Czcionki i fonty

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z pismem drukowanym, a coraz rzadziej z pismem pisanym. Wynika to z faktu, że czcionki, a bardziej poprawnie fonty są bardziej przyjazne dla oka i szybciej przyswajalne. Czcionka spowodowała użycie komputerów. 

Od technicznej strony fonty są to zestawy znaków za pomocą których można napisać tekst (np. taki jak ten). Inaczej font nazywany potocznie to czcionka.Czcionki, które używamy znajdują się w plikach na dysku komputera. Występuje wiele darmowych czcionek, które można pobrać w internecie. Darmowe czcionki pobierane są z sieci, a następnie instalowane w systemie. Najczęściej pobiera się czcionki do worda, gdyż word jest najpopularniejszym używanym pakietem biurowym. 

W typowych komputerowych fontach ogólnego zastosowania wielkość znaków, czyli ich stopień, zależy od użytkownika, gdyż są to fonty wektorowe, a więc z samej swojej natury skalowalne. Istnieją jednak również fonty bitmapowe, w których siłą rzeczy jest określony konkretny stopień, w jakim powinny być używane, a ewentualna zmiana stopnia odbywać się może tylko na drodze interpolacji – takie były pierwsze fonty w historii komputerów, a dziś wraca się do nich okrężną drogą pod postacią specjalistycznych fontów projektowanych z myślą o użyciu na stronach WWW.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież