Router trzypasmowy TP-Link Archer AX90 – recenzja

TP-Link Archer AX6600 to nowa pozycja, której mieliśmy okazję przyjrzeć się nieco bliżej. Producent wyposażył router w trzy pasma oraz dwa 2,5 Gb/s porty WAN/LAN. Ponadto TP-Link Archer AX90 oprócz najnowszej technologii wygląda równie świetnie jak działa. Zapraszamy do dalszej części recenzji.

TP-Link Archer AX90 – wygląd

Router dotarł do nas w dużej paczce jak na tego rodzaju urządzenie. Archer AX90 posiada osiem anten stąd tak duże opakowanie. Przejdźmy jednak do samego wyglądu routera. TP-Link Archer AX90 został wykonany w całości z czarnego, matowego plastiku z wstawkami plastiku typu piano. Urządzenie prezentuje się bardzo dobrze.

Na przednim panelu Archer AX90 znajdują się trzy przyciski oraz diody informujące o aktualnym stanie urządzenia. Lewa, prawa i tylne krawędź routera została wyposażona w anteny, co widać na powyższym zdjęciu. Na prawej krawędzi znajdziemy dodatkowo port USB. TP-Link Archer AX90 na tyle posiada trzy porty LAN oraz dwa porty 2,5 Gb/s WAN/LAN. Nie zabrakło przycisku włączającego/wyłączającego, resetu, gniazda zasilania i portu USB.

TP-Link Archer AX90 – budowa menu i możliwości

Po podłączeniu routera do zasilania musimy chwilę poczekać aż system się uruchomi. Po upływie kilku minut system jest gotowy do wstępnej konfiguracji. W pierwszej kolejności musimy podać hasło logowania.

Następnie system w TP-Link Archer AX90 przeprowadzi nas krok po kroku aż do uzyskania połączenia internetowego. Ekran po zalogowaniu wygląda tak jak na poniższym zrzucie ekranu.

Tak jak widać na powyższym zrzucie ekranu menu TP-Link Archer AX90 zostało podzielone na 5 kategorii.

  • Mapa sieci
  • Internet
  • Sieć bezprzewodowa
  • Bezpieczeństwo
  • Zaawansowane

Poruszanie się po menu jest bardzo proste, a w szczególności, kiedy przełączymy się na język polski. Poniżej menu Internet.

Kolejnym menu dostępnym w Archer AX90 jest Sieć bezprzewodowa. Wygląda to tak jak poniżej.

Przed ustawieniami zaawansowanymi producent zdecydował się na menu bezpieczeństwo, które prezentuje się następująco.

Ostatnie menu, w którym znajdziemy wszystkie ustawienia AX90 to zaawansowane.

Po wykonaniu pierwszej konfiguracji i zapoznaniu się z menu routera można przejść oczywiście do ustawień bardziej zaawansowanych. W tym miejscu dodamy, że TP-Link Archer AX90 działa w trzech pasmach.

  • 2.4 GHz
  • 5 GHz
  • 5 GHz

Pierwszy zakres jest bardzo popularny i w przypadku, kiedy w naszym otoczeniu funkcjonuje bardzo dużo urządzeń w tym samym zakresie i kanale mogą występować zakłócenia lub po prostu problem z zasięgiem. Wtedy możemy skorzystać z opcji 5 GHz, ale należy pamiętać, że zasięg tego zakresu jest zdecydowanie mniejszy.

TP-Link Archer AX6600 dysponuje także portem WAN/LAN 2,5 Gb/s, a to oznacza, że możemy do niego podłączyć bardzo szybki Internet, jeśli oczywiście w miejscu zamieszkania taki jest dostępny. Dostępny jest również port 1 Gb/s WAN/LAN i 3 porty 1 GB/s LAN.

Wśród funkcji routera znajdziemy także kontrolę rodzicielską oraz funkcję Quality of Service, czyli w skrócie QoS. Dzięki tej funkcji możemy ustawić priorytet połączenia z danym urządzeniem. Im wyższy priorytet tym urządzenie w sieci jest traktowane wyjątkowo. Osoby, które lubią elementy statystyki z pewnością ucieszą się z możliwości przeglądania raportów. Dzięki nim dopasowanie ustawień sieci można dostosować do potrzeb.

Firma TP-Link nie zapomniała o bezpieczeństwie. Router Archer AX90 dysponuje możliwością szyfrowanie najnowszym protokołem WPA3. W tym miejscu dodamy, że nasza karta sieciowa również musi obsługiwać ten rodzaj szyfrowania.

Bardziej zaawansowani użytkownicy będą mogli również skorzystać z ustawienia statycznego adresu IP czy też powiązać adres IP z adresem MAC urządzenia. Nie zabrakło też możliwości ustanawiania połączeń VPN, co z pewnością przyda się wielu osobom w połączeniu z pracą zawodową.

Na koniec dodamy, że TP-Link Archer AX90 może być zarządzany poprzez stronę internetową lub aplikację Tether w urządzeniach mobilnych.

TP-Link Archer AX90 – czy warto kupić?

TP-Link Archer AX90 to z pewnością nie jest rozwiązanie dla wszystkich. Tego rodzaju urządzenie znajdzie nabywców wśród świadomych klientów komputera. Uwagę na AX90 powinni zwrócić gracze, którzy ponad wszystko chcą dysponować stabilnym połączeniem i możliwością ustawienia priorytetu tego połączenia. Router świetnie sprawdzi się zarówno podczas rozrywki dzięki trzem pasmom działania oraz tak jak już wspominaliśmy w pracy zawodowej.

TP-Link Archer AX90 – podsumowanie

Osoby poszukujące wydajnego rozwiązania kupując Archer AX90 dokonają dobrego wyboru. Zasięg i stabilna praca zrekompensują wydatek około 1300 złotych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież