Recenzja monitora iiyama XUB2792UHSU – 4K w 27-calach

W ostatnich tygodniach na naszym redakcyjnym biurku pojawił się nowy monitor. Tym razem firma iiyama udostępniła nam model XUB2792UHSU. Monitor, który otrzymaliśmy wyświetla obraz w rozdzielczości 4K, a całość mieści się w 27-calach. Jakie jest nasze zdanie i jak się sprawował monitor XUB2792UHSU dowiecie się w dalszej części naszej krótkiej recenzji. Zapraszamy.

Monitor 4K iiyama XUB2792UHSU – wygląd


Monitor został wyposażony w matrycę IPS i przekątnej 27-cali. Wokół wyświetlacza znajduje się bardzo cienka ramka, która w momencie wyłączenia monitora jest zupełnie niewidoczna. Dopiero po uruchomieniu monitora pojawiają się jej zarysy. Dolna krawędź monitora została zaopatrzona w logo producenta oraz przyciski do poruszania się po menu XUB2792UHSU.

Lewa krawędź monitora została wyposażona w huba USB. Wejścia monitora zostały umieszczone na tyle monitora tuż obok wspomnianego huba USB. Całość została zamknięta w czarnej, matowej obudowie, co przekłada się na brak śladów palców. Do zestawu producent dokłada stopkę, która umożliwia ustawienie monitora w pozycji pionowej – funkcja pivot.

Monitor 4K iiyama XUB2792UHSU – codzienność

Z monitora mieliśmy przyjemność lub nieprzyjemność (do tego wrócimy) korzystać przez około miesiąc czasu. Pierwszą i niepodważalną zaletą monitora jest obszar roboczy. Rozdzielczość monitora to 3840x2160 pikseli. Dzięki takiej rozdzielczości praca przy montażu filmu i programie graficznym to czysta przyjemność. iiyama montuje w opisywanym modelu matrycę IPS, co przekłada się na pokrycie 100% palety barw sRGB. Widać to od razu po uruchomieniu XUB2792UHSU i postawieniu obok monitora z inna matrycą. Dodatkowo producent zastosował matowe wykończenie matrycy, co niweluje do minimum odbicia światła.

iiyama XUB2792UHSU oferuje kąty widzenia na poziomie 178 stopni zarówno w pionie jak i poziomie i tak rzeczywiście jest. Przy monitorze może usiąść kilka osób i przeglądać otwarty projekt czy też oglądać film w jakości 4K. Niewątpliwe kolejną zaletą monitora jest dostępność do portów DisplayPort, DVI, HDMI 2.0, USB 3.0 oraz wyjścia audio. Na pokładzie nie zabrakło również głośników, które na potrzeby biurowe są zupełnie wystarczające.

Jednym z mankamentów jakie pojawiły się w trakcie miesięcznego korzystania z monitora to wielkość oferowanego obrazu. Tak jak już napisaliśmy obszar roboczy to czysta przyjemność użytkowania, ale wielkość interfejsu jaki zastajemy po uruchomieniu XUB2792UHSU pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście nie jest to tylko mankament tego konkretnego producenta i modelu, ale innych monitorów tej rozdzielczości i wielkości matryc. W trakcie korzystania musieliśmy powiększać strony internetowe przy użyciu ctrl+myszka, ponieważ nie dało się ich czytać. Jednym z półśrodków było maksymalne przybliżenie monitora do twarzy, ale to z kolei źle wpływało na wzrok.

Na plus zaliczamy z kolei grafikę jaką zobaczyliśmy w grach – to coś pięknego. Jednak do tego celu trzeba mieć komputer z wyższej półki. iiyama XUB2792UHSU oferuje również regulację monitora w pionie wraz z możliwością ustawienia go pionowo. Przy pracy z długimi dokumentami jak znalazł. Przeglądanie playlist i pisanie dłuższych tekstów jest super.

Monitor uruchamia się szybko, a jego konfiguracja nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Podłączenie huba USB odbywa się za pomocą jednego kabelka. Producent dokłada do zestawu kabelek DisplayPort.

Monitor 4K iiyama XUB2792UHSU – czy warto kupić?

W trakcie pisania recenzji monitor w oficjalnym sklepie producenta jest wyceniany na 1899 złotych. Zalety i korzyści jakie są oferowane przez monitor są warte tej ceny. Producent dodatkowo obejmuje monitor gwarancją zero pikseli. W ciągu 30 dni od daty zakupu w przypadku pojawienia się martwego piksela firma zobowiązuje się na wymianę monitora w systemie door-to-door.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież