Asus DSL-N12U to router przeznaczony do użytku domowego lub na potrzeby małej firmy. Propozycja Asusa jest dobrym rozwiązaniem jeśli poszukujemy routera z możliwość podłączenia drukarki za pomocą kabla USB. Ponadto Asus DSL-N12U oferuje dużo więcej możliwości między innymi: utworzenie czterech różnych sieci czy też możliwość odczepienia anteny. Zapraszamy do lektury.

Asus DSL-N12U - wygląd routera

Asus DSL-N12U przyjechał do nas w niewielkim opakowaniu. Po rozpakowaniu rządzenia naszym oczom ukazało się czarne „pudełkko” ze srebrną wstawką z lewej, prawej i przedniej części urządzenia. Ponadto router posiada dwie sporej wielkości anteny, które mają zapewnić duży zasięg w lokalu. Niewątpliwie naszą uwagę przyciągnęły diody. Po uruchomieniu routera świecą na niebiesko. Zarówno górna jak i dolna część DSL-N12U została wykonana ze świecącego, czarnego plastiku, co powoduje pozostawienie odcisków palców. Oczywiście ślady palców nie są tak denerwujące jak w przypadku klawiatur czy też myszy z jednego prostego powodu - routera nie dotyka się codziennie tylko raz na jakiś czas. Inaczej sytuacja wygląda z kurzem, który widać już po kilku dniach. No, ale coś za coś. 

Kolejnym elementem wyglądu Asusa DSL-N12U na plus są gabaryty urządzenia. Osoby, które kupowały routery kilka dobrych lat wcześniej na pewno zwróciły uwagę na to, że współczesne rozwiązania są mniejsze. Miniaturyzacja sięga jak widać każdej dziedziny związanej z komputerami - w tym przypadku łączności. 

Na temat wyglądu to było by tyle. Przejdźmy teraz do zwartości zestawu oraz najważniejszych funkcji Asusa DSL-N12U. 

Asus DSL-N12U - wyposażenie i możliwości

W skład wyposażenia wchodzi kilka elementów, które można zobaczyć na powyższym zdjęciu, są to: płyty ułatwiające konfigurację routera, zasilacz, kabel LAN, kabel WAN oraz instrukcje obsługi i warunki gwarancji. 

Asus DSL-N12U posiada spore możliwości. Jedną z najważniejszych możliwości wbudowany modem ADSL, który umożliwia podłączenie takich usług jak Neostrada TP lub odpowiedniki tej usługi u innych dostawców. Jednak jedną z najistotniejszych rozwiązań w routerze jest wbudowany serwer wydruku (print server). To ze względu na wspomniany serwer wydruku zdecydowaliśmy się na zrecenzowanie tego urządzenia. Wbudowany serwer wydruku jest idealnym rozwiązaniem kiedy w domu posiadamy więcej komputerów. Podłączanie się co chwilę o odłączanie kabla USB bo wydrukować chce ktoś inny jest strasznie kłopotliwe. W dodatku drukarka nie posiada interfejsu sieciowego. Będąc w posiadaniu Asusa DSL-N12U wystarczy podpiąć kabel USB do portu znajdującego się w tylnej części routera, a na każdym komputerze znajdującym się w domu zainstalować drukarkę. Drukarka zaczyna działać jak sieciowa bez ponoszenia zbędnych kosztów na zakup drukarki sieciowej. 

Asus DSL-N12U umożliwia także utworzenie czterech różnych sieci bezprzewodowych. W większości przypadków wykorzystania routera w warunkach domowych rozwiązanie to będzie zbędne jednak w sytuacji korzystania z routera w firmie jest już inaczej. Utworzenie różnych sieci bezprzewodowych daj możliwość ustalania przepustowości łącza. Przykładowo dla osób zajmujących się pracą związaną z wysyłaniem plików na serwer i ich ściąganiem można ustalić dużą przepustowość, a np. dla klientów oczekujących można udostępnić łącze jedynie do przeglądania sieci internetowej z ograniczoną przepustowością tak aby nie blokować innych. Oprócz tego można podłączyć cztery urządzenia za pośrednictwem tradycyjnego kabla LAN. 

Czasami zachodzi potrzeba szybkiego wyłączenia lub włączenia sieci bezprzewodowej. Asus DSL-N12U posiada do tego celu specjalny przycisk z tyłu. Dzięki niemu odłączenie WiFi jest bardzo proste - za to należy się duży plus. Kolejną kwestią, która przypadła nam do gustu jest łatwość konfiguracji routera. Wystarczy przygotować dane niezbędne do połączenia z dostawcą internetu, a pozostałe parametry (VCI i pozostałe) można wyrzucić z pamięci. 

Jednym z istotniejszych parametrów, o których jeszcze nie wspomnieliśmy są standardy sieci. Router pracuje w następujących standardach: 

  • 802.11b
  • 802.11n
  • 802.11n

Ostatni z wymienionych standardów umożliwia na transfer danych z maksymalna prędkością 300 Mb/s. 

W trakcie korzystania z routera pojawiły się także pewne minusy, o których chcemy teraz wspomnieć. Jednym z większych minusów jest konieczność restartowania urządzenia nawet przy niewielkich zmianach wprowadzonych w konfiguracji DSL-N12U. Jest to o tyle denerwujące, że odcinamy wtedy od dostępu do sieci wszystkich użytkowników korzystających z komputerów. Oprócz tego na minus są także diody, które informują o działaniu routera. Tak jak już wspominaliśmy świecą one intensywnym niebieskim kolorem, co irytuje w pewnym stopniu ponieważ zwraca uwagę osoby, która w danej chwili przebywa w pomieszczeniu, gdzie znajduje się urządzenie. 

Jeśli chodzi o wydajność oprogramowania znajdującego się w Asusie DSL-N12U nie mamy większych zastrzeżeń. W trakcie konfiguracji i przeglądaniu opcji system nie tracił na wydajności, nie zawieszał się itp. 

Wśród dostępnych funkcji znajdziemy takie możliwości jak RADIUS, filtrowanie adresów MAC, serwer DHCP, DSL WAN, filtr MAC, DMZ, Virtual Server, IPTV, przekierowanie portów, możliwość uaktualnienia oprogramowania układowego urządzenia, logi, tablice routingu oraz wiele innych bardziej lub mniej przydatnych funkcji. 

Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość ustalania przepustowości dla różnego rodzaju danych. W DSL-N12U możemy ustalić je dla elementów związanych z grami, aplikacjami internetowymi, z FTP oraz elementów strumieniowych takich jak video i aplikacje VoIP. 

Poniższy zrzut ekranu przedstawia część oprogramowania, które umożliwia ustalenie przepustowości. 

Oczywiście Asus DSL-N12U posiada szereg innych funkcji, których pisanie tutaj mija się z celem, gdyż ich szczegółowe opisywanie zajęło by dużo więcej tekstu, którego i tak już jest sporo. 

Czy warto kupić Asus DSL-N12U?

Router sprawdził się w naszej redakcji bardzo dobrze. Używamy około 10 urządzeń podłączonych do sieci, a żadne problemy nie wystąpiły. W związku z tym jeśli zamierzacie się z zakupem nowego routera polecamy Asusa DSL-N12U, który niewiele kosztuje, a spełni wymagania większości z Was. 

Podsumowanie

Podsumowując recenzję z czystym sumieniem możemy Wam polecić router. W trakcie testowania pojawiły się pewne niedociągnięcia. Jednak urządzenie posiada więcej plusów niż minusów tak więc szala została przechylona na tak. Wbudowany serwer wydruku, możliwość utworzenia czterech odrębnych sieci bezprzewodowych, możliwość ustalenia przepustowości łącza to tylko kilka plusów urządzenia.