Jaki jest los formatu DVD? Takie pytanie często pada podczas rozmów z klientami w jednej z sieci AGD-RTV. Często również pada pytanie co to jest ta nowa technologia zapisu danych Blu-ray? Nie od dziś wiadomo, że nowsze technologie wypierają starsze i to jest częściowa odpowiedź na pytanie, które pojawiła się wcześniej. 


Odpowiadając na pytania z pierwszego akapitu niniejszego artykułu postaram się wyjaśnij czym te dwie technologie (DVD i Blu-ray) różnią się od siebie. Na początek zacznijmy od starszego formatu jakim jest format DVD. 

Format DVD

„W zamyśle twórców format DVD powstał do cyfrowego zapisu materiałów wideo, jednak rosnące zapotrzebowanie przemysłu komputerowego na nośniki o większej pojemności sprawił, że DVD stał się formatem uniwersalnym. Dzięki wiązce światła lasera o krótszej długości fali możliwe stało się umieszczenie na płytach tej samej wielkości co CD większej ilości gęściej upakowanych ścieżek.” 

Powyższy fragment zacytowany z Wikipedii najlepiej oddaje czym jest DVD. Dzięki gęstszemu zapisowi jakoś zapisanego materiału wzrosła, co pozwoliło między innymi zamieszczać filmy z dźwiękiem przestrzennym (Dolby Digital) wielokanałowym. Format DVD znalazł również zastosowanie w branży komputerowej, np. najnowsze systemy operacyjne są rozpowszechniane właśnie na płytach DVD. 

Format Blu-ray

„Ten nowy typ nośnika pozwala na zapisanie 25 GB danych na płytach jednowarstwowych. W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB. Natomiast płyty czterowarstwowe mieszczące do 100 GB oraz ośmiowarstwowe, na których można będzie zapisać 200 GB danych są na razie tylko prototypami, ale niedługo wejdą do masowej produkcji. Do zapisywania na tym nośniku jest używany laser niebieski (w nagrywarkach DVD używany jest laser czerwony). Podstawową różnicą pomiędzy tymi laserami jest długość fali – czerwony ma 650 albo 635 nm. (nanometrów), podczas gdy niebieski tylko 405 nm. Mniejsza długość fali pozwala na zmniejszenie rozmiaru pitów, a co za tym idzie daje to możliwość gęstszego zapisywania danych na jednostce powierzchni nośnika.” 

Historia ma się podobnie jak z formatami CD i DVD. Technologia Blu-ray pozwala na jeszcze gęstsze zapisywanie danych na nośniku. Dzięki temu dane, które wcześniej musiały być skompresowane na nośnikach DVD tracąc tym samym na jakości obrazu i dźwięku tutaj nie muszą być kompresowane i tym samym jakość dźwięku i obrazu się zwiększa. 

Jednym z mankamentów technologii Blu-ray jest konieczność posiadania urządzenia wyposażonego w moduł, który odczyta nośniki Blu-ray. Na chwilę obecną Blu-ray nie jest technologią powszechnie stosowaną ze względu na wysokie koszty urządzeń i nośników w nich stosowanych.