PocketBook Touch Lux 2 – czytnik ebooków dla każdego!

Do naszej redakcji trafił czytnik książek w wersji elektronicznej marki PocketBook. Urządzenie zostało oznaczone symbolem Touch Lux 2. W dobie szeroko pojętej cyfryzacji praktycznie każdego aspektu życia począwszy od zdjęć, a skończywszy na zakupach, czytanie książek w wersji cyfrowej nikogo już nie dziwi. Na rynku znajduje się masa różnego rodzaju czytników i tak naprawdę niewiadomo na, co się zdecydować. Ponadto pojawia się także pytanie czy komfort czytania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnej książki. Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zachęcamy do lektury dotyczącej PocketBook Touch Lux 2.

PocketBook Touch Lux 2 – wygląd

Czytnik PocketBook Touch Lux 2 pod względem wyglądu nie robi zbyt dużego wrażenia. Producent zdecydował się na zastosowanie plastiku ze srebrnym wykończeniem wokół ekranu i klawiszy nawigacyjnych. Klawisze zostały wykonane z czarnego plastiku. Na tylnej części PocketBook Touch Lux 2 wykończenie jest w całości w czarnym, matowym plastiku z logiem firmy. 

Na dolnej krawędzi urządzenia znajdziemy włącznik, port USB oraz czytnik kart pamięci, który pozwala na przechowywanie całej masy ulubionych pozycji. 

PocketBook Touch Lux 2 – technikalia i codzienne korzystanie

Producent zastosował w Touch Lux 2 6-calowy ekran E Ink o rozdzielczości 1024x758 pikseli. W rzeczywistości taka rozdzielczość jest wystarczająca. Tekst jest bardzo czytelny, a w trakcie czytania nie dostrzegliśmy nierównych krawędzi przy czcionce. Ekran został pokryty szkłem, na którym nie dostrzegliśmy żadnych rys w trakcie miesięcznego używania. 

Sercem PocketBook Touch Lux 2 jest procesor z zegarem 1 GHz, a nad płynnością działania czuwa 256 GB RAM. W trakcie korzystania z czytnika można zaobserwować pewne opóźnienia w uruchomieniu menu i innych elementów. Jednakże nie należy oczekiwać płynności jaką znajdziemy w tabletach, które są kilka razy droższe.

Jeśli chodzi o ilość pamięci jaką dysponuje PocketBook Touch Lux 2 patrząc przez pryzmat elektronicznych wydań książek jest jej bardzo dużo, bo aż 4 GB. Wydawać by się mogło, że na nic to nie wystarczy, ale publikacje w wersji elektronicznej zajmują niewiele, a dzięki temu możemy stworzyć sporą bibliotekę. W przypadku kiedy rzeczywiście zabraknie komuś miejsca można dołożyć kartę microSD do 32 GB. Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć jest bateria litowo-jonowa o pojemności 1500 mAh. W naszym przypadku kiedy korzystaliśmy z PocketBook Touch Lux 2 przeszło miesiąc czasu i w dodatku jedynie wieczorami nie jesteśmy wstanie powiedzieć ile można korzystać z czytnika bez ładowania. Na czytanie poświęcaliśmy około godziny. Na oficjalnej stronie producenta możemy przeczytać, że czytnik jest wstanie pracować do 8000 godzin zmian stron bez aktywnego podświetlenia oraz aktywnego połączenia WiFi. Jeśli w rzeczywistości tak jest, to śmiało możemy napisać o rozwiązaniu idealnym pod względem ładowania. 

PocketBook Touch Lux 2 to nie tylko możliwość czytania najlepszych pozycji z biblioteki. Możemy skorzystać z księgarni, słownika, aplikacji i to wszystkie jest dostępne dzięki połączeniu WiFi 802.11 b/g/n. 

Grzechem było by nie wspomnieć o formatach jakie czytnik otwiera. Według specyfikacji są to: PDF, EPUB, DJVU, FB2, ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM HTM, HTML, MOBI oraz ACSM. Sprawdziliśmy i rzeczywiście Touch Lux 2 radzi sobie z tymi formatami. Ponadto producent udostępnił funkcjonalność pozwalającą na przeglądanie plików graficznych w formacie JPEG, BMP, PNG i TIFF. 

Do ciekawych możliwości PocketBook Touch Lux 2 można także zaliczyć przeglądanie internetu za pomocą wbudowanej przeglądarki internetowej. Czytanie artykułu lub jakiegoś dłuższego tekstu jest w miarę komfortowe, ale przeglądanie zdjęć czy też szybkie przewijanie stron przerasta możłiwości czytnika. Odświeżanie ekranu jest opóźnie przez co widać przez kilka sekund powidoki elementów, które znajdowały się wcześniej w danej lokalizacji. 

Istotnym elementem w tego typu urządzeniach jest jego waga. Na stronie producenta można przeczytać, że waży ono zaledwie 208 g. W trakcie czytania komformt jest duży, waga nie jest wyczuwalna chociaż warto zaznaczyć, że jest to indywidualne odczucie każdego. 

Na sam koniec dodamy, że jedną z większych wad jakie pojawiły się w trakcie korzystania z PocketBook Touch Lux 2 to wąska ramka wokół wyświetlacza. Trzymanie czytnika nieprzerwanie w ten sam sposób jest nieco irytujące i po dłuższym czytaniu zaczyna być niewygodne. Trzeba także uważać aby nie kliknąć przypadkowo ekranu. 

PocketBook Touch Lux 2 – czy warto kupić?

PocketBook Touch Lux 2 to dobre rozwiązanie dla osób, które często podrózują i noszenie wielkich ksiąg jest uciążliwe. Cena czytnika w momencie pisania recenzji wynosi 490 złotych. Czytnik spełnia swoje podstawowe założenia tak więc możemy go polecić. Elementy multimedialne takie jak przeglądarka internetowa są nieco na wyrost, a przeglądanie sieci jest zwyczajnie upierdliwe. Warto dodać, że książki w wersji elektronicznej mają jeszcze odsyć wysokie ceny tak więc ten czynnik może mieć wpływ na decyzję zakupową czytnika. Wielu książkowych zwolenników będzie wolało dołożyć parę złotych i mieć zwykłą książkę. 

Podsumowanie

PocketBook Touch Lux 2 nie do końca jest idealnym substytutem tradycyjnej książki. Osoby wychowane na tradycyjnych książkach z początku będą czuły spory dyskomfrot korzystając z czytnika. Jednak po pewnym czasie zjawisko ustępuje, a czytanie staje się przyjemne.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież