Asus RT-AC56U – funkcjonalny i designerski router do zastosowań domowych

Asus RT-AC56U to niewielki router pracujący w trybie dwuzakresowym. Producent zadbał o wygląd urządzenia, ale również o parametry i łatwość konfigurowania. To, co z pewnością zwróci uwagę potencjalnego użytkownika w Asus RT-AC56U to szybkość transferu w sieci lokalnej, co w erze coraz częstszego strumieniowania multimediów jest arcyważne. Podłączenie telewizora, tabletu, telefonu, komputera sprowadza się jedynie do kilku kliknięć. Zachęcamy do dalszej.

Asus RT-AC56U – designerski wygląd

Asus RT-AC56U to urządzenie o rozmiarach 147x205x66 milimetrów. Przednia część urządzenia została wykonana w całości z plastiku. To, co wyróżnia router pod względem wyglądu to wzór, gramatura zastosowana na przodzie. Faktura przypomina pewnego rodzaju ekran, który chroni przez zakłóceniami z zewnętrz. Pod wspomnianym ekranem znajdziemy element do złudzenia przypominający szczotkowane aluminium z jaśniejszą wstawką oraz logiem producenta z prawej strony.

Na tylnym panelu znajdziemy opis niezbędnych elementów specyfikacji wymaganych przez ustawodawstwo oraz szereg portów umożliwiających komunikację z Asusem RT-AC56U. Z prawej strony producent umieścił dwa przyciski do łączności bezprzewodowej. Wokół każdej krawędzi znajdziemy otwory wentylacyjne. 

Diody informujące o działaniu Asusa RT-AC56U podświetlają się w kolorze niebieskim, co według nas idealnie komponuje się z całym designem urządzenia. 

Przejdźmy teraz do specyfikacji technicznej, która oferuje całkiem szeroką gamę możliwości konfigurowalnych w niedługim czasie. 

Asus RT-AC56U – trochę specyfikacji technicznej

Producent wyposażył router w najnowsze rozwiązania technologiczne. W tym miejscu nie będziemy przepisywali specyfikacji technicznej, ale damy link do oficjalnej specyfikacji urządzenia -> http://www.asus.com/pl/Networking/RTAC56U/specifications/. Asus RT-AC56U został wyposażony w najnowszą technologię. Jedną z takich technologii jest możliwość pracy w dwóch zakresach 2,4 GHz oraz 5 GHz. Ponadto możemy korzystać z gigabitowego interfejsu przewodowego w postaci czterech portów LAN. Łącze pozwoli nam na kopiowanie plików z maksymalną prędkością 100 MS/s. 

Interfejs po zalogowaniu wygląda tak jak na poniższym zrzucie ekranu.

Z lewej strony znajduje się menu, z którego mamy szybki dostęp do ustawień Internetu oraz menu, w którym mamy dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji oprogramowania Asusa RT-AC56U. To, co nam przypadło do gustu zaraz po zalogowaniu się do urządzenia to przejrzysty interfejs. Od razu widać jakie urządzenia są podłączone do sieci, czy mamy podłączone jakieś urządzenia za pomocą USB itd. Możliwa jest także zmiana hasła do sieci bezprzewodowej z głównego ekranu, w prawej kolumnie. 

Asus RT-AC56U umożliwia skonfigurowanie sieci gościnnej, która pozwala na wprowadzenie ograniczeń w sieci lokalnej, np. kiedy nie chcemy aby osoba goszcząca u nas miała dostęp do miejsca, gdzie przechowujemy ważne dane. Kolejnym istotnym elementem wśród licznych funkcji routera jest menadżer ruchu. Dzięki niemu możemy ustalić na jakie usługi lub aplikacje chcemy przeznaczyć przepustowość łącza. Konfiguracja jest bardzo prosta, nie wymaga zaawansowanej wiedzy. 

Powyższy zrzut przedstawia funkcję kontroli rodzicielskiej, który przydaje się kiedy w domu są dzieci. Ustalamy kiedy nasza pociecha ma mieć dostęp do sieci wybierając nazwę komputera. Konfiguracja jest bardzo prosta, nam zajęło to około 5 minut. Asus RT-AC56U umożliwia także podłączenie urządzeń za pomocą interfejsu USB. Dzięki niemu mamy możliwość obsłużyć dysk zewnętrzny, drukarkę, czy tez podłączyć internet 3G lub 4G. W urządzeniu nie zabrakło także możliwości ustawienia popularnej chmury. 

Wśród funkcji Asusa RT-AC56U znajdziemy także możliwość ustawienia serwera VPN. W tym miejscu dodamy, że opis nie jest w pełni w języku polskim. Występują elementy w języku angielskim. Bardzo dziwne. 

To, co nas przekonuje do tego urządzenia to z pewnością łatwość obsługi i duża funkcjonalność. Menu w język polskim (z małymi wyjątkami) jest zdecydowanym plusem. 

Asus RT-AC56U – co nam się nie spodobało

W naszej krótkiej recenzji skupiamy się na największych zaletach i wadach urządzenia. Asus RT-AC56U w większości swoich funkcji nie pozwala na postawienie minusa. Jednak jeśli chodzi o konstrukcję to owszem. W naszym przypadku zabrakło nam możliwości zawieszenia routera na ścianie. Wadą lub raczej niedociągnięciem należy nazwać pewne wstawki w wyjaśnieniach konfiguracji, które występują w języku angielskim o czym wspominaliśmy już powyżej. 

Asus RT-AC56U – czy warto kupić

Większość oferowanych na chwilę obecną routerów na rynku posiada zbliżone funkcjonalności tak więc Asus RT-AC56U nie jest czymś wyjątkowym. Jednak możemy śmiało polecić Asusa, gdyż mieliśmy możliwość pracy z nim i wykorzystanie niektórych funkcji. Tak jak już pisaliśmy Asus RT-AC56U posiada niezbędne funkcje zarówno multimedialne, jak i bezpieczeństwa o czym już pisaliśmy powyżej. W chwili pisania recenzji urządzenie kosztuje około 400 złotych. 

Asus RT-AC56U – podsumowanie

W naszej krótkiej recenzji wskazaliśmy zalety oraz kilka wad jakie występują według nas w Asusie RT-AC56U. Router z pewnością spełni wymagania wielu użytkowników, którzy posiadają rozbudowaną sieć domową, korzystają z multimediów lub też chcą chronić swoje dzieci przed niechcianymi treściami w Internecie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież