TP-Link TL-SG3424 – zarządzalny przełącznik do małych i średnich firm

Do naszej redakcji trafił kilka tygodni temu przełącznik firmy TP-Link. Producent oznaczył go symbolem TL-SG3424. Urządzenie przeznaczone jest do zastosowań w małych i średnich firmach, gdzie ilość komputerów wymaga zarządzania ruchem sieciowym. Przełącznik pracuje w warstwie drugiej i został wyposażony przez producenta w szereg portów ułatwiających obsługę. TP-Link TL-SG3424 jest bardzo łatwy w obsłudze, a zarządzenie nim odbywa się za pośrednictwem interfejsu dostępnego w przeglądarce. Zachęcamy do dalszej lektury.

 TP-Link TL-SG3242 – wygląd

TL-SG3242 został wykonany z blachy pomalowanej na kolor szary. Na przednim panelu znajdziemy 24 porty LAN oraz 4 sloty combo SFP. Dodatkowo przedni panel został wyposażony w diody informujące o tym, jakie porty są wykorzystywane do pracy. Przedni panel przełącznika posiada także jedno złącze konsolowe. Lewa strona jak i prawa posiadają dziurkowaną blachę, przez co całość jest dobrze chłodzona. Tylna część TL-SG3424 posiada złącze zasilające. 

TP-Link TL-SG3242 – codzienne korzystanie

Zarządzanie TP-Link TL-SG3242 jest bardzo proste. Odbywa się to za pomocą przeglądarki internetowej lub interfejsu linii poleceń CLI. Wśród funkcji znajdziemy między innymi możliwość szyfrowania pakietów danych za pomocą SSL oraz SSH. Producent wyposażył przełącznik w obsługę protokołów SNMP oraz RMON, które pozwalają na usprawnienie w przekazywaniu informacji o dziwnych zdarzeniach. Interfejs użytkownika, o którym wspomnieliśmy jest w całości w języku angielskim. Wykorzystywane terminy są na tyle proste, że nawet początkujący są sobie wstanie poradzić z jego obsługą. TL-SG3242 to także cały szereg zabezpieczeń przed nieautoryzowanymi połączeniami. Wśród nich znajdziemy wiązania IP-MAC-Port-VID, listy kontroli dostępu, uwierzytelnianie 802.1x oraz zabezpieczenia portów. W rzeczywistości taka ilość zabezpieczeń i tak nie będzie wykorzystywana, ale w razie konieczności można z nich skorzystać. 

Istotną funkcją przełącznika jest również możliwość montowania go w szafach serwerowych. W zestawie znajdziemy także kabel zasilający, instrukcję obsługi, płytę CD, gumowe podstawki oraz elementy umożliwiające zamontowanie w szafie rack. 

TP-Link TL-SG3242 – czy warto kupić?

TP-Link TL-SG3242 to rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w sieci z dużą ilością komputerów. W przypadku, kiedy potrzebna jest obsługi kilku maszyn w sieci zastosowanie TL-SG3242 będzie przerostem formy nad treścią. W przypadku, kiedy kierowanie ruchem jest konieczne zakup będzie dobrym rozwiązaniem. W momencie pisania tej krótkiej recenzji przełącznik kosztował około 750 złotych. 

Podsumowanie

TP-Link TL-SG3242 to rozwiązanie, które przypadnie do gustu osobom zajmującym się administrowaniem lokalnej sieci. Mnogość funkcji i łatwość obsługi to główne zalety rozwiązania od TP-Linka. Dzięki przełącznikowi możemy obsłużyć sporą sieć bez większych trudności. W przypadku małych sieci lepiej zastosować rozwiązanie mniej zaawansowane. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież