Allplayer jest oprogramowaniem, które znajduje się prawie na każdym komputerze. Bo kto z nas nie ogląda filmów? Na chwilę obecną najnowszą wersjąAllplayer jest wersja o numerze 4.4. W artykule przedstawię krótki opis każdej z ważniejszych funkcji programu Allplayer.
Allplayer - wygląd
Wygląd aplikacji czyli tzw. Skórki podczas instalacji autorzy pozostawiają nam do wyboru. W celu prezentacji pozostanę przy standardowej skórce, która jest oferowana podczas instalacji Allplayer.
Pozostałe skórki, które można dołączyć do programu znajdziemy na stronie producenta pod adresem -> http://www.allplayer.org/pl/skins/.
Nawigacja w Allplayer nie uległa zmianie w porównaniu do wcześniejszych wersji. Elementy tj. start, stop, przewiń znajdują się w lewej części programu natomiast dostęp do ustawień znajduje się w prawej części Allplayer.
W celu przejrzenia skórek należy wejść w ustawienia -> pobierz kodeki i programy -> pobierz nowe skórki.
Allplayer - funkcje
Allplayer został wyposażony w siedem działów w swoich ustawieniach:
1. Pobierz brakujące kodeki
2. Pobierz kodeki i programy
3. Napisy
4. Edytor filmu
5. Ustawienia
6. Narzędzia
7. Info
Oprócz pierwszego działu pozostałe posiadają podmenu. Każde z podmenu z ciekawszymi funkcjami zostaną opisane w dalszej części artykuł.
Ad.1.
W pierwszym dziale Allplayer sprawdza czy aplikacja oraz niezbędne kodeki są aktualne. W przypadku występowania nieaktualnego elementu wygląda to tak:
Ad.2.
Drugi dział w Allplayer został podzielony na cztery elementy: kodeki – napraw system, dodatkowe programy, pobierz nowe skórki i ustawienia zaawansowane. Klikając na -> kodeki – napraw system sprawdzamy to sam o co w pierwszym dziale. W drugim elemencie -> dodatkowe programy możemy wybrać dodatkowe programy, które oferuje producent Allplayer. Mogą to być programy do konwertowania, nagrywania itp.
Trzeci element to -> pobierz nowe skórki. Tak jak wcześniej już pisałem w tym miejscu wybieramy wygląd programu bądź pobieramy nowe skórki dla Allplayer. Wybierając -> ustawienia zaawansowane możemy m.in. ustawić serwer PROXY.
Ad.3.
Trzeci dział -> napisy składa się z pięciu elementów tj.: ustawienia czcionki, inteligentne napisy, serwery napisów oraz DivXMuxer. Allplayer umożliwia zmiany czcionek klikając na -> ustawienia czcionki.
Rozmiar czcionki również można zmienić we wspomnianym podmenu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem wAllplayer są -> serwery napisów. Umożliwiają one bezpośrednie pobranie brakujących napisów do filmu.
Ad.5.
W ustawieniach programu Allplayer można znaleźć ustawienia skrótów klawiszowych oraz rodzaje odtwarzanych formatów.
Ad.6.
Program Allplayer posiada przydatną funkcję AVI Doctor, która umożliwia obejrzenie uszkodzonego lub pobieranego pliku np. w sieci P2P. Znajdziemy to w dziale -> Narzędzia.
Ad.7.
W ostatnim menu programu Allplayer można uzyskać informacje o programie, kontakt z producentem oraz informacje o nowościach producenta.
Allplayer - podsumowanie
Allplayer jest program, który umożliwia nie tylko oglądanie filmów zapisanych w mniej czy bardziej znanym formacie. Program umożliwia również pobieranie napisów bezpośrednio do odtwarzanego filmu. Napisy konfiguruje i ustawia w sposób inteligentny tak jak pisze o tym producent oraz dodatkowo jest bezpłatny.