Wzmacniacz sygnału TP-Link AC1200 RE300 – recenzja

W ostatnim czasie trafił do nas kolejny produkt firmy TP-Link. Na naszym biurku gościliśmy tym razem wzmacniacz sygnału AC1200 RE300. Urządzenie testowaliśmy przez około miesiąc czasu i możemy powiedzieć na jego temat kilka słów. Na początku dodamy, że konfiguracja i pierwsze uruchomienie są bardzo łatwe. A jak TP-Link AC1200 RE300 sprawował się dalej?

Wzmacniacz sygnału TP-Link AC1200 RE300 – wygląd

            TP-Link AC1200 RE300 dotarło do nas w niewielkim opakowaniu. Wewnątrz znajdowała się dokumentacja oraz RE300. Wzmacniacz został wykonany w całości z tworzywa sztucznego koloru białego. Na przednim panelu znajdziemy diody sygnalizujące działanie oraz logo producenta. Na prawej krawędzi RE300 znajdziemy przycisk reset oraz przycisk WPS.

Wzmacniacz sygnału TP-Link AC1200 RE300 – pierwsza konfiguracja

            Pierwsza konfiguracja wbrew pozorom nie jest trudna. Wystarczy uruchomić TP-Link AC1200 RE300 wkładając go do gniazdka. Drugim krokiem jest połączenie się ze wzmacniaczem tak jakbyśmy łączyli się z tradycyjną siecią WiFi.

Następnie w przeglądarce należy wpisać adres IP podany w instrukcji. Po chwili zgłosi nam się strona tak jak widać na poniższym zrzucie ekranu.

W powyższym oknie wystarczy wpisać swoje hasło. Kreator konfiguracji przeprowadzi nas przez kilka następnych kroków. Kreator wyszuka w pierwszej kolejności sieci 2.4 GHz następnie 5 GHz. W trakcie zapyta o hasło do tych sieci. Po potwierdzeniu nastąpi restartowanie RE300.

W kreatorze wyszukiwania sieci WiFi systemu znajdą się nowe pozycje, z którymi wystarczy się połączyć, wpisując wcześniejsze hasło.

Istnieje także inna metoda połączenia routera ze wzmacniaczem. Tak jak już wspomnieliśmy możemy skorzystać z przycisku WPS. Konfiguracja odbywa się bez konieczności wchodzenia do konfiguracji wzmacniacza. Wciskamy na routerze przycisk WPS, a następnie na wzmacniaczu i czekamy na uzyskanie połączenia.

Wzmacniacz sygnału TP-Link AC1200 RE300 – codzienność

Po wykonaniu konfiguracji funkcjonowanie sieci nie zmienia się. Różnica jest tylko jedna. Łączymy się z nową siecią emitowaną przez TP-Link AC1200 RE300. W naszym przypadku wzmacniacz współpracował z routerem Asus RT-AC51U. W trakcie naszego miesięcznego testowania kilka razy wystąpił błąd z połączeniem. Musieliśmy wtedy wyciągnąć wzmacniacz z gniazdka elektrycznego i włożyć go z powrotem. Po ponownym uruchomieniu problem znikał, a wzmacniacz połączył się automatycznie.

Wzmacniacz sygnału TP-Link AC1200 RE300 – czy to dobre rozwiązanie?

Rozwiązanie w postaci RE300 sprawdzi się w miejscach, gdzie tradycyjny router nie ma zasiągu lub jest bardzo słaby. Uruchamiając wzmacniacz i przeprowadzając szybką konfigurację nasza sieć bezprzewodowa zaczyna żyć w miejscach wcześniej dla niej niedostępnych. W takim przypadku jest to dobre rozwiązanie w przeciwnym nieco traci sens. Warto dodać, że RE300 sprawdzi się przede wszystkim we wzmacnianiu sygnału sieci 5 GHz, która ma zdecydowanie mniejszy zasięg niż standard 2.4 GHz.

Podsumowanie

Wzmacniacz sygnału TP-Link AC1200 RE300 to bardzo dobre rozwiązanie dla zwiększenia zasięgu lokalnej sieci bezprzewodowej. Prostota instalacji i konfiguracji jest tak powoduje, że poradzi sobie z nią przeciętny Kowalski.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież