Jak odinstalować program w Ubuntu?

Odinstalowanie programów w Ubuntu może się odbyć na dwa sposoby. Jednym z prostszych i nie wiele różniących się od tych z systemu Windows jest opcja graficzna natomiast drugą jest opcja trochę bardziej skomplikowana, ale do ogarnięcia - czyli konsola. W poradzie przedstawię oba sposoby odinstalowania programów w Ubuntu.

Jak odinstalować program w Ubuntu?

W pierwszej kolejności opiszę odinstalowywanie programów w Ubuntu z użyciem opcji graficznej. Na początek należy uruchomić centrum oprogramowania Ubuntu, które znajduje się w menu Programy → Centrum oprogramowania w Ubuntu. Po kliknięciu wyświetli się okno takie jak przedstawione na poniższym zrzucie ekranu:

Na potrzeby porady zakładam, że chcemy odinstalować przeglądarkę internetową Firefox. Z użyciem centrum oprogramowania Ubuntu należy wybrać dział → internet, a następnie kliknąć na → przeglądarki internetowe i z wyświetlonej listy wybrać interesującą przeglądarkę. 

Jak widać pierwszy sposób jest bardzo łatwy i dla początkujących użytkowników zaleca się odinstalować program w Ubuntu w ten sposób. Przejdźmy do drugiego sposobu odinstalowania programu w Ubuntu. W tym celu należy uruchomić terminal(konsole). Klikamy na programy → akcesoria → terminal. Ukaże się okno takie jak poniżej:

W celu odinstalowania programu w Ubuntu należy wydać następujące polecenie:

sudo apt-get remove firefox 

Powyższe polecenie spowoduje usunięcie pakietu firefox czyli samej przeglądarki. W tym sposobieodinstalowywania programu w Ubuntu może wystąpić problem. Nie zawsze bowiem wiadomo jak brzmi nazwa pakietu, który chcemy odinstalować. W przypadku kiedy chcemy odinstalować wszystkie pakiety wraz z zależnościami i powiązaniami dla danego programu należy wykonać poniższe polecenie: 

sudo apt-get --purge remove firefox 

Odinstalowanie programu w Ubuntu jak widać sprowadza się do wydania kliku prostych komend. Z pewnością na samym początku może się to wydawać kłopotliwe, ale im częściej będziesz używał tych komend same zostaną Ci w głowie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież