iiyama ProLite XB2779QS-W1 – monitor WQHD z całkiem niezłym designem

iiyama ProLite XB2779QS-W1 to kolejny model monitora, który zagościł na naszym biurku. Producent wyposażył urządzenie w 27-calową matrycę, która wyświetla obraz w rozdzielczości 2560x1440 pikseli. Ponadto ProLite XB2779QS-W1 to także bardzo interesujący wygląd i spore możliwości. Wśród możliwości znajdziemy między innymi możliwość montażu na ścianie czy też regulowanie w pionie i poziomie. Zachęcamy do dalszej lektury, w której przyjrzymy się zaletom, jakie promuje producent.

iiyama ProLite XB2779QS-W1 – wygląd

Monitor pojawił się w naszej redakcji z samego rana w bardzo dużym pudełku. Oczywiście zabraliśmy się za rozpakowywanie. Naszym oczom ukazał się całkiem ciekawie wyglądający ProLite XB2779QS-W1. To, co z pewnością wyróżnia monitor od konkurencyjnych rozwiązań to białe wykończenie oraz czarna ramka, która do złudzenia przypomina tą stosowaną w iMacach.

Na dolnej części białego panelu znalazło się logo producenta natomiast z prawej strony znajduje się włącznik oraz dotykowe przyciski do ustawień XB2779QS-W1. Wokół samego wyświetlacza znajduje się, wspomniana już, czarna ramka. 

Kolejnym elementem wyglądu iiyama ProLite XB2779QS-W1 jego smukła obudowa. Patrząc na niego z profilu zauważymy niewielką grubość. Na tyle oczywiście plastik jest koloru białego. Dostęp do interfejsów znajduje się tuż nad dolną krawędzią. 

Jak widać na powyższym zdjęciu stopa monitora jest również w kolorze białym. Iiyama ProLite XB2779QS-W1 jest także dostępny w kolorze srebrnym i czarnym. Więcej szczegółów można zobaczyć na filmie, który znajduje się tuż pod recenzją. 

Iiyama ProLite XB2779QS – W1 – codzienne korzystanie z monitora

Po zachwycie wyglądem zabraliśmy się za podłączanie i korzystanie z monitora. Iiyama ProLite XB2779QS gościł na naszym biurku cztery tygodnie tak, więc co nieco możemy powiedzieć o jego możliwościach. Pierwszym elementem, który omówimy to rozdzielczość monitora. W omawianym przypadku maksymalną rozdzielczość, jaką możemy ustawić to 2560x1440. Do tego celu producent dołącza do zestawu kabel DisplayPort, który należy wykorzystać, jeśli chcemy skorzystać ze wspomnianej rozdzielczości WQHD. Jak łatwo się domyśleć dzięki takiej rozdzielczości zyskujemy dodatkowy obszar pracy, co przy aplikacjach wielookienkowych jest jak manna z nieba. 

Iiyama ProLite XB2779QS posiada matrycę AH-IPS. Zastosowany rodzaj matrycy wyświetla obraz w bardzo żywych kolorach. Taki rodzaj matrycy z pewnością spodoba się osobom, które pracują, jako graficy czy też montażyści różnego rodzaju multimediów. 

Kolejnym elementem, który wyróżnia producent na oficjalnej stronie są wbudowane głośniki oraz wyjście słuchawkowe. Oczywiście głośniki przy zwykłym słuchaniu radia są jak najbardziej w porządku, ale jeśli chcemy posłuchać głośniejszej muzyki to wiadomo, że nie zostały stworzone do tego celu. Słychać delikatne trzaski. 

HAS to funkcja umożliwiająca regulację monitora w pionie. Za pomocą tej funkcji możemy regulować wysokość maksymalnie do 130 milimetrów. Iiyama ProLite XB2779QS-W1 posiada także technologię wyostrzania obrazu przy szybkich grafikach. Uruchomiliśmy funkcję i stwierdziliśmy, że nie zaszkodzi jak będzie włączona. Nie zauważyliśmy jakiejś wielkiej poprawy, a obraz i tak był ostry i tak. 

W trakcie naszego miesięcznego używania uznaliśmy, że bardzo przydatnym rozwiązaniem, jakie zostało zastosowane w iiyama ProLite XB2779QS-W1 jest możliwość regulowania monitora w poziomie. Zakres regulacji wynosi 45 stopni zarówno w lewo jak i w prawo. Rozwiązanie szczególnie przydatne, kiedy obok stroi drugi monitor, a chcemy utworzyć jeden duży pulpit do pracy. 

Iiyama ProLite XB2779QS-W1 umożliwia także regulację kąta pochylenia. Zakres, jaki możemy wykorzystać to 17 stopni w górę. Wszystkie opisane metody regulacji działają bardzo płynnie. Nie trzeba się siłować. Do regulacji monitora góra dół służy specjalny przycisk zamontowany w uchwycie całego monitora. 

Sporym minusem, jaki może irytować to ślady palców, jakie zostają na szkle, którym pokryta jest matryca. Płyn i szmatka do czyszczenia to podstawa. 

Błyszcząca szyba dodaje efektu, ale za każdym razem, kiedy uruchomiliśmy światła lub rolety poszły w górę, wszystko odbijała się w monitorze. Decydując się na zakup należy się zastanowić, w jakim miejscu postawimy XB2779QS-W1. 

Przed zakupem należy także zweryfikować czy nasza karta graficzna obsługuje rozdzielczość, jaką oferuje monitor. W tym celu karta musi obsługiwać interfejs DVI-D lub DisplayPort. Po połączeniu monitora z komputerem przy użyciu kabla HDMI uzyskamy maksymalną rozdzielczość 1920x1080 pikseli. 

Monitor posiada także jedno wyjście analogowe w postaci złącza D-Sub. XB2779QS-W1 jest zgodny ze standardem VESA tak, więc można go powiesić na ścianie. 

iiyama ProLite XB2779QS-W1 – czy warto kupić?

W momencie pisania recenzji monitor kosztował około 2200 złotych. Cena niezbyt niska. Biorąc pod uwagę wyższą rozdzielczość oraz sporych rozmiarów matrycę w dodatku ze sporymi możliwościami regulacji z pewnością podnosi cenę. Oczywiście wygląd również to robi, ale naszym zdaniem monitor nie jest tyle wart. W większości przypadków i tak po jednokrotnym wyregulowaniu i ustawieniu nic więcej nie będziemy z nim robili. Równie dobrze spisuje się inny monitor tej marki, który stoi obok, a jest 1000 złotych tańszy. 

Podsumowanie

Iiyama ProLite XB2779QS-W1 swoim wyglądem zachwyci niejedno oko. Zastosowane możliwości zadowolą także osoby, które potrzebują wysokich rozdzielczości i żywych kolorów. Jeśli nie przeraża Cię cena monitora to z czystym sumieniem możemy polecić Ci XB2779QS-W1 do postawienia na biurku.

 

Comments powered by CComment