Karta sieciowa TP-Link Archer TX3000E - recenzja

Przyszedł czas aby napisać kilka słów o nowej karcie w ofercie firmy TP-Link. Nowy model został oznaczony symbolem Archer TX3000E. Wśród zastosowanych rozwiązań producent zaimplementował najnowszą technologię łączności bezprzewodowej w postaci WiFi 6. Jednak to nie wszystko, co znalazło się na pokładzie nowej karty TP-Link Archer TX3000E. Zapraszamy do dalszej części.

Karta sieciowa TP-Link Archer TX3000E - wygląd

Karta sieciowa TP-Link Archer TX3000E trafiła do nas w niewielkim pudełku, które znajduje się na zdjęciu poniżej. Karta została wykonana z elementów metalowych z efektownym, czerwonym radiatorem. Wśród wyposażenia znajdziemy przedłużenie dla anten w postaci podstawki magnetycznej z dwoma gwintami do nakręcenia anten, przewód umożliwiający podłączenie modułu Bluetooth, który znajduje się na karcie, anteny, płytę z niezbędną dokumentacją oraz papierową instrukcję obsługi.

Karta sieciowa TP-Link Archer TX3000E - montaż i pierwsza konfiguracja

Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi przeszliśmy do montażu i pierwszej konfiguracji karty. W tym miejscu dodamy, że aby w pełni korzystać z możliwości jakie oferuje karta należy dysponować wolnym slotem PCIe na płycie głównej oraz wolnym miejscem do podłączenia modułu Bluetooth. Kolejnym ważnym elementem jest posiadanie routera z obsługą dwóch częstotliwości czyli 2,4 GHz i 5 GHz ponieważ takimi możliwości dysponuje TX3000E. 

Producent dołącza do zestawu podstawkę za pomocą, której możemy wyprowadzić anteny z zestawu na zewnątrz. W przypadku częstotliwości 2,4 GHz wyprowadzanie antent nie jest konieczne w większości to w przypadku 5 GHz, gdzie zasięg jest dużo mniejszy anteny z pewnością się przydadzą. 

Pierwsze uruchomienie jest bardzo proste. Jeśli dysponujemy systemem Windows 10 karta zainstaluje się automatycznie. Możemy również skorzystać z dołączonej płyty. Po instalacji łączymy się ze swoją siecią i od tego momentu cieszymy się z możliwości korzystania z najnowszego standardu połączenia bezprzewodowego.

Po uruchomieniu karty od razu widać, że zasięg w naszym przypadku uległ poprawie. Skorzystaliśmy z częstotliwości 5 GHz, która pozwala na osiąganie wyższych transferów podczas kopiowania różnych plików w sieci lokalnej. Dużą zaletą karty Archer TX3000E jest dołączony moduł Bluetooth. Dzięki temu oszczędzamy jeden port USB, który wykorzystany byłby do podłączenia osobnego modułu.

Karta sieciowa TP-Link Archer TX3000E - czy warto kupić?

W przypadku kiedy mamy problem z zasięgiem i zależy nam na osiągnięciu wyższego transferu zakup TP-Link Archer TX3000E będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Zyskamy nie tylko moduł Bluetooth, ale również najnowszy standard sieci bezprzewodowej, który jest oznaczony Wi-Fi 6. W chwili kiedy pisaliśmy ten tekst karta kosztowała około 350 złotych.

Karta sieciowa TP-Link Archer TX3000E - podsumowanie

Dostarczona do nas karta TP-Link Archer TX3000E sprawdziła się bardzo dobrze. Dzięki niej zyskaliśmy większy transfer podczas kopiowania, ale również zyskaliśmy moduł Bluetooth. Ponadto mieliśmy lepszy zasięg podczas korzystania z częstotliwości 5 GHz.

Comments powered by CComment