liczą na to, że komfort ich pracy wzrośnie dużo bardziej w stosunku do Windows 8 mogą się nieco zawieść. Tak jak pisaliśmy zmian w Windows 8.1 jest sporo, ale nie są to zmiany wywracające system o 180 stopni, a ulepszenie tego, co pojawiło się na komputerach rok temu. Odpowiadając na pytanie powiemy, że tak warto zainstalować Windows 8.1 z kilku powodów: 

  • z ciekawości
  • dla zmian, które rzeczywiście są na plus