Miniaturyzacja to we współczesnym świecie jeden z elementarnych wyznaczników podczas projektowania urządzeń szczególnie tych przeznaczonych na rynek komputerowy. TP-Link TL-WR702N to doskonały przykład połączenia niewielkich rozmiarów i użyteczności oraz funkcjonalności. TP-Link TL-WR702N to router przeznaczony dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia i doceniają możliwość zabrania ze sobą wszystkiego, co niezbędne. Zapraszamy do dalszej części recenzji.

 

TP-Link TL-WR702N - wygląd

TP-Link TL-WR702N dotarł do nas w niewielkim opakowaniu. Zawartość opakowania, jeśli można tak powiedzieć jest przerostem formy nad treścią. To co znajdziemy w środku jest dużo mniejszych rozmiarów niż się spodziewamy. TL-WR702N jest w całości wykonany z plastiku. Górna część routera została wykonana z niebieskiego plastiku natomiast brzegi i dolna część zostały wykonane z białego plastiku. Dodatkowo na górnej części znajdziemy diodę informującą o pracy urządzenia. TP-Link WR702N został wyposażony w jedno gniazdo LAN/WAN, port USB i przycisk restart. 

Ponadto waga routera jest tak niewielka, że praktycznie nie czuć jej trzymając urządzenie w dłoni. Jak widać na powyższym zdjęciu TP-Link TL-WR702N posiada cztery zaokrąglone rogi i świecące wykonanie. Naszym zdaniem jakość wykonania stawia urządzenie na najwyższej półce. Wokół nie ma żadnych elementów łączących, śrubek i zatrzasków. Router stanowi spójną całość. 

TP-Link TL-WR702N - od strony technicznej

Na stronie producenta możemy wyczytać, że główną zaletą TP-Link TL-WR702N są kompaktowe rozmiary. Producent porównuje nawet rozmiary urządzenia do karty kredytowej. Poniżej zrobiliśmy zdjęcie porównawcze - sami zobaczcie. 

I jeszcze jedno.

Dla sprecyzowania urządzenie ma rozmiary: 57 x 57 x 18 mm i jeśli na rynku znajdzie się równie małe urządzenie to z pewnością o nim napiszemy. 

TP-Link TL-WR702N oprócz niewielkich rozmiarów posiada kilka innych istotnych funkcji, a mianowicie posiada 5 trybów działania: 

  • Access Point
  • Router
  • Most 
  • Klient oraz wzmacniacz sygnału


Oprócz trybów działania producent wyposażył urządzenie w możliwość szyfrowania przesyłania danych za pomocą WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2. TP-Link TL-WR702N jest zgodny z najważniejszymi obowiązującymi na chwilę obecną standardami czyli IEEE 802.11 b/g/n. 

Szerszą specyfikację można znaleźć na stronie producenta pod adresem -> http://www.tp-link.com.pl/products/details/?model=TL-WR702N#spec

TP-Link TL-WR702N - uzyskujemy połączenie

TP-Link TL-WR702N funkcjonował u nas jako Access Point i w tej roli sprawował się idealnie. W trakcie korzystania nie utraciliśmy połączenia ani razu. Transfery osiągane w trakcie pobierania danych z sieci były na zadowalającym poziomie. Samo menu TP-Link TL-WR702 zostało rozmieszczone intuicyjnie. Menu jest w języku angielskim w związku z tym konfiguracja może stanowić problem dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tego typu rzeczami. Jednak po kilku chwilach wszystko zaczyna być jasne. 

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy urządzenie może pracować w kilku trybach. Z pewnością sprawdzi się ono do uzyskiwania bezprzewodowego połączenia w momencie kiedy nie ma możliwości podłączenia się za pomocą kabla do głównego urządzenia sieciowego. W naszej redakcji TP-Link TL-WR702N sprawdził się także w trybie wzmacniacza sygnału. W innych pomieszczeniach gdzie sygnał naszego routera jest słaby posłużyliśmy się właśnie trybem repeater. Jedną z wad tego rozwiązania jest konieczność podłączenia kablowego z urządzaniami peryferyjnymi. TP-Link TL-WR702N nie działa wtedy równocześnie także jako AP (Access Point). 

Urządzenie sprawdziło się także przy naszym redakcyjnym telewizorze. TP-Link TL-WR702N połączyliśmy z naszym punktem dostępowym w trybie bezprzewodowym. Śmiało mogliśmy poruszać się po wszystkich pomieszczeniach nie tracąc zbyt wiele na prędkości. Jako, że w redakcji nie posiadamy TV z wbudowanym modułem WiFi podłączyliśmy się za pomocą kabla bezpośrednio z TL-WR702N. 

W związku z tym iż router nie zawsze może działać jako AP (zależy od trybu pracy) to dobrym rozwiązaniem jest podpięcie TL-WR702N do, np. routera WiFi. W ten sposób zwiększymy zasięg sieci. 

Konfiguracja połączeń jest intuicyjna mimo iż całość nie została przetłumaczona na język polski. Dla osób, które miały by problem ze zrozumieniem angielskiego polecamy skorzystanie z przeglądarki internetowej Google Chrome, która sama zaproponuje przetłumaczenie tekstów na język polski. 

Czy warto kupić TP-Link TL-WR702N?

TP-Link TL-WR702N jest naprawdę ciekawym rozwiązaniem jeśli bardzo często podróżujemy lub potrzebujemy niewielkiego wzmacniacza sygnału w domu czy też biurze. Cena urządzenia waha się od 71 do 82 dwóch złotych w sieci. Wydatek niewielki, a możliwości dosyć spore. 

Podsumowanie

Po kilku dniach testowania urządzenia oceniamy na czwórkę z plusem. Rozwiązanie zaproponowane przez TP-Linka znajdzie z pewnością szerokie grono odbiorców. Wykonanie i oferowane funkcje są przydatne. Z pewnością decydujący wpływ na zakup będą miały niewielkie rozmiary i możliwość zasilania z portu USB lub z sieci.