Komputery macierzowe należa do grupy komputerów sterowanych przepływem rozkazów do tej grupy nalężą tekże urządzenia o architekturze RISC, CISC, NUMA, UMA itp. 
Charakterystyczną cechą komputeów macierzowych jest tzw procesor macierzowy, którego główną częścią jest macierz elementów przetwarzających. Elementy te pozwalają na realizację wszystkich podstawowych operacji arytmetycznych i logicznych. Im więcej elementów przetwarzających tym więcej można dokonać operacji na wielu danych. 


Kolejną zaleteą tych maszyn jest możliwość przetwarzania rozkazów wektorowych. 
Komputer klasyczny przetwarza pojedyńcze dane (skalary inaczej rozkazy skalarne), komputer macierzowy pozwala na przetwarzanie uporządkowanej grupy rozkazów skalarnych. 

* Komputery macierzowe są zaliczane do grupy komputerów o organizacji SIMD: SIMD - jeden strumień rozkazów, wiele strumieni danych; 
* SISD - jeden strumień rozkazów, jeden strumień danych (CISC oraz RISC); 
* MISD - wiele strumieni rozkazów, jeden strumień danych; 
* MIMD - wiele strumieni rozkazów, wiele strumieni danych (grupa systemów wielo procesorowych); 

Podczas wykonywania rozkazów wektorowych liczba zaangażowanych jednostek jest zależna od wielkości wektora. Jednostki nie uczestniczące w procesie są blokowan. Jeden rozkaz wykonywany jest jednocześnie przez wiele elementów przetwarzających. Komputer macierzowy jest osobnym urządzeniem komunikującym się ze światem zewnętrznym za pomocą komputera klasycznego, w którym przygotowuje się dane i programy ładowane do pamięci jednostek przetwarzających. 
Przykładem jednego z pierwszych komputerów macierzowych jest, Illiac IV zaprojektowany na uniwersytecie w Illnois i wykonany w firmie Burroughs Corporation w 1972 r.