TP-Link TL-WR1043ND - router z Gigabitowym przełącznikiem. W sam raz na NAS.

W czasach kiedy ilość przechowywanych i transferowanych danych rośnie z miesiąca na miesiąc konieczna jest także modernizacja naszych lokalnych sieci. TP-Link TL-WR1043ND to idealne rozwiązanie dla osób, które mają do dyspozycji urządzenia typu NAS. W niewielkich firmach TP-Link TL-WR1043WD z pewnością przyda się do podniesienia wydajności sieci lokalnej. Transfery wzrosną zarówno w trybie przewodowym jaki bezprzewodowym. Zapraszamy do lektury artykułu.

 TP-Link TL-WR1043ND - wygląd

TP-Link TL-WR1043ND prezentuje się podobnie jak cała seria routerów z tej serii. To czy urządzenie prezentuje się znakomicie czy wręcz fatalnie to kwestia gustu. Naszym zdaniem router jest ok. Tak chyba najlepiej wyrazić to co widzimy. TL-WR1043ND został wykonany głównie z białego, świecącego plastiku (tzw. piano). Przedni panel został wykonany z czarnego plastiku z zieloną wstawką w miejscu diod sygnalizacyjnych. Zarówno lewa jak i prawa część także zostały wykonane z czarnego plastiku. 

W tylej części TP-Linka znajdziemy między innymi cztery porty Gigabitowe LAN, port WAN, USB, reset i gniazdo zasilające. Tradycyjnie w TL-WR1043ND porty LAN wykonane zostały w kolorze żółtym natomiast WAN w kolorze niebieskim. Na sam koniec zostawiliśmy antenty, którch w opisywanym modelu są trzy. Dzięki temu możemy uzyskać transfery sięgające do 300 Mb/s w łączności bezprzewodowej. 

 

W kwesti wyglądu to było by na tyle. Skupimy się teraz na działaniu routera. 

TP-Link TL-WR1043ND - konfiguracja i działanie

TP-Link TL-WR1043ND został wyposażony przez producenta w technologię WiFi N, która umożliwia osiąganie transmisji bezprzewodowej na poziomie 300 MB/s. Jeśli ktoś korzysta z różnego rodzaju multimediów takich jak VoIP czy też gry online to z pewnością wykorzysta tę możliwość. Ponadto TL-WR1043ND posiada cztery porty Enthernet Gigabitowych (10/100/1000Mb/s). To kolejny powód dla, którego warto skierować uwagę na ten model. Serwery NAS oraz inne urządzenie masowe w obecnych czas wykorzystują bardzo szybkie protokoły. Dzięki WR1043ND uzyskamy transfer dochodzący do 100 MB/s. 

Dodatkowo router posiada wbudowany port USB w wersji drugiej, który umożliwia podłączenie zewnętrznych nośników danych. Dla przykładu może być to dysk zewnętrzny czy też pendrive. Oprócz tego urządzenie wykorzystuje technologię QSS umożliwiającą łączenie z innymi urządzeniami bez konieczności wpisywania jakichkolwiek haseł, a wykorzystując standard szyfrowania WPA. Wystarczy nacisnąć przycisk QSS i gotowe. Na koniec warto dodać, że TP-Link TL-WR1043ND umożliwia połączenie także z urządzeniami pracującymi w standardzie b/g. 

TP-Link TL-WR1043ND posiada, tak jak już wspominaliśmy, cztery porty Gigabitowe. Jest to jedna z najważniejszych cech tego modelu. Dzięki temu mamy możliwość podłączenia różnego rodzaju dysków sieciowych oraz magazynów danych. Port o tej prędkości sprawdzi się z pewnością w niewielkich firmach, gdzie praca w sieci i transferowanie sporej ilości plików to codzienność. Kopiowanie plików z prędkością zbliżoną do 100 MB/s pozwala usprawnić pracę kilkakrotnie w porównaniu do routerów FastEnthernetowych. 

 

TP-Link TL-WR1043ND – inne możliwości

Oczywiście oprócz wysokich transferów TL-WR1043ND posiada także kilka innych możliwości. Router możemy wykorzystać do tzw. Stałych łącz typu neostrada (do połączenia należy mieć jeszcze modem) oraz do różnego rodzaju kablówek i lokalnych sieci osiedlowych. Urządzenie oferuje także różne poziomy zabezpieczeń od najprostszych haseł do przypisywania adresów MAC urządzeń łączących się z TL-WR1043ND. Na wstępie wspominaliśmy także o wbudowanym porcie USB. Oprócz możliwości podłączenia pamięci masowej możliwe jest także podłączenie drukarki bowiem router posiada wbudowany printserver. 

Ponadto to TP-Link TL-WR1043ND posiada także inne funkcje typowe dla każdych routerów. W trakcie tygodniowego funkcjonowania w naszej sieci nie napotkaliśmy na żadne problemy. Urządzenie nie zawieszało się, a transfery były takie jakich oczekiwaliśmy. 

TP-Link TL-WR1043ND – czy warto kupić?

Jeśli poszukujesz niedrogiego router z wbudowanym printserverem oraz portami gigabitowymi to TP-Link TL-WR1043ND jest rozwiązaniem, które na pewno spełni Twoje oczekiwania. Jednym elementem, który może zniechęcić do zakupu to wygląd i brak przycisku wyłączającego zasilane. W celu wyłączenia routera należy wyjąć wtyczkę zasilacza. W internecie na chwilę pisania artykułu urządzenie kosztowało około 186 złotych. 

Podsumowanie

TP-Link TL-WR1043ND to rozwiązanie przeznaczone dla użytkowników, którzy wymagają nie tylko połączenia z internetem, ale także możliwości szybkiego przesyłania danych. Prosta konfiguracja oraz szereg rozwiązań zastosowanych w urządzeniu z pewnością spełni oczekiwania wielu mniej oraz bardziej zaawansowanych użytkowników sieci.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież