Jesteś tutaj

Internet bezprzewodowy jest coraz częstszą formą połączenia w naszych domach. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej tanich i dobrych rozwiązań, które można zastosować w lokalach mieszkalnych, gdzie nie są wymagana wygórowane transfery danych. Jednym z takich rozwiązań jest TP-LINK TL-WR543G, który zadebiutował na rynku w 2008 roku i do dzisiaj spełnia oczekiwania mniej wymagających użytkowników. 

 Pierwsze wrażenie z TP-LINK TL-WR543G 

Na początku warto wspomnieć, że TP-LINK TL-WR543G to bezprzewodowy router z 4 portowym przełącznikiem. Urządzenie zaraz po rozpakowaniu robi dobre wrażenie. Wykonanie jest solidne i nie należy do najbrzydszych. TP-LINK TL-WR543G jest niewielkich rozmiarów 174 x 111 x 30 mm i zmieści się praktycznie w każdym miejscu.

Rysunek 1 przedstawia router TP-LINK TL-WR543G 

Jak widać na powyższym zdjęciu TP-LINK TL-W543G prezentuje się bardzo dobrze. Antena nadawczo-odbiorcza znajduje się w lewej części tylnego panelu. Diody informujące o stanie aktualnych połączeń znajdują się w centralnej części panelu przedniego. Poniżej zdjęcia panelu przedniego. 

 

Rysunek 1: przedstawia panel przedti TP-LINK TL-WR543

Aspekty techniczne TP-LINK TL-WR543G 

Producent wyposażył router w dookólną antenę o zysku 3 dBi, która na warunki mieszkaniowe powinna być wystarczająca. TP-LINK TL-WR543G jest zasilany zasilaczem 9VAC. Jak widać napięcie dla urządzenia jest niższe dlatego do całości dołączany jest osobny zasilacz. 

Dla bardziej zainteresowanych wspomnę, że router pracuje w standardach IEEE 802.11g oraz IEEE 802.11b. Posiadaczy nowszych komputerów na pewno to ucieszy gdyż będą mogli skorzystać z szybszych transferów sieciowych. TP-LINK TL-WR543G pracuje na częstotliwości 2,4 – 2,4835 GHz i osiąga maksymalną moc wyjściową 19 dBm. Dzięki temu zasięg transmisji bezprzewodowej wewnątrz budynków będzie możliwy w promieniu 200 metrów natomiast na otwartej przestrzeni do 830 metrów. 

Wracając do zabezpieczeń TP-LINK TL-WR543G został wyposażony przez producenta w filtrowanie adresów MAC, co pozwoli przyłączać tylko komputery, co do których mam absolutną pewność, że nie zaszkodzą bezpieczeństwu innych komputerów. W ramach zabezpieczeń znajdziemy również szyfrowanie połączenia 64/128/152 bitowe WEP, a także szyfrowanie WPA, WPA2. 

TP-LINK TL-WR543G jest urządzeniem zarządzalnym przez przeglądarkę internetową. Całość odbywa się bez użycia specjalistycznego oprogramowania, dzięki temu w ustawienie routera do pracy może się pokusić zwykły użytkownik komputera. Poniżej zrzut ekranu menu urządzenia po zalogowaniu. 

Rysunek 4: przedstawia menu jakie jest dostępne w routerze TP-LINK TL-WR543G

Jak widać na powyższym zrzucie menu skonstruowane w routerze jest intuicyjne. Niestety brak w nim polskiej wersji językowej, ale wydaje się, że angielskie zwroty nie powinny stanowić większego problemu. 

Podsumowanie 

Zastosowanie w domowej sieci routera TP-LINK TL-WR543G gdzie nie jest wymagane spełnienie wygórowanych parametrów będzie dobrym rozwiązaniem. Router oferuje zasięg oraz zabezpieczenia, które zagwarantują bezpieczeństwo całej domowej sieci pod warunkiem prawidłowego skonfigurowania urządzenia. Router można kupić w sieci od 71 zł bez kosztów przesyłki. Warto jednak zajrzeć do sklepów komputerowych i sprawdzić ceny.